کم شنوایی حسی عصبی چیست؛ علل و علائم و درمان

اطلاعات در مورد علت و درمان کم شنوایی برای افراد کم شنوا و یا عزیزان آنها بسیار مهم است. در این مقاله در مورد دلایل کم شنوایی حسی عصبی و راهکارهای درمانی آن توضیحاتی به زبان ساده ارائه می شود.

کم شنوایی حسی عصبی چیست؟

به طور کلی، سه نوع کم شنوایی وجود دارد: حسی-عصبی، انتقالی و آمیخته. کم شنوایی انتقالی در نتیجه آسیب به کانال گوش، پرده صماخ یا استخوانچه های گوش میانی به وجود می آید. کم شنوایی حسی-عصبی، رایج ترین نوع کم شنوایی در بزرگسالان است و به دلیل آسیب به سلول ها و یا اعصاب گوش داخلی می باشد. کم شنوایی آمیخته، ترکیبی از این دو کم شنوایی است.

علت های کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی-عصبی نتیجه ی آسیب به گوش داخلی است. همچنین، زمانی که اعصاب و راههای عصبی مرکزی شنوایی نیز دچار مشکل بشوند این نوع کم شنوایی مشاهده می شود. معمولا کم شنوایی حسی-عصبی دائمی است و علت های بسیار مختلفی دارد. بیماری ها، عوامل ژنتیکی و ارث، صداهای بلند، ضربه به گوش و سر و غیره از عوامل به وجود آورنده ی کم شنوایی حسی-عصبی به شمار می آیند.

بیماری ها

بیماری هایی که معمولا با کم شنوایی حسی-عصبی همراه هستند شامل بیماری خود ایمنی، ویروس ها، تومورها، بیماری منییر و دیگر بیماری ها می باشد. اولین قدم در درمان کم شنوایی حسی-عصبی کشف بیماری بوجود آورنده ی آن است. در این موارد با درمان دارویی، مشکل کم شنوایی حسی-عصبی ممکن است تا حدودی رفع شود.

سن

در افراد 65 تا 74 ساله یکی از هر سه نفر به درجاتی از کم شنوایی حسی-عصبی مبتلا هستند. به علاوه، بعد از سن 75 سالگی، تقریبا نیمی از افراد کم شنوایی حسی-عصبی دارند. خوشبختانه، در این موارد سمعک راهکار بسیار خوب و کمک کننده ای می‌‌باشد.

تاریخچه خانوادگی

فاکتورهای ژنتیکی که از والدین به ارث می رسد یکی از عوامل مهم کم شنوایی حسی-عصبی است. کم شنوایی حسی-عصبی ارثی می تواند در هنگام تولد و یا با تاخیر ظهور پیدا کند. درمان این نوع کم شنوایی حسی-عصبی با سمعک یا وسایل کمک شنیداری کاشتنی است.

مواجهه با صدای بلند

یکی از علت های کم شنوایی حسی-عصبی مواجهه با سر و صدای بلند است. در اینگونه موارد بهترین کار، پیشگیری و کاهش یا حذف صدای بلند است. معمولا کم شنوایی های ناشی از سر و صدای بلند دائمی هستند و بیماران برای بهتر شنیدن به سمعک مناسب نیاز دارند.

ضربه به سر و گوش

در ضربات به سر و گوش احتمال آسیب به گوش داخلی و اعصاب گوش بسیار زیاد است. در اینگونه موارد، تغییر در فشار گوش و نشت مایع گوش مشاهده می شود. در بعضی از موارد عصب گوش آسیب می بیند و یا قطع می شود. درمان این نوع کم شنوایی حسی-عصبی بر عهده ی پزشک متخصص گوش است و در صورت آسیب دائمی به شنوایی، ادیولوژیست سمعک مناسب را تجویز می کند.

با انواع کم شنوایی آشنا شوید :  انواع کم شنوایی

علائم کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی هنگامی رخ می دهد که سلول های حسی حلزون گوش و یا اعصاب گوش داخلی آسیب ببینند و به درستی سیگنال های صوتی را به مغز منتقل نکنند. در چنین شرایطی، بیماران از عدم وضوح گفتار شکایت دارند. به عبارتی دیگر، اصوات را می شنوند ولی قادر به درک صحیح گفتار نمی باشند. در چنین حالتی اصوات اعوجاج یافته شنیده خواهد شد. روند پیری شایعترین علت کم شنوایی حسی عصبی است. همانطور که ما مسن تر می شویم، اعصاب گوش داخلی و سلولهای حسی به تدریج از بین می روند.

کم شنوایی حسی عصبی می تواند توسط عوامل زیر نیز به وجود آید:

 • افزایش سن
 • قرار گرفتن در معرض سر و صدا بیش از حد
 • عفونت های ویروسی (مانند سرخک و اوریون)
 • داروهای اتوتوکسیک (سمی برای گوش)
 • مننژیت
 • دیابت
 • سکته
 • ضربه های شدید به گوش
 • تب بالا
 • بیماری منییر
 • تومور آکوستیک
 • وراثت

درمان کم شنوایی حسی-عصبی

همان طور که گفته شد در اکثر موارد کم شنوایی حسی-عصبی دائمی است و راهکارهای درمانی تنها کمک کننده هستند و راهی برای برگشتن شنوایی آسیب دیده وجود ندارد. در 90 درصد موارد تنها راه درمان استفاده از سمعک و وسایل کمک شنیداری کاشتنی مانند BAHA و کاشت حلزون است. خواشبختانه، کلینیک شنوایی نیک‌آوا با استفاده از کادر درمانی مجرب و ادیولوژیست های با دانش، در این موارد با ارزیابی، تشخیص و درمان کم شنوایی حسی-عصبی به افراد کم شنوا کمک می کند.

راهنمای انتخاب سمعک مناسب   /  راهنمای خرید سمعک  /  لیست قیمت انواع سمعک

همچنین بخوانید
چگونه با کمک نرم افزار صدای سمعک خود را تنظیم کنیم؟ با مطالعه این مقاله از سایت نیک‌اوا، با بهترین روش تنظیم صدای سمعک با نرم افزار به طور کامل آشنا خواهید شد.
تست ECOG یا الکتروکوگئوگرافی چیست؟ هزینه آن چقدر است، چقدر زمان نیاز دارد و عوارض آن کدام است. برای پاسخ به تمام سؤالات خود، این مطلب را در نیک آوا بخوانید.
در این مطلب نیک آوا، تست OAE را خواهیم شناخت، با انواع و کاربردهای این آزمون آشنا خواهیم شد و نحوه انجام تست شنوایی OAE و دقت نتایج آن را بررسی می کنیم.
کم شنوایی یک طرفه چیست، اگر می خواهید اطلاعات کاملی از علت، علائم، تشخیص و درمان بیماری کم شنوایی یک گوش به دست آورید این مطلب را در نیک آوا از دست ندهید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
مانی راد
ارسال شده در : یکشنبه 30 شهریور 1399

سلام من عصب های گوش چپم ۶۰درصدوعصب های گوش راستم ۳۰درصدبراثرمنیر وسروصدای محیط کارم از بین رفته ولی الان یه مشکل جدی دارم اینه که وقتی صحبت میکنم فشار زیادی به سرم وگوشام وارد میشه که احساس میکنم مغزم میخواد منفجربشه وصدای خودم توی سرم میپیچه به خاطر این مشکلم روزی چند کلمه نمیتونم صحبت کنم آیا این مشکل صحبت کردن من درمان داره ممنون میشم اگه جواب بدید

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 04 مهر 1399

سلام. به پیچیدن صدای خود فرد در گوش اتوفونی گفته میشه که بایستی به پزشک متخصص گوش مراجعه کنید تا سلامت لوله استاش بررسی شود.

سمیه خونیکی
ارسال شده در : چهارشنبه 29 مرداد 1399

سلام .من37 سالمه. از بچگی یک گوشم شنوایی نداشت دکتر رفتم گفت بخاطر اوریون رگ عصب آسیب دیده ونمی شنوید آیا اکنون راه درمانی است؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 04 مهر 1399

سلام. کم شنوایی ناشی از اوریون معمولا عمیق و یک طرفه است و متاسفانه راه درمانی مناسبی ندارد.

مانی
ارسال شده در : شنبه 25 مرداد 1399

سلام من چندسالی هست که منیر دارم چهارسال بعداز اولین نشانه های منیر( که سرگیجه واستفراغ داشتم اونم سالی سه چهار بار )دیابت گرفتم البته قبل از اینکه این نشانه هارو ببینم یه آچار از فاصله ده متری خورد توسرم الان نمیدونم که دلیلش اون حادثه بوده یا دیابت؟چون چندسال بعداز اون علائم دیابت گرفتم.هرچی میگذره بدترمیشم به خاطر شغلم یه چهارماهی تو سروصدای شدید بودم که از محافظ گوشم استفاده میکردم الان شنوایم خیلی کم شده وسمعک استفاده میکنم وسرگیجه هام ووزوزگوشم خیلی زیاد شده حتی نمیتونم حرف بزنم چون صدام تو سرم میپیچه واین مسئله برام زجرآوره دکترم زیاد رفتم آیا این مشکلم به مرورزمان حل میشه یا دائمیه این که نمیتونم صحبت کنم چون صدام تو سرم میپیچه

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 04 مهر 1399

سلام. احساس پیچش صدا در سر ممکنه به دلیل نوع سمعک و تنظیم آن باشد یا مشکلات شیپور استاش. توصیه میشه که به ادیولوژیست و پزشک خودتون مراجعه کنید.

محمد
ارسال شده در : چهارشنبه 22 مرداد 1399

با سلام من به تازگی با خانومی آشنا شدم ایشون گوش راستشون سالمه و گوش چپشون درصد شنواییش حدود ۲۰هست و ایشون ۲۴سال دارن و در سن ۱۸سالگی به دکتر مراجعه کردن که بهشون گفتن عصب هفتم ضعیفه در اون زمان هم دکتر مورد نظر میتونسته با عمل جراحی مداوا کنه اما به دلیل عوارضی که داشت از سوی خانواده این اجازه بهشون داده نشده الان میخواستم ببینم ایشون میتونن عمل کنن و مشکلشون به فرزند منتقل میشه یا خیر(مشکلشون مادرزادی بوده)

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 04 مهر 1399

سلام. در مورد جراحی باید تست شنوایی ایشان را ببینم.

مجتبی
ارسال شده در : چهارشنبه 15 مرداد 1399

سلام کاهش جزیی شنوایی عصبی دارم 4ماه وزوز گوش ناراحتم می کنه آیا خودش برطرف ميشه

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 04 مهر 1399

سلام. بستگی به علت وزوز گوش دارد. ضمن اینکه با پرهیز از قرارگرفتن در سروصدا و آرامش اعصاب وزوز به مرور بهتر خواهد شد.

ایرانمنش
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام خسته نباشید دختر من ۴۵ درصد کم شنوایی داره ۷سالشه و ما یکساله که یدونه سمعک براش گرفتیم و احساس میکنم افت کرده وقصد داریم یکی دیگه براش تهیه کنیم خواستم بدونم راهی برای درمان سیستم عصبی گوش نیست ؟که دیگه لازم به سمعک نباشه شنیدم هست ولی نمیدونم چیه و کجاست راهنماییم کنید لطفا.

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. برای درمان کم شنوایی حسی عصبی سمعک تنها راه‌حل است و در کودکان نیز سمعک دوگوشی توصیه می‌شود.

فراز رستمی
ارسال شده در : پنجشنبه 26 تیر 1399

سلام خسته نباشی من زنی ۳۸ ساله هستم حدود ۱۶سال پیش پدرم یه ضربه داخل گوش سمت راستم زدوقبل از آن در درک شنوایی مشکلی نداشتم واز آن بعد پیش چندین دکتر فوق تخصص رفتم بهم می گن عصب هر دو گوشت ضعیفه ولی گوش سمت راست بیشتر حود ۱۰ سال پیش سمعک هم گذاشتم ولی نمی تونستم بشنوم دکتر گفت جوابگو نیست .صدا ها را می شنوم ولی ولی درک کلمات برام خیلی سخت لطفا راهنماییم کنید چون واقعا اذیتم

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. باید نتایج تست شنوایی شما را ببینم.

رضوان ورپشتی
ارسال شده در : شنبه 21 تیر 1399

سلام همسرمن ۳۲ سالشه حدودا از ۲٠سالگی متوجه کم شنوایش هردو گوشش شده ولی فقط دریکی از گوش هاش سمعک میزاره کلمات رو و حتی گاهی صداهارو خوب متوجه نمیشه هفته پیش یه تصادف باموتور داشت تو بیمارستان با اینکه سمعکش رو دراورده بود و من ماسک داشتم روی صورتم ولی صدای منو به درستی میشنید و پاسخ میداد هم خودش و هم من متوجه تغییر شنیدنش شدیم ولی از روز بعدش دوباره مثل قبل شد ممکنه کم شنواییش عصبی نبوده باشه و درمانی داشته باشه؟؟ لطفا منو ازنگرانی درارید ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. باید نتایج ارزیابی شنوایی ایشان را ببینم

ارمان
ارسال شده در : پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام من بچه ۲.۵ ماهه دارم تو تستabrدر یک ماهگی بهم گفتند گوش راست هم شنوایی داره هم عصب ولی گوش چپ هیچ کدام رو نداره در ۲.۵ ماهگی گفتند دانست abr هرکدومو شنوایی نداره ولی عصب گوش راست سالمه الان باید چیکار کنیم آیا درمان دارد؟ بچه ۸ ماهه بدنیا اومده و ۲۰ روز در nicu بستری بوده

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. من از صحبت های شما اینطور برداشت کردم که ارزیابی شنوایی نشان داده که گوش راست نرمال و گوش چپ فاقد شنوایی است. در اینگونه موارد مجدد یک ماه بعد تست تکرار بشه و با نظر پزشک و ادیولوژیست گزینه درمانی مناسب انتخاب بشه.

نسرین محمدی
ارسال شده در : چهارشنبه 18 تیر 1399

سلام من ۳۳ سالمه و مشکل شنوایی دارم بر اثر یه سرما خوردگی کل بدنم عفونت کرد میگن مایع تو سرم بیشتر از حد معمولش شده. میگن حسی عصبیه شنوایم به تدریج افت کرده الان خیلی کم میشنوم. سمعک تمام هوشمند خریدم استفاده کردم ولی خیلی اذیت میشدم یعنی اگه نمیزدم بهتر میشنیدم چون صدا ها بیشتر عصبیم میکرد. ممنون میشم کمکم کنید باید چیکار کنم

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. باید تست شنوایی شما را ببینم.

رزیتا موسوی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم اگر ضعیف شدن عصب گوش بخاطر عفونت شدید تب بالا باشد بعد از رفع عفونت و تب بالا و گذشت زمان ممکنه خوب شود؟ ممنون میشم جواب بدید

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. اگر به عصب گوش آسیب وارد بشه متاسفانه دائمی می‌شود.

کاظم نیکویی
ارسال شده در : یکشنبه 15 تیر 1399

با سلام . بنده حدود 2 سال پیش ضربه مغزی شدم وگوش چپم از کار افتا د. صدای سوت شدید و کمی سرگیجه هم دارم . میگن گوش داخلی شکسته و عصب نابود شده است . ایا دیگه هیچ وقت خوب شدن در کار نیست . پس جریان پیوند عصب چیه؟ اینو هم بگم ظاهر گوش و استخوانها همگی سالمند . در موقع تصادف هم خون و مایع سفیدی تا چند روز از گوشم خارج شده است .

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

با سلام. در حال حاضر متاسفانه درمانی برای قطع عصب شنوایی وجود نداره.

احسان
ارسال شده در : جمعه 13 تیر 1399

سلام من ۱۸ سالمه حدود ۷ الی ۸ ماهه که صدای در گوش سمت راستم پیش اومده مانند صدای سوت و زمانی که چند ساعت در معرض صدای بلند قرار میگیرم صدا بیشتر میشه و رفتم پیشه پزشک و نوار گوش گرفتم گفت ۱۷ درصد عصب گوش اسیب دیده ایا ممکنه در طول زمان بهبود پیدا کنه برگشت پذیر هست یا همین جور این صدا باقی میمونه؟راه درمان وجود داره

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. اگر کم شنوایی حسی عصبی باشه متاسفانه قابل برگشت نیست. برای راهنمایی بیشتر نیز باید نتایج تست شنوایی شما را ببینم.

محمد
ارسال شده در : چهارشنبه 04 تیر 1399

سلام من مشکل شنوایی دارم و دکتر هم رفتم سمعک تجویز کرده و یه مراحل استخدامی هم دارم خیلی میترسم ترا خدا هرکه کمکم کند مشکلم برطرف بشه مدیون میشم به غیر از سمعک راه درمانی هست ؟ اگر نیست با سمعک مشکلم کاملا بر طرف میشه

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. انشالله برطرف میشه.

محمد شجاعی
ارسال شده در : پنجشنبه 22 خرداد 1399

سلام خسته نباشید بنده بر اثر تصادف عصب گوش سمت راستم رو از دست دادم شنوایی ندارم ولی گوشم همیشه وز وز می‌کنه میخوام بدنم آیا راهی هستش که این وز وز قطع بشه شنوایی هم نمیخوام همون راست صدا قطع بشه که خودش یه عذابه آیا راهی هست ممنون میشم جواب بدین

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. به مراکز ارزیابی و درمان وزوز گوش مراجعه کنید. راهکارهایی وجود دارد که وزوز تخفیف پیدا کند.

مهدیس سادات
ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1399

سلام من ۳۲سالمه از بچگی یادمه گوش راستم شنوایی خیلی ضعیفی داش الانم کلن نمیشنوم با گوش راستم چیکار کنم خیلی اذیتم اگه راهی هس لطفن بگین ممنون ...

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 تیر 1399

سلام. به مراکز ارزیابی شنوایی و سمعک مراجعه کنید.

فاطمه
ارسال شده در : شنبه 10 خرداد 1399

سلام خسته نباشین دخترم 6 ماهشه روزهای اول نوزادی برای تست غربالگری اونو بردیم و دکتر گفت کم شنوایی داره ولی الان با هر کاری واکنش نشون میده و متوجه صداها میشه ایا کم شنوایی داره.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 18 خرداد 1399

سلام. از طریق واکنش به صداها شما نمیتونید شنوایی کودکتان را دقیق ارزیابی کنید و چون در غربالگری احتمال کم شنوایی مطرح شده، حتما پیگیری شود و به کلینیک های ارزیابی شنوایی مراجعه کنید.

مجید رحمانی
ارسال شده در : پنجشنبه 08 خرداد 1399

بچه من ۱ ماهش هست هر دو گوش شنوایی نداره میگن عصبش جواب نمیده چیکار باید بکنم راه درمان داره

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1399

سلام. درمان سمعک و کاشت حلزون هست که باید در اسرع وقت به مراکز کاشت حلزون مراجعه کنید.

فائزه حسینی
ارسال شده در : پنجشنبه 08 خرداد 1399

سلام جناب بنده خانم ۳۳ سالم حدود ۷ ماه پیش دچار کمشنوایی حس عصبی در گوش راست شدم .۸ روز بعد از شروع مشکل تزریق داخل گوش شروع شده بعد از ۵ تزریق نوار گوشmild to sever نوشته البته باز ۴ تزریق بعد از اون انجام شده ولی هنوز نوار گوش جدید نگرفتم بیش از همه چیز صدای گوش اذیتم میکنه برای این حد شنوایی سمعک جواب میده یا کاشت حلزون؟پروتز باها چی؟ امکان داره بعد از یک سال تا قسمتی از عصب بازسازی بشه خودبخود یا نه سوالی ذهنم درگیر میکنه که میزان کم شنوایی بنده کلا انقد زیاد بود که درمانش سخته یا تزریق دیر هنگام باعث شده؟ خیلی ممنون ازتون لطفا پاسخ بدید

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1399

سلام. تزریق کورتون در کم شنوایی ناگهانی فقط حدود ۷۲ ساعت بعد باید انجام شود. برای کم شنوایی شما سمعک مناسب است.

علی
ارسال شده در : شنبه 03 خرداد 1399

سلام خسته نباشید حدودا چند روز قبل به گوش سمت چپ من یه ضربه (سیلی) نسبتا محکم وارد شد و الان یکم احساس گنگی و اکو در گوشم دارم ایا ممکنه به عصب گوشم اسیب رسیده باشه ؟ و ایا قابل درمان هست ؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1399

سلام. باید معاینه و تست شنوایی شوید. معمولا در ضربه محکم به گوش پرده صماخ آسیب میبیند.

PURDADASH
ارسال شده در : جمعه 02 خرداد 1399

سلام . من کارشناس یکی از کارخانجات تبریز هستم . حدود 40 سالمه . بدلیل استفاده بیش از حد از هدفون در نوجوانی دچار افت شنوایی عصبی در هر دو گوش تا 55 db هستم . سمعک iic اتیکن SYIA2 برام تجویز کردند ولی از درک گفتارش خیلی راضی نیستم آیا با تنظیم جواب میدهد. و اینکه آیا این سمعک ها برنامه وزوز گوش دارند چطوری فعال میشود ؟.ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1399

سلام. با تنظیم سمعک و گذشت زمان درک کلمات بهتر خواهد شد. این سمعک برنامه وزوز گوش ندارد.

ایلیا ضیغمی
ارسال شده در : چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399

برای عصب تخریب شده گوش عمل و یا درمانی هست و آیا توپ فوتبال بر گوش اثر دارد

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1399

سلام. برای تخریب عصب درمانی متاسفانه وجود ندارد. ضربات خیلی شدید به سر و گوش می‌تواند باعث آسیب به عصب شود.

ایمان
ارسال شده در : دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

با عرض سلام خدمت شما بنده دارای بیماری شارکو ماری توث هستم که ژنتیکی مادرزادی هست و عصب اندامهای بدنمو ضعیف میکنه گوش چپم ضعیف شده بصورتی که صدا رو میشنوم ولی قابل درک نیست سمعک هم میزنم ولی فایده نداره خیلی منو اذیت میکنه میشه لطفا منو راهنمایی کنید

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام. باید میزان آسیب به عصب گوش شما بررسی بشه و متناسب با اون سمعک مناسب تجویز بشه.

عبدالمطلب ایگدری
ارسال شده در : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399

سلام، بنده گوش راستم 35درصد وگوش چپم45 درصد شنوایی نداره، نوار گوش گرفتم عصب گوشمه،گوشم چپم چند روزی هست صدا میده(طبل مانند) 5 الی6 بار، علت ودرمان رو میشه بگین

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام. صدای گوش یا وزوز معمولا با کم شنوایی همراه است و یکی از علامت های شایع آن محسوب می‌شود. درمان هم معمولا استفاده از سمعک با پوشاننده وزوز است.

نیما
ارسال شده در : شنبه 13 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشید ببخشید،میخواستم بدونم استرس داشتن روی نوار گوش تاثیر داره؟؟؟ اخه من افت دارم ملایم ولی استرس دارم موقع گرفتن نوار خیلی فقط صدای قلب خودمو میشنوم میخواستم بدونم جز نوار چه راهی وجود داره برا تشخیص دقیق؟؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام. ادیومتری دقیق ترین تست ارزیابی شنوایی است. بهتره با تجویز پزشک قبل از ادیومتری در صورت استرس زیاد به صورت موقت داروی ضداسترس مصرف بشه. یا با چندین بار مراجعه استرس کنترل بشه.

سارا احمدی
ارسال شده در : پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشین من ۱۹سالمه و از چند سال پیش وقتی ب گوش چپم دست میزنم ی صدای تیریک کوتاه میشنوم ایا گوشم مشکلی داره؟ شنواییم ب تظر خودم هیچ مشکلی نداره

حسن علی زاده
ارسال شده در : شنبه 06 اردیبهشت 1399

سلام علت کم شنوایی حسی عصبی چی میتونه باشه .تشکر

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 08 اردیبهشت 1399

سلام. علت ها خیلی مختلفه. مثل بعضی از بیماری‌ها، سن، سر و صدا، وراثت و غیره

علی
ارسال شده در : پنجشنبه 04 اردیبهشت 1399

تو رو خدا جواب من رو بدین التماس میکنم دارام دیوونه میشم.پسر من ۵ سالشه وقتی نوزاد بود بردیم دکتر دکتر گفت یک گوشش ۷۵ ویکی ۶۵ درصد شنوایی داره تواین مدت ۵ سال با اینکه سمعک نداره خیلی خوب حرف میزنه خوب میشنوه نسبت به هم سن و سالاش زودتر زبون باز کرده الان واقعا هیچ مشکلی نداره جلوی زبونم و میگیرام اهسته باهاش حرف میزنم میشنوه الان نگرانی من اینکه در اینده ممکنه به مشکل بر خورد کنه ممکنه شنواییش کمتر بشه

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 05 اردیبهشت 1399

سلام. یعنی با وجود کم شنوایی هیچ مشکلی در تکلم و نوع بیان کلمات نداره؟ من توصیه میکنم بجای نگرانی به مراکز ارزیابی شنوایی مجددا مراجعه کنید تا وضعیت شنوایی کودکتان کامل بررسی بشه و در صورت لزوم سمعک مناسب تجویز بشه. چون عوارض کم شنوایی غیرقابل جبران است.

نیما
ارسال شده در : یکشنبه 24 فروردین 1399

با عرض سلام و خسته نباشید من تقریبا ۵ روز بود که گوش سمت راستم کیپ شده بود و گاهی هم سرگیجه داشتم از قرص بتاسرک استفاده کردم که تغییری در کیپی گوشم نداشت به دکتر متخصص مراجعه کردم و ایشان سه جلسه تزریق کورتون را تجویز کردن که من یکیش رو تزریق کردم فعلا میخواستم بدونم ایا شنوایی بنده برخواهد گشت؟ خوشحال میشوم کمک بفرمایید

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 فروردین 1399

با سلام. برای درمان کم‌شنوایی‌های ناگهانی کورتون تجویز میشه. بنابراین توصیه میشه که تجویز پزشک رو تکمیل کنید.

Pooriaraoofi
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399

سلام من مشکلی احساس می کنم برام پیش اومده مجبوربه استفاده از هندزفنری باصدا بالا بودم ی خورده شنوایی کم شده آیا قابل حل است به شرطی که دیگر استفاده نکنم

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399

سلام. ممکنه کم شنوایی ناشی از صدای بلند برگشت پذیر باشه البته به مدت زمان و شدت صدا بستگی داره. بهرحال نباید در معرض صدای بلند باشید چون گوش ها در این حالت اسیب‌پذیر هستند.

مهدی رضای
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 فروردین 1399

سلام وقتتون بخیر بنده ۸ ماه پیش تحت جراحی تومور CPA قرار گرفتم که بد از خارج کردن تومور از عصب های گوش سمت چپم الان ۸ ماهه گوش سمت چپم دچار وزوز و صدا های نا هنجار شده خواستم بپرسم راه درمانی جهت از بین بردن وزوز گوش وجود دارد سپاس گذارم از راهنمایتون

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 فروردین 1399

سلام. باید معاینه و ارزیابی شنوایی و وزوز بشید. بهرحال روش‌های درمانی خاصی میتونه برای شما مفید باشه.

رویا چراغعلی پور
ارسال شده در : یکشنبه 10 فروردین 1399

سلام ، مادر بزرگ من 80 ساله هستند فقط صداهای خیلی بلند رو می شنوند مثل زنگ تلفن . شمعک میتونه برای ایشون موثر باشه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 فروردین 1399

سلام. بله حتما

مختاردهقان
ارسال شده در : پنجشنبه 29 اسفند 1398

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم سمعک کاشتی برای کم شنوایی حسی عصبی وجود داره

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 02 فروردین 1399

با سلام. در حال حاضر به علت تحریم و قیمت‌های بسیار بالا، در ایران برای کم‌شنوایی حسی‌عصبی سمعک کاشتنی با جراحی وجود نداره. گزینه در دسترس سمعک IIC است.

زهرا
ارسال شده در : دوشنبه 26 اسفند 1398

سلام من برادری دارم۱۲ ساله که از زمانیکه به دنیا اومده عصب گوشش ضعیف بوده زمانیکه دکتر بردیمش گفتن هر گوشش ۵۰% عصبش ضعیفه، ممکنه بتونیم سمعکی بزاریم که قابل دید نباشه؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 28 اسفند 1398

سلام. مهم اینه که در این سن و با این میزان کم شنوایی حتما برای هر دو گوش سمعک داشته باشن و اصلا نباید به ظاهر اون توجه کنید.

تینا
ارسال شده در : شنبه 17 اسفند 1398

با سلام خسته نباشید.دختر 25ساله هستم. لطفا راهنمایم کنید من خیلی میترسم نگرانم. از دیروز یک دو شب گوش راستم سوت میشنیدم . بعد فهمیدم گوشمه دقیقا نمیدونم چه صدا شاید بشه گفت صدا متور یخچال اما قطع نمیشه اونقدربلند نیست وقتی راه میریم یا جای هستم تلوزیون روشنه صداش متوجه نمیشم. ضمن اینکه التهابگوش.. تا بحال نداشتم تا امسال که بعد جراحی دندون عقل التهاب لثه... داشتم ودندون عقل سمت راستم متاسفانه بنا به دلایل جراحی... دو ماه تمام التهاب داشت و به گوشم میزد گوش درد داشتم حس میکردم داخل گوشم اب پزشک عمومی رفتم و قطره قرق دادن مصرف کردم بعد خب شدن التهاب جراحی... درست شد اما بعد ها وقتی از خواب بلند میشدم چند بار انگار کیپ میشد (متاسفانه دقیقا یادم نیست هر دو گوش بود یا فقط راست )فقط دو سه بار اینطوری شد اما یهو سوت دائم میشه. و یه مورد دیگه متاسفانه چندیدن سال مجبوریم همش برای اهنگ فیلم هدفن بزنیم مگر تلوزیون ببنیم بتونیم حالت عادی باشه خیلی نگرانم با وضع کنونی ک.. پزشک مراجعه کردن ضروریه توروخدا راهنمایم کنید

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 20 اسفند 1398

با سلام. به پزشک متخصص گوش و کلینیک ارزیابی شنوایی مراجعه کنید تا شنوایی و وزوز گوش شما بررسی بشه. ضمن اینکه استفاده از هدفون با صدای بلند میتونه به شنوایی آسیب بزنه و عوارضی مانند سوت یا وزوز گوش رو بوجود بیاره.

حشمت اله سرلک
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 13 اسفند 1398

با سلام من دچار وزوز گوش چپ هستم و و همینطور حالت ماسکه یعنی بعضی صداهای هم آوا را قاطی میکنم و به درستی متوجه نمیشوم و اشتباهی تصور میکنم. شنوایی سنجی رفتم که توصیه به مراجعه به پزشک کردند و دکتر هم رفتند که کپسول جینکو بیلوبا و قرص سیناریزین دادند. صدا وزوز گوشم در شب قطع میشه و در ساعات اولیه پس از بیداری اما دوباره شروع میشه! دکتر گفت عصب گوشت ضعیف شده که بنظرم همین بیماری کم شنوایی حسی عصبی باشه. سوالم اینه اگر سمک بگذارم علاوه بر بهبود شنوایی، ایا صدای وزوز قطع میشه یا همجنان ادامه خواهد داشت.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 20 اسفند 1398

با سلام. سمعک در افرادی با مشکلاتی شبیه به شما بسیار کمک‌کننده است. توصیه می‌کنیم سمعک با مدارات پوشاننده وزوز حتما با تجویز ادیولوژیست استفاده کنید.

م
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398

همسر من بر اثر استفاده از دارو دچار کم شنوایی شده.و با گذشت زمان کم شنواییش بیشتر میشه.از سمعک برای هر دو گوش استفاده میکنه دلیل پیشرونده بودن کم شنواییش چی میتونه باشه و اینکه راهکاری برای عدم پیشروی کم شنواییش وجود داره یا خیر

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 30 بهمن 1398

سلام. باید تست و معاینه بشن.

فرهاد حیرانی
ارسال شده در : دوشنبه 28 بهمن 1398

با سلام بنده۲۸سال سن دارم بعد از چند ماه فهمیدم عصب گوشم رو از دست دادم به چند تا از دکترای معروف شهرمان که کرمانشاه بود که هرکدام به صورت جداگانه آزمایش صوتی از گوشم گرفتن رفتم میگفتن عصب گوش چپم رو از دست دادم بحث ۵سال پیشه اگه راه یا چاره ای هست بتونم شنوایی روبدست بیارم ممنون میشم چون خیلی واسم سخت کسی که سمت چپم نشسته اصلا متوجه حرف زدنش نمیشم. کمکم کنید جایی رو معرفی کنید خیلی ممنون میشم خدا خیرتون بده بخدا خیلی سختمه

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 30 بهمن 1398

سلام. متاسفانه درمان دارویی یا جراحی نداره.

عباسي
ارسال شده در : یکشنبه 20 بهمن 1398

سلام خانمي ٣٠ ساله هستم من دو گوشم ٤٥ دسيبل شنوايي حسي عصبيم و از دست دادم. در شنيدن كلمات مشكل دارم مخصوصا صداي آقايون. عصبي شدم واقعا. دكتر گفت ساليانه چك كن. چه فايده اي داره ؟ سمعك كمكي مي كنه؟ سمعكي كه ديده نشه داخل گوش وجود داره؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 25 بهمن 1398

سلام. بله حتما سمعک در تشخیص و شنیدن کلمات به شما کمک خواهد کرد.

مجتبی یلوه
ارسال شده در : جمعه 18 بهمن 1398

سلام من ۶۰ سال سن دارم گوش راستم از حدود ۳۰ سال پیش نمیشنیدم. اما گوش چپم به خوبی شنوایی داشت. یک ماه پیش به صورت انی شنواییم رو لز دست دادم کورتون تزریقی و موضعی و قرص هم گرفتم الان یه خورده بهتر میشنوم صداها رو. منتها مشکلی که دارم اینه که صدا رو میشنوم ولی درک نمیکنم لطفا راهنمایی کنید

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 25 بهمن 1398

سلام. باید تست شنوایی شما رو ببینم ولی با توجه به شرح حال احتمالا کم شنوایی دارید و باید برای گوش چپ سمعک تجویز بشه.

سیما
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 15 بهمن 1398

با سلام من سال 82 بدلیل غده نازوفارنکس تحت درمان رادیوتراپی قرار گرفتم بعد از اون دچار کم شنوایی شدم که دکتر گفت بخاطرضعیف شدن عصب گوش ناشی از رادیوتراپیه الان هم سمعک استفاده می کنم می خواستم بدونم درمانی نداره که تلاش کنم چون سمعک اذیت می کنه راحت نیستم

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 25 بهمن 1398

با سلام. نه متاسفانه

ساجد سواری
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 08 بهمن 1398

سلام من ۲۵ سالمه وحدود هشت سال پیش دچار کم شنوایی تدریجی شدم ک الان شنواییم درحد فقط صدای خیلی بلندو میشنوم وسمعک گذاشتم دکتر گفت استخونچه پشت گوش ضعیف و تنبل شده وعصب گوشم چسبندگی داره .خواستم فقط بدونم ایا باعمل امکان موفقیت وبرگشت شنواییم وجود دارد؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 13 بهمن 1398

با سلام. اطلاعاتی که دادید کم است و نمیشه نظری داد. باید معاینه و تست شوید.

احسان روشنی
ارسال شده در : دوشنبه 07 بهمن 1398

با سلام و خسته نباشی گوش سمت راست من حدود 90 دسی بل بر اساس abr شنوایی نداره و باعث دریافت کارت معافیت پزشکی شدم این گوش قابل برگشت هست با عمل جراحی بله یا خیر چون برای استخدامی ارگان نظام نیاز دارم

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 13 بهمن 1398

با سلام. نه متاسفانه

مرتضی علیزاده
ارسال شده در : یکشنبه 06 بهمن 1398

سلام من 18سالمه نوار گوش و تست شنوایی سنجی دادم و پیش پزشک بردم پزشک به من گفت که 15 دسی بل از شنواییم افت کرده به علت عصب شنوایی به نظرتون زیاده ،آیا درمان میشه

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 13 بهمن 1398

با سلام. باید نوار گوش یا ادیوگرام شما را ببینم

اصغر شعاری
ارسال شده در : پنجشنبه 03 بهمن 1398

سلام گوش راست من عصب اش را کامل از دست داده وسمعک هم کمک نمیکند چکار کنم وشنوایی گوش سمت چپ هم 40 درصد است وبعضی کلمات مفحوم نیست چکار میتوانم بکنم راهنمایی بکنید اگر امکان داره خدمت برسم

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 13 بهمن 1398

با سلام. با توجه به یک گوش ناشنوا، برای گوش چپ سمعک توصیه می‌شود.

سالومه
ارسال شده در : دوشنبه 30 دی 1398

سلام فرزندم‌حین تولد گفتن مشکل عصبی داره اماما موضوع وراثتی هم‌توخونواده نداشتیم فقط پدرشوهرمه که اونم توجنگ گوشش ضعیف شده وسمعک میذاره ممکنه اشتباه کرده باشن؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 30 دی 1398

سلام. مجدد تست انجام بشه.

Saba
ارسال شده در : دوشنبه 30 دی 1398

با عرض سلام و خسته نباشید من دختری ۲۲ ساله هستم و از پارسال به وزوز گوش دچار هستم.نتیجه تست شنوایی کاهش شنوایی ۳۵ دسیبل بوده و mri هم پارسال انجام دادم و مشکلی نبود. مهر ماه امسال هم آزمایش abr انجام دادم و اون هم مشکلی نداشت.یه مقداد در در گوشم دارم به همراه احساس کیپی میخواستم بدونم که امکان داره که در گوشم تومو باشه و پارسال خودشو نشون نداده باشه؟ خیلی نگرانم

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 30 دی 1398

با سلام. چون MRI انجام دادید بعید بنظر میرسه مشکلی داشته باشید ولی اگر کم شنوایی پیشرونده، یک طرفه و همراه با وزوز گوش است مجدد پیگیری شود.

الی
ارسال شده در : چهارشنبه 25 دی 1398

سلام شوهر من تقریبا 2 هفته پیش دچار کری ناگهانی شد. بعد از 2-3 روز دکتر رفت بادستگاه دید گفت پرده سالمه و فقط آمپول دگزا داد. دوباره بعد از 10 روز دکتر متخصص رفت. 4 آمپول داد که 2 تاش دگزا هست و قرص جینگو بی زد داد و گفت فعلا بخوره تست شنوایی هم داد گفتند هیچی شنوایی نداشت. می خواستم بپرسم واقعا باید چه کنیم؟ آیا داروی دیگری هم هست آیا طب سنتی خوب هست

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 دی 1398

با سلام. برای درمان کم شنوایی ناگهانی معمولا کورتون تجویز میشه و متاسفانه درمان دیگری جز این مورد نداره. در بعضی موارد کم‌شنوایی بر می‌گردد و امکان برنگشتن شنوایی و دائمی شدن آن هم وجود دارد. طب سنتی هم هیچ جایگاه علمی و درمانی ندارد.

بد شانس
ارسال شده در : دوشنبه 23 دی 1398

سلام، من یکساله که گوش راستم عصبش 40 درصد ضعیف شده آیا درمانی داره؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 27 دی 1398

با سلام. بستگی به علت به وجود آمدن کم شنوایی داره. ولی در نود درصد موارد متاسفانه درمانی بجز سمعک نداره.

محمد
ارسال شده در : پنجشنبه 12 دی 1398

سلام و خسته نباشید. من حدودا یکسال هست که گوش چپم صدای وزوز داره. حتی وقتی خمیازه میکشم، دهانم رو تکون میدم... متخصص ازم تست گرفت و گفت شنوایی ام نرمال و معمولیه. اما این صدا قطع نمیشه. لازمه که بگم تزریق داروی جنتامایسین هم داشتم. به نظر شما چکار کنم؟

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 14 دی 1398

سلام. جنتامایسین میتونه باعث وزوز گوش بشه. ولی وزوز میتونه علتهای مختلف داشته باشه که باید بررسی و تست بشه.

زارع
ارسال شده در : چهارشنبه 11 دی 1398

افسانه: سلام دخترم شیش سالشه.تازه متوجه شدم گوش راستش نمیشنوه.ولی چپ الحمدلله سالمه.تست شنوایی 1/5سالگیش خوب بوده.سی تی اسکن داده دکترگفت دراثرضربه بوده احتمالا.وهیچ کاری نمیشه کرد.من نگران یادگیری ودقتش هستم.گوش چپ میتونه جبران نبودشنوایی گوش راست بکنه؟کاری میشه کرد؟ .واینکه میتونه ارثی باشه؟

رضایی
ارسال شده در : جمعه 06 دی 1398

سلام من دوسال پیش مشکل سرگیجه وعدم تعادل دچارشدم وشنوایی گوش سمت راست کم شد به دکترجراح گوش مراجعه کردم که سه تزریق کورتن انجام داد وحدود10درصدشنوایی داشتم که سمعک استفاده کردم ولی جواب نمیده فقط صدارابلند میکنه ونامفعومه وگوش چپ کلاناشنواشدمن نظامی هستم وچندسال است بیماری سارکوییدوز ریوی دارم هزینه کاشت حلزون هم زیاده وبیمه هم قبول نمیکنه سن ام 50ساله وهنوزدوساله سرگیجه دارم ایاراه حلی هست تشکر

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 08 دی 1398

با سلام. نتایج تست شنوایی‌تان را در واتساپ یا تلگرام ارسال کنید تا بتونیم راهنمایی کنیم.

غلامعلی
ارسال شده در : چهارشنبه 04 دی 1398

با سلام. یکی از رفیق های من کم شنوایی حسی - عصبی داشت و یه مدت سمعک زد و بعد از چند ماه دکترش گفت سمعک و برداره. این سوال برای خودم پیش اومده که آیا کسانی که کم شنوایی حسی - عصبی دارن اگه یه مدت سمعک بذارن گوششون بهتر میشه؟ یعنی سمعک برای عصب خوبه؟ به نظر شما چرا دوست من که کم شنوایی داشت بعد از یه مدت سمعک و برداشت؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 08 دی 1398

با سلام. سمعک به بهتر شنیدن کلمات و صداها کمک میکنه و یک پروتز کمک شنوایی محسوب میشه و کم شنوایی رو متاسفانه درمان نمیکنه. دقیقا شبیه عینک

کیمیا
ارسال شده در : چهارشنبه 04 دی 1398

سلام و درود بر شما. آیا در کم شنوایی حسی - عصبی بر اثر صدای هندزفری، کسانی که کم شنوایی آنها در مرحله خفیف قرار دارد با رعایت برخی موارد می توانند به وضعیت قبل خود بازگردند؟ یا این وضعیت دائمی است؟؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 08 دی 1398

با سلام. در موارد ابتدایی و خفیف کم شنوایی ناشی از صدا برگشت پذیر است و سپس در صورت ادامه دائمی می‌شود.

سیاوش
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 دی 1398

سلام. آیا کم شنوایی حسی - عصبی ممکنه به بیماری هایی خطرناک عین عفونت گوش و حتی تومور مغزی منجر بشه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 دی 1398

سلام. خیر

ث.ع
ارسال شده در : یکشنبه 01 دی 1398

سلام.سی ساله هستم وقتی چهارده سالم بود گوش راستم در معرض صدای بلند قرار گرفت و متاسفه روز بعدش کاملا شنوایی گوشم از بین رفت .به پزشک مراجعه کردم گفتن عصب گوش از بین رفته و فقط بیست و پنج درصد شنوایی داره الان هم صداهای خیلی بلند رو میشنوم با گوش راستم...خواستم بپرسم آیا راهی هست که درمان بشه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 دی 1398

سلام. متاسفانه درمان دارویی یا جراحی نداره، چون عصب شنوایی از بین رفته. برای استفاده از باقیمانده شنوایی میتونید از سمعک استفاده کنید.

ابوذر
ارسال شده در : شنبه 30 آذر 1398

با سلام. در ارتباط با کم شنوایی حسی - عصبی که دوست عزیز ناصر سوال کرده بود و گفته بودن که کم شنوایی حسی - عصبی خفیف دارن برای خود من سواله که آیا این نوع کم شنوایی در آیده به سمعک کشیده میشه یا نه؟ در ضمن در کم شنوایی حسی - عصبی خفیف، چند درصد گوشهایمان ضعیف شده است؟؟؟؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 دی 1398

با سلام. در کم شنوایی خفیف یا ملایم، آستانه های شنوایی بین ۲۵ تا ۴۰ دسی بل است. در این میزان کم شنوایی بیشتر توصیه میشه که شنوایی سالیانه چک بشه و از محیط های پرسروصدا دوری بشه. اگر کم شنوایی از این میزان بیشتر بشه سمعک توصیه میشه.

ناصر
ارسال شده در : چهارشنبه 27 آذر 1398

با سلام. من 24 سالمه. سال 97 بر اثر استفاده زیاد از هدفون یه روز احساس کردم دور گوش راستم درد داره بعدا به گوش چپ هم رسید که احساس درد و پری داشتم. البته با مصرف داروی گیاهی تا چند ماهی خوب میشه اما باز میاد. نوار گوش دادم دکتر گفت گوشات به لحاظ حسی - عصبی ضعیف شده اما نترس در مرحله خفیف قرار داری. برو سالی یه بار بیا چکاپ. میخواستم بدونم آیا ممکنه عصب گوشم برگرده؟ و آیا اگه دارو از خارج کشور مثلا آلمان تهیه کنم موثره یا نه؟ در مورد داروی گیاهی چی یه عطار به من یه قطره داده گفته بکن تو گوشات به مرور عصبت درمان میشه. نظر شما چیه؟؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 29 آذر 1398

سلام. کم شنوایی ناشی از صدای بلند هدفون حسی عصبی است و متاسفانه قابل درمان دارویی نیست چه از عطاری!!! تهیه بشه و چه از خارج کشور. توصیه میشه که از سروصدای زیاد دوری کنید و شنوایی سالیانه ارزیابی بشه.

ستاره
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

سلام دختر 80روزه را شنوایی سنجی دوبار برده ایم گفته است که بین 0 تا 20 گوش نرمال است ولی دختر من یکی ازگوشش هاش 40 و یکی دیگه 50 است.و عصب هایش دیر جواب میدهد.گفته تا 6ماهگی صبر کنید.راهنمایی میفرمایید.آیا کم شنوایی ضعیف است یا متوسط ؟ آیا درمان قطعی میشه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

سلام. کم شنوایی حدود متوسط است که باید قبل از شش ماهگی سمعک مناسب تجویز بشه. ضمن اینکه متاسفانه کم‌شنوایی حسی عصبی درمان قطعی نداره.

فریدون
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

با سلام پسرم 14 ساله هست از 4 سالگی متوجه شدیم که از ناحیه گوش چپ مشکل شنوایی دارد یعنی میشه بگی شنوایی ندارد یا خیلی کم و نام مفهوم به دکتر متخصص مراجعه کردیم گفته عصب شنوایی مشکل دارد اولا امکان داره که اشتباه کرده باشه و دوما آیا این شنوایی یکطرفه (گوش راست ) در تعادل و یادگیری درسی ماثر است ؟ ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

سلام. اگر جای معتبر ارزیابی شنوایی انجام داده اید که امکان اشتباه وجود نداره. ناشنوایی یکطرفه در جهت یابی صدا و درک گفتار در محیط‌های پرسروصدا مشکل ایجاد میکنه و در کل چون یک گوش نرماله در روند یادگیری خیلی موثر نیست.

فریده
ارسال شده در : دوشنبه 25 آذر 1398

سلام پسرم ده سالشه از شش سالگی متوجه شدم کلمات رو درست تشخیص نمیده چند بار نزده ادیولوزیست بردم و مطمین شدم که پسرم دچار کم شنوایی حسی عصبی شده ،امسال برای گوش راستش سمعک تهیه کردم ،یکی از پزشکانی ک چنذ روز پیش پسرم رو دید گفت شاید با سمعک شنوایش برگرده ،احتمال برگشت شنوایی پسرم هست

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 25 آذر 1398

سلام. متاسفانه شنوایی حسی عصبی برگشت پذیر نیست و سمعک شنوایی رو برنمیگردونه. فقط در شنیدن ‌و درک گفتار بسیار موثره.

زهرا
ارسال شده در : دوشنبه 18 آذر 1398

سلام .دخترم میکروتیا دارد .گوش چپ سالم ولی گوش راست کوچکتر و چسپیده به هم است.تستabrانجام دادیم گفتن عصبش ناقصه.به اصطلاح ناشنوا.هیچ راهی نیست؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 آذر 1398

سلام. نتایج ای بی آر رو در صورت تمایل به واتساپ ۰۹۳۵۴۵۴۹۹۵۴ ارسال کنید تا بتونیم راهنمایی کنیم.

شیدا
ارسال شده در : پنجشنبه 14 آذر 1398

سلام وقت بخیر پسر 4 ساله من حدود چندماهه دچار کم شنوایی شده به نظر خودم بعد از سرماخوردگی شدیدی که گرفت و کامل خوب نشد. تست گرفتم کم شنوایی در حد متوسط داره😢 قبلا شنواییش خیلی خوب بود. الان دکترا معاینه میکنن میگن جون پرده سالمه و گوشاش تمیزه این کم شنوایی حسی عصبیه و راهش فقط سمعکه ولی من نمیتونم قبول کنم به نظر شما راهی برای درمان هست

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 آذر 1398

سلام. اگر کم شنوایی حسی عصبی‌ست متاسفانه راه درمانی نداره و باید از سمعک استفاده بشه.

مرادی
ارسال شده در : چهارشنبه 13 آذر 1398

سلام من کم شنوایی حسی عصبی دارم تا هشتاد دسیبل گوش چپ ایا سمعک جواب میده

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 آذر 1398

سلام. بله

فاطمه کریمی
ارسال شده در : دوشنبه 11 آذر 1398

سلام ببخشیدمن دوسال ونیم قبل افت شنوایی به همراه صداهای زیاد در هر دوگوش شدم که باتجویز پزشک برای گوش چپم سمعک استفاده میکنم اما تاثیری که نداشته هیچ صداها زیادتر وشنوایی کمترشده البته صداها رامی شنوم اما قادر به ددکشان نیستم برایم واضع وشفاف نیییتن که ناچار ام آر آی کردم که گفتن روی عصب گوش چپم توده ی کوچک وخوش خیمه به نظرشما من چیکارکنم درمانی دارم من شیرازهستم

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 آذر 1398

برای مشاوره می‌توانید تست شنوایی‌تان را واتساپ ارسال کنید تا بتونیم کمکتان کنیم. در مورد توده‌ی روی عصب هم با پزشک‌ متخصصتان مشورت کنید.

ترحیم فتحی
ارسال شده در : یکشنبه 10 آذر 1398

باسلام بنده بعد از سرما خوردگی دچار کیپی گوش وعدم تعادل ضعیف شدم رفتم دکتر بعد از مصرف انتی وبیوتیک بازم خوب نشدم نوار دادم گفت دچار اختلال عصب شنوای شدم وکم شنواشدم دگزا وبتا هیستین نوشت دوروزه احساس یهکم خوبی میکنم ولیتکرار صدا وکیپی که گاها باز میشه رادارم وتصویر نوار را برا واتساپ میفرستم لطفا راهنماییم گنید

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 آذر 1398

سارا ملکی
ارسال شده در : یکشنبه 10 آذر 1398

سلام من سی و دو سالمه از کودکی از طریق بیماری ،احتمالا اوریون ، شنوایی گوش چپم ب کل از دست رفته . چند باری ک مراجعه کردم ب پزشک ،همگی گفتن عصب گوش چپم مرده ،در ضمن با کمی فشار و یا کسی در گوشی حرف بزنه گوشم درد میگیره . گوش راستم کامل می‌شنوه ،ایا راهی هست دوباره بشنوم ،حالا ب هر طریقی ،چه سمعک یا ...خیلی اذیت می‌کنه این موضوع

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 16 آذر 1398

سلام. نه متاسفانه.

میلاد
ارسال شده در : چهارشنبه 22 آبان 1398

سلام و خسته نباشید من ۱۹ سالمه یکی دوساله میشه که گوشام کم شنوا شدن البته کم شنوایی قطعی نه ها بعضی مواقع گرفته میشن دکتر رفته بودم یه قطره به نام گلسترین فکینه ۳ درصد رو تجویز کرد گفت چند روز از این استفاده کن بیا گوشاتو پاک کنم منم بعد چند روز رفتم بعد دکتر گفت گوشات خیلی گرفته شده مثل گوش پیر مرداس باید زیاد از این قطره استفاده کنی . لطفا راهنماییم کنین

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 26 آبان 1398

سلام. میزان جرم گوش در افراد مختلف فرق داره و به ژنتیک خیلی مرتبطه. در افراد جوان هم ممکنه جرم گوش زیاد باشه که غیرطبیعی نیست. شما هم هر چند وقت یکبار جهت شستشوی گوش به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای ارزیابی شنوایی هم به کلینیک های سنجش شنوایی مراجعه کنید.

پوریا عیدی
ارسال شده در : دوشنبه 20 آبان 1398

سلام من ۲۵ سال سن دارم و گوش راستم دچار کم شنوایی عصبی شده ب پزشک مراجعه کردم و سمعک تهیه کردم ولی با سمعک هم هیچ فرقی نکرده!چیکار باید بکنم؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 26 آبان 1398

سلام. برای عادت کردن به سمعک حداقل دو ماه زمان لازمه. جهت تنظیم سمعک هم به ادیولوژیست‌تون مراجعه کنید.

ارسال شده در : جمعه 17 آبان 1398

سلام خسته نباشید بنده واس استخدامی ناجا رفتم بیمارستان امام سجاد و تست شنوایی دادم و نتیجه این شد ک عصب گوش شما ضعیفه و احتمال رد شدن شما هس ایا راهی یا راهکاری هس ک من بتونم انجام بدم و مجددا برم برای تست شنوایی

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 18 آبان 1398

سلام. نه متاسفانه

بهزاد
ارسال شده در : چهارشنبه 15 آبان 1398

با سلام و عرض ادب بنده 29 سالمه یه مدتیه زیادیه که وزوز گوش دارم ولی جدیدا متوجح این موضوع شدم، بیشتر هم، زمانی که همه جا ساکته اذیتم و اینکه صدا های کم و درست متوجه نمیشم نوار و تست هم دادم تمامی فرکانس ها رو هم متوجه شدم فقط یکی از گوش هام ضعیف تربن فرکانس و متوجه نشد که خود کارشناس گفت خیلی مهم نیست شاید بخاطر صدای بیرون متوجه نشدی ممنونم از سایت خوبتون

مدیر سایت
ارسال شده در : جمعه 17 آبان 1398

با سلام. وزوز گوش علت‌های زیادی میتونه داشته باشه. بهتره در محیط‌های پرسروصدا قرار نگیرید و شنوایی شما سالی یکبار چک بشه.

مرجان مرکیه
ارسال شده در : یکشنبه 12 آبان 1398

سلام برادرزاده ام که ده سالش است را نزد پزشک بردیم و اعلام کردن که پرده گوش کاملا سالم است ولی از نظر عصب حدود 40 درصد کمبود شنوایی دارد و باید از سمعک استفاده کند آیا میتوان با دارو یا ایمپلنت گوش کم شنوایی را درمان کرد که از سمعک استفاده نشود

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 13 آبان 1398

سلام. کم شنوایی حسی عصبی متاسفانه درمانی بجز سمعک نداره.

مهرداد محمدی
ارسال شده در : جمعه 10 آبان 1398

سلام وقت بخیر بنده دچار تومور سی پی انگل شدم که بعد از عمل جراحی شنوای گوش سمت چپم را 90 درصد از دست دادم ایا راه حلی برای بازگشت شنوای هست

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 11 آبان 1398

سلام. اگر عصب شنوایی آسیب دیده باشه، برگشت پذیر نیست

زهرا افشار
ارسال شده در : دوشنبه 06 آبان 1398

سلام. آیا ناشنوایی گوش سمت راست ناشی از قطع عصب شنوایی یا آسیب جدی به عصب شنوایی باشد و گوش سمت چپ شنوایی داشته باشد، برای گوش ناشنوا از سمعک های کراس میتوان استفاده نمود یا درمان دیگری مثل گذاشتن پروتز وجود دارد؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 07 آبان 1398

سلام. بله میشه از سمعک های کراس استفاده کرد. ولی معمولا در مواردی که گوش دیگر صد در صد سالم باشه معمولا خیلی خوب به سمعک کراس جواب نمیدهد.

علی
ارسال شده در : جمعه 03 آبان 1398

سلام وقت بخیر . من گوش چپم سوت میکشه . الان حدود یک سالی هست . الانم گوش راستم حدود یک ماهی هست داره سوت میکشه . دکتر رفتم گفته که حس عصبی گوش هات ضعیف شده . میخواستم بدونم درمانی داره ؟ عمل پیوند استخوان چطور ، قابل اجرا هست ؟

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 04 آبان 1398

سلام. برای درمان کم شنوایی حسی عصبی و وزوز گوش میتونید از سمعک استفاده کنید.

محمود بهشتی زاده
ارسال شده در : چهارشنبه 01 آبان 1398

سلام حدود 3 ماه پیش گوش چپم به طور ناگهانی شنوایی را از دست داد فردای آن روز به پزشک مراجعه کردم و بعد گرفتن نوار گوش عنوان شد که دچار سکته گوش شده ام کورتون هم تجویز شد هم خوراکی و هم تزریق ولی چندان فایده ای نداشت به نظر شما برای درمان راه حل دیگری وجود دارد؟ ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 04 آبان 1398

سلام. نه متاسفانه. کم شنوایی ناگهانی اگر به کورتون جواب ندهد دائمی می‌شود.

علی ذوالفقاری
ارسال شده در : یکشنبه 28 مهر 1398

باعرض سلام بنده گوش راستم به حدی ضعیفه که کسی درگوشم حرف بزنه متوجه نمیشم اماصدای بلند رو میشنوم یک سری رفتم دکتر گفت کم شنوایی حسی عصبیه ودرمان نداره ممکنه تشخیصشون اشتباه باشه؟حتی گفت انقده ضعیف شده که گوش چپت قوی تر از حد معمول شده.میخواستم بدونم درمان داره یانه؟شما چه احتمالی میدین؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 29 مهر 1398

سلام. اگر کم شنوایی شما حسی عصبی باشه متاسفانه درمانی نداره. اگر افت شنوایی خیلی زیاد نباشه میتونید از سمعک استفاده کنید.

بهنام
ارسال شده در : پنجشنبه 25 مهر 1398

سلام من جفت گوش هام سوت میکشید رفتم شست و شوی گوش یکی از گوش ها خوب شی اون یکی خوب نشد رفتم دکتر گفت دوباره برو شستشوی گوش رفتم ولی هنوز سوت میکشه به نظر شما مشکل چیه ؟ باید برم نوار گوش ؟ آیا عصب شنوایی ام ضعیف شد؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 29 مهر 1398

سلام. باید شنوایی شما ارزیابی بشه. در موارد زیادی وزوز گوش از علائم کم شنوایی است.

رحمانى
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام همسر بنده حدود پنج ماه پيش براثر صداى زياد باعث كاهش شنوايى 70% در گوش راستشون شدن با مراجعه به پزشك و مصرف دارو تزريق كورتون به گوش اما باز جوابى نگرفتيم آيا راه درمانى وجود داره؟ واقعا داره اذيت ميشه و گوشش صداى وز وز ميده و اصلا هم قطع نشده امكان داره بدتر شه يا گوش چپش هم همينطور بشه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام. اگر با تزریق کورتون شنوایی برنگرده متاسفانه کم شنوایی دائمی میشه. در مورد بدتر شدن یا درگیری گوش دیگر نمیشه نظر قطعی داد.

امیر حسین
ارسال شده در : دوشنبه 22 مهر 1398

سلام اگر عصب گوش چپ بر اثر تشنج در سن یکسالگی از بین برود و بعد از گذشت ۶ سال متوجه از بین رفتن عصب گوش شویم ایا درمان دارد ؟ و ایا اینکه برای شنیدن میتواند از سمعک استفاده کند ؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام. بله میشه از سمعک استفاده کرد و در شنیدن و درک گفتار کمک زیادی میکنه.

محسن
ارسال شده در : دوشنبه 22 مهر 1398

باسلام فرزند من 4 ماهشه دو بار بردمش تست شنوایی سنجی گفتن که شنواییش کمه از نوع متوسط هر دو گوشش وباید سمعک بزاره ولی نه من دوست دارم سمعک نه مادرش به هیچ عنوان قبول میکنه و براش خیلی سخته آیا میشه تا 5 سالگی که میشه سمعک کاشت براش سمعک نزاریم مشکلی براش بوجود نمیاد یا راهی هست از الان براش کاشت کنیم ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

شلام. اگر منظورتون کاشت حلزونه که فرزند شما با کم شنوایی متوسط کاندید کاشت حلزون نیست چون کاشت حلزون برای کم شنوایی شدید تا عمیق و عدم جواب به سمعک انجام میشه. در مورد کاشت سمعک هم در اروپا و امریکا در بزرگسالان با شرایط خاصی انجام میشه که در حال حاضر در ایران به علت تحریم و قیمت بسیار بالا انجام نمیشه. در مورد کودک شما حتما کاندید استفاده از سمعک هستند حتی اگر در اروپا یا امریکا متولد شده بودن. بهتره شما و مادرشون بپذیرید و برای سمعک زودتر اقدام کنید.

سعید
ارسال شده در : دوشنبه 22 مهر 1398

سلام. جوانی 22 سالم دچار افت شنوایی حسی عصبی شدم. تو مکالمات روزانه مشکلی ندارم ولی تو محیط های پر سر و صدا تشخیص گفتار برام یکم سخت میشه. میخواستم بدونم ممکنه بدتر شه با مرور زمان و اینکه هندزفری اثر بدتری میذاره روش؟ دکتر برام ویتامین ب1 نوشته ایا تاثیری داره یا به سمعک احتیاج دارم؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام. ویتامین ها در درمان کم شنوایی کاملا بی تاثیر هستند. بله ممکنه با مرور زمان و عدم استفاده از سمعک و استفاده از هندزفری شنواییتون بیشتر افت کنه. بهرحال بهتره که از سمعک استفاده کنید.

عاطفه بال افکنده
ارسال شده در : یکشنبه 14 مهر 1398

ببخشید کم شنوایی حسی عصبی در محدوده profound درگوش راست هست ایا درمانی داره