کم شنوایی حسی عصبی | علل و درمان کم شنوایی حسی عصبی

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

کم شنوایی حسی عصبی | علل و درمان کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی چیست؟

اطلاعات در مورد علت و درمان کم شنوایی برای افراد کم شنوا و یا عزیزان آنها بسیار مهم است. در این مقاله در مورد دلایل کم شنوایی حسی عصبی و راهکارهای درمانی آن توضیحاتی به زبان ساده ارائه می شود. به طور کلی، سه نوع کم شنوایی وجود دارد: حسی-عصبی، انتقالی و آمیخته. کم شنوایی انتقالی در نتیجه ی آسیب به کانال گوش، پرده صماخ یا استخوانچه های گوش میانی به وجود می آید. کم شنوایی حسی-عصبی، رایج ترین نوع کم شنوایی در بزرگسالان است و به دلیل آسیب به سلول ها و یا اعصاب گوش داخلی می باشد. کم شنوایی آمیخته، ترکیبی از این دو کم شنوایی است.

علت های کم شنوایی حسی-عصبی

کم شنوایی حسی-عصبی نتیجه ی آسیب به گوش داخلی است. همچنین، زمانی که اعصاب و راههای عصبی مرکزی شنوایی نیز دچار مشکل بشوند این نوع کم شنوایی مشاهده می شود. معمولا کم شنوایی حسی-عصبی دائمی است و علت های بسیار مختلفی دارد. بیماری ها، عوامل ژنتیکی و ارث، صداهای بلند، ضربه به گوش و سر و غیره از عوامل به وجود آورنده ی کم شنوایی حسی-عصبی به شمار می آیند.

1- بیماری ها

بیماری هایی که معمولا با کم شنوایی حسی-عصبی همراه هستند شامل بیماری خود ایمنی، ویروس ها، تومورها، بیماری منییر و دیگر بیماری ها می باشد. اولین قدم در درمان کم شنوایی حسی-عصبی کشف بیماری بوجود آورنده ی آن است. در این موارد با درمان دارویی، مشکل کم شنوایی حسی-عصبی ممکن است تا حدودی رفع شود.

2- سن

در افراد 65 تا 74 ساله یکی از هر سه نفر به درجاتی از کم شنوایی حسی-عصبی مبتلا هستند. به علاوه، بعد از سن 75 سالگی، تقریبا نیمی از افراد کم شنوایی حسی-عصبی دارند. خوشبختانه، در این موارد سمعک راهکار بسیار خوب و کمک کننده ای می‌‌باشد.

3- تاریخچه خانوادگی

فاکتورهای ژنتیکی که از والدین به ارث می رسد یکی از عوامل مهم کم شنوایی حسی-عصبی است. کم شنوایی حسی-عصبی ارثی می تواند در هنگام تولد و یا با تاخیر ظهور پیدا کند. درمان این نوع کم شنوایی حسی-عصبی با سمعک یا وسایل کمک شنیداری کاشتنی است.

4- مواجهه با صدای بلند

یکی از علت های کم شنوایی حسی-عصبی مواجهه با سر و صدای بلند است. در اینگونه موارد بهترین کار، پیشگیری و کاهش یا حذف صدای بلند است. معمولا کم شنوایی های ناشی از سر و صدای بلند دائمی هستند و بیماران برای بهتر شنیدن به سمعک مناسب نیاز دارند.

5- ضربه به سر و گوش

در ضربات به سر و گوش احتمال آسیب به گوش داخلی و اعصاب گوش بسیار زیاد است. در اینگونه موارد، تغییر در فشار گوش و نشت مایع گوش مشاهده می شود. در بعضی از موارد عصب گوش آسیب می بیند و یا قطع می شود. درمان این نوع کم شنوایی حسی-عصبی بر عهده ی پزشک متخصص گوش است و در صورت آسیب دائمی به شنوایی، ادیولوژیست سمعک مناسب را تجویز می کند.

 

با انواع کم شنوایی آشنا شوید :  انواع کم شنوایی

 

علائم کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی حسی عصبی هنگامی رخ می دهد که سلول های حسی حلزون گوش و یا اعصاب گوش داخلی آسیب ببینند و به درستی سیگنال های صوتی را به مغز منتقل نکنند. در چنین شرایطی، بیماران از عدم وضوح گفتار شکایت دارند. به عبارتی دیگر، اصوات را می شنوند ولی قادر به درک صحیح گفتار نمی باشند. در چنین حالتی اصوات اعوجاج یافته شنیده خواهد شد. روند پیری شایعترین علت کم شنوایی حسی عصبی است. همانطور که ما مسن تر می شویم، اعصاب گوش داخلی و سلولهای حسی به تدریج از بین می روند.

کم شنوایی حسی عصبی می تواند توسط عوامل زیر نیز به وجود آید:

• افزایش سن
• قرار گرفتن در معرض سر و صدا بیش از حد
• عفونت های ویروسی (مانند سرخک و اوریون)
• داروهای اتوتوکسیک (سمی برای گوش)
• مننژیت
• دیابت
• سکته
• ضربه های شدید به گوش
• تب بالا
• بیماری منییر
• تومور آکوستیک
• وراثت

درمان کم شنوایی حسی-عصبی

همان طور که گفته شد در اکثر موارد کم شنوایی حسی-عصبی دائمی است و راهکارهای درمانی تنها کمک کننده هستند و راهی برای برگشتن شنوایی آسیب دیده وجود ندارد. در 90 درصد موارد تنها راه درمان استفاده از سمعک و وسایل کمک شنیداری کاشتنی مانند BAHA و کاشت حلزون است. خواشبختانه، کلینیک شنوایی نیک‌آوا با استفاده از کادر درمانی مجرب و ادیولوژیست های با دانش، در این موارد با ارزیابی، تشخیص و درمان کم شنوایی حسی-عصبی به افراد کم شنوا کمک می کند.

 

راهنمای انتخاب سمعک مناسب   /  راهنمای خرید سمعک  /  لیست قیمت انواع سمعک

 

 


تعداد نظرات: 11
 saman۱۳۹۸/۲/۲۶ , 10:52 ب.ظ 

سلام من مدت کمی در معرض صدا های بلند بودم الان بعضی موقعها گوشم رو صداهای بلند اذیت میکنه یا گوشم کیپ میشه نوار گوش گرفتم تو شنوایی مشکلی ندارم برای درمانش چیکار کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۳۱ , 11:44 ق.ظ 

سلام. چون شنوایی نرمالی دارید، مشکلی نیست. احتمالا حساسیت گذرا به صداهای بلند است و با گذشت زمان مشکل رفع می‌شود.

 حسین۱۳۹۸/۲/۲۴ , 06:27 ب.ظ 

سلام و خسته نباشید من 30 سالم هس و گوش راستم پرده گوش سالمه ولی دچار تخریب عصب شنوایی شده و نمیشنوه.آیا با عمل جراحی امیدی ب بازگشت شنوایی هست؟ و اینکه گوش چپم دوسه روز پیش دچار سوراخی پرده شد اگه پرده صماخ جوش بخوره یا جراحی بشه شنوایی قبلی برمیگرده؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۲۴ , 10:47 ب.ظ 

با سلام. کم شنوایی حسی عصبی با جراحی درمان نمیشه و تنها با سمعک کم شنوایی جبران میشه. در مورد گوش چپ تون ، اگر کم شنوایی در نتیجه سوراخی پرده گوش ایجاد شده باشه با ترمیم پرده صماخ شنوایی برمیگرده.

 سامان۱۳۹۸/۲/۲۳ , 04:03 ب.ظ 

با سلام من خواهر زاده ای دارم ۹ماهه ست که از بدو تولد ABRگرفتیم گفتن ضعیفه بعد از سه ماه گرفتیم گفتن تقریبا خوبه احتیاج به هیچی نداره با اخیرا گرفتیم جوابش مجدد ضعیف بود سمعک براش گذاشتن آیا امکانش هست سمعک کارساز باشه یا حتما باید کاشت کنه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۲۴ , 10:52 ب.ظ 

با سلام. کارایی سمعک بستگی به میزان کم شنوایی خواهرزاده شما داره. اگر کم شنوایی کمتر از عمیق باشه به احتمال زیاد به سمعک جواب میده. ضمن اینکه روند پیشرفت و کارایی سمعک باید با پایش و ارزیابی ماهانه مشخص بشه.

 صادق ۱۳۹۸/۱/۲۳ , 03:36 ق.ظ 

با عرض سلام و خسته نباشید.دختر من شش سالشه و دچار کم شنوایی عصبیه واز سمعک استفاده میکنه.سوال من اینه ایا ممکنه که به تدریج افت شنواییش بیشتر بشه یا اینکه همینجوری میمونه؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۲۵ , 10:34 ب.ظ 

با سلام. کم شنوایی می تونه ثابت یا پیشرونده باشه. با قطعیت نمیشه در این مورد نظری داد. بهرحال حتما باید شنوایی دخترتون مرتبا چک بشه.

 سعید۱۳۹۷/۱۲/۸ , 08:24 ب.ظ 

سلام میخواستم ببینم آیا واقعا میشه به جای سمعک با کاشت پروتز جراحی کرد

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:33 ب.ظ 

سلام. بله ولی به نوع و میزان کم شنوایی بستگی داره. در موارد کم شنوایی شدید و عمیق در صورتی که سمعک پاسخگو نباشه از کاشت حلزون میشه استفاده کرد. سمعک های قابل کاشت هم برای کم شنوایی های متوسط وجود داره که در حال حاضر به علت تحریم و قیمت بسیار بالا در ایران انجام نمیشه. بهترین روش، استفاده از سمعک است.

 مريم نادري۱۳۹۷/۱۱/۲۹ , 07:06 ب.ظ 

سلام تقريبا ١٠روزه افت شنواي پيدا كردم در اثر يرما خوردگي رسلفه هاي شديد چكاركنم دكتر داخلي هم رفتم امپول چرك خوشك كن هم زدم فايده نداشت. ممنون كمكم كنيد

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۲/۶ , 10:24 ق.ظ 

سلام. به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد. آنتي بيوتيك مناسب را تجويز خواهند كرد.

 محمد۱۳۹۷/۱۱/۲ , 12:20 ب.ظ 

سلام من دچار کاهش شنوایی حسی عصبی شدم و چیزی که بیشتر از همه رنجم میده حالت تهوع سرگیجست این حالت خوب شدنیه ؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۱/۳ , 03:13 ب.ظ 

سلام. کم شنوایی حسی عصبی منجر به تهوع و سرگیجه نمی شود. مشکل سرگیجه شما می تواند علت های متنوعی داشته باشد که یکی از علل سرگیجه مشکلات و بیماریهای گوش داخلی است که برای تشخیص بایستی به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

 بنده خدا۱۳۹۷/۵/۳ , 06:23 ب.ظ 

سلام من ۱۶ سالمه که جدیدا گوش چپم کم شنوا شده بدون دلیل. نوار هم گرفتم کم شنوایی عصبی بوده میخواستم بدونم درمانی بجز سمعک نداره چون واقعا اذیت میشم. ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:28 ب.ظ 

سلام. متاسفانه کم شنوایی حسی عصبی درمانی بجز سمعک ندارد. ولی سمعک به شما بسیار کمک خواهد کرد. موفق باشید

 رضا۱۳۹۷/۴/۲۷ , 12:48 ق.ظ 

سلام خسته نباشید من کم افت شنوایی حسی عصبی دارم کا دکتر تشخیص داده شدید هم هست میخواستم بدونم ب کمک همل جراحی مشکلم حل نمیشه؟؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:47 ب.ظ 

سلام. کم شنوایی حسی عصبی با جراحی درمان نمی شود.

 بهار ۱۳۹۷/۴/۲۶ , 09:33 ب.ظ 

سلام باتشکر از توضیحاتتون برادرمن تازگیا متوجه کم شنوایی دریک گوشش شده ودکتر بهش گفته که باید سمعک استفاده کنی و از این بابت بسیار نارحت هست غیر از سمعک جراحی نمیشه انجام بده باتشکر

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:30 ب.ظ 

با سلام. اگر کم شنوایی حسی عصبی باشد بجز سمعک راهکاری وجود ندارد.

 محمد رضا۱۳۹۵/۱۲/۶ , 07:34 ب.ظ 

سلام ودردو بر شما ممنون از سایت خوبتون من از کم شنوایی عصبی رنج میبرم .سمعک مخفی هست که بهم راهنمایی کنید ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۵/۱۲/۱۴ , 12:00 ب.ظ 

با سلام بله سمعک IIC یا به اصطلاح نامرئی وجود دارد البته به میزان کم شنوایی و اندازه ی مجرای گوش شما بستگی دارد که می توانید حضوری مراجعه کنید. با آرزوی شادکامی

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: