تعمیر سمعک | تعمیرات انواع سمعک | علت خرابی سمعک

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

تعمیر سمعک | تعمیرات انواع سمعک | علت خرابی سمعک

شرایط تعمیر سمعک 

سمعک ها با وجود اندازه ی کوچکشان دارای قطعات پیچیده بسیار و محاسبات پیشرفته زیاد در لحظه هستند. به دلیل اینکه سمعکها وسایل الكترونیكی هستند، ممكن است پس از مدتی نیاز به سرویس مجدد و تعمیر داشته باشند. نحوه استفاده از سمعك و نحوه نگهداری از سمعك با طول عمر سمعك رابطه مستقیم دارد. معمولا سمعك‌هایی كه اصولی استفاده شوند و به صورت مناسب نگهداری و مراقبت شوند، نیاز به تعمیر نخواهند داشت. در كلینیك سمعك نیک آوا برای سمعك‌های دارای گارانتی خدمات پس از فروش ارائه می گردد. در طول مدت گارانتی، سمعك به طور رایگان تنظیم و تعمیر می‌شود و در طول مدت خدمات پس از فروش این اطمینان به مراجعه‌كنندگان داده می‌شود كه قطعات سمعك تعمیر شود. همچنین، کلینیک نیک‌آوا مجهز به لابراتوار تعمیرات انواع سمعک از کمپانی های مختلف می باشد.

تمبر انواع سمعک

 

برای افزایش طول عمر سمعك باید به نكات زیر توجه کنید : 

1- سمعک خود را تمیز نگه دارید

سمعک ها به دلیل سایز کوچکشان، به راحتی توسط کمترین جرم گوش و یا گرد و غبار و آلودگی مسدود شده و از کار می افتند و یا کارایی کافی را برای گوش هایتان نخواهد داشت. بنابراین لازم است که در پایان هر روز و یا پس از هر بار استفاده، سمعک ها را با پارچه یا دستمالی مخصوص تمیز کرده و حتما داخل جعبه خودشان نگهداری کنید. هم چنین وجود جرم گوش و گرد و غبار و نفوذ آنها به سمعک می تواند موجب بازخورد صدا یا همان سوت سمعک و ایجاد حس بدی برای کاربر شود .

2- گوش هایتان را تمیز نگه دارید

تولید واکس گوش یک فرآیند طبیعی و لازم برای حفاظت از گوش هایتان است. اما همانطور که گفته شد گاهی ممکن است دردسرساز شود . چه باید کرد ؟

 • گوش های خود را خشک کنید. بعد از حمام و یا استخر گوش هایتان را با سشوار و یا دستمال تمیز کاغذی (فقط قسمت های خارجی مجرای گوش) خشک کنید.
 • از فرو کردن گوش پاک کن و یا هر وسیله ی دیگری به داخل گوش هایتان جدا خودداری کنید .
 • اگر دستگاه شما زود به زود از کار میافتد و جرم میگیرد و یا اگر کیپی زیادی در گوش تان دارید ، به متخصص شنوایی مراجعه کنید تا گوش هایتان را از جهت تجمع جرم بررسی کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم برای خارج سازی جرم گوش را انجام دهد .

3- سمعک خود را خشک کنید

قرار گرفتن طولانی مدت سمعک در رطوبت و یا قرارگیری در رطوبت زیاد می تواند باعث آسیب رسانی به سمعک تان شود .

 • هنگام دوش گرفتن ، استخر ، ورزش هایی که ممکن است موجب تعریق زیاد شود و هرگونه فعالیتی که ممکن است به ورود رطوبت به سمعک شود، سمعک ها را از گوش هایتان خارج کنید.
 • زمانی که از سمعک استفاده نمی کنید، درب باتری را باز گذاشته و ترجیحا باتری سمعک را خارج کنید.
 • هنگام استفاده از مواد بهداشتی، آرایشی و مراقبت کننده های مو و پوست مراقب سمعکتان باشید.
 • می توان برای افزایش طول عمر سمعک ها، از پک های رطوبت گیر و محافظت کننده سمعک استفاده کرد.

مشکلات رایج در سمعک‌ها و رفع آن ها

در موارد زیر مشکلاتی که به صورت معمول و رایج در سمعک ها ممکن است اتفاق بیافتد، لیست شده است:

 • باتری: مشکلات در باتری سمعک بسیار رایج است. ممکن است که فرد کم شنوا تعویض باتری را کاملا فراموش کند یا صدای اخطار اتمام باتری را نشنود. اگر سمعک کار نکند اولین اقدام تعویض باتری است.
 • لوله قالب: در سمعک های پشت گوشی، تیوب یا شلنگ قالب باید مرتبا تعویض شود. به علاوه، مسیر لوله نیز باید کاملا باز و تمیز باشد. در مواردی نیز سوراخ شدن لوله قالب منجر به نشنیدن و سوت سمعک می شود. شما می توانید با داشتن لوله قالب آن را تعویض کنید.
 • فیلتر سمعک داخل گوشی: در سمعک های داخل گوشی قسمت خروجی صدای سمعک با فیلتر یا وکس گارد محافظت میشود. گرفتن فیلتر با جرم گوش کاملا رایج است. در این موارد شما به راحتی می توانید فیلتر سمعک را تعویض کنید. 
 • تنظیم سمعک: در طول زمان، ممکن است که به صورت خودبخود سمعک از تنظیم خارج شود. میدان های مغناطیسی روی این مورد تاثیرگذار هستند. در اینگونه موارد بایستی به ادیولوژیست خود مراجعه کنید تا مجددا سمعک تنظیم شود.
 • صدای سمعک: گاهی اوقات صدای سمعک کم می شود که علت آن هیچ کدام از موارد بالا نیست. در این مورد، مشکل سمعک سخت افزاری است. با مراجعه به ادیولوژیست خود و ارسال آن به لابراتوار مشکل سمعک رفع خواهد شد.

قبل از مراجعه به متخصص شنوایی برای تعمیر سمعک، موارد زیر را در سمعک چک کنید

 • بررسی کنید که باتری را به درستی در سمعک تان قرار داده اید.
 • از خالی نبودن باتری سمعک اطمینان پیدا کنید.
 • ولوم کنترل صدای سمعک را چک کنید که کم نشده باشد و یا خودبه خود کم و زیاد نمی شود.
 • اگر سمعک تان پشت گوشی است از سالم بودن لوله و شلنگ سمعک اطمینان حاصل کنید.
 • اگر احتمال وجود جرم در قالب و یا سری سمعک را دارید، با فرچه ی مخصوص سمعک آن را تمیز کنید.

چه زمانی برای تعمیر سمعک به متخصص مراجعه کنیم ؟

اگر علاوه بر تلاش های شما باز هم مشکل سمعک تان حل نشد، اگر سمعک سوت آزار دهنده دارد، اگر از کار افتاده و .... به متخصص مراجعه کنید .
گاهی به علت ضربه به سمعک و یا عوامل دیگر ممکن است برای بدنه سمعک و یا قالب مشکل فیزیکی پیش بیاید که باید برای تعمیر و اصلاح آن به ادیولوژیست مراجعه کرد .
گاهی باوجود قالب گیری و ساخت کاملا درست، به دلایل مختلفی به مرور زمان دیگر شرایط فعلی سمعک برایتان مناسب نباشد و موجب آزار شما گردد که در این شرایط حتما به ادیولوژیست خود مراجعه کرده تا مشکل را حل کند.

برای رفع خرابی سمعک و تعمیرات انواع سمعک به کلینیک نیک آوا مراجعه کنید.


تعداد نظرات: 20
 عباسپور۱۳۹۹/۶/۲۹ , 09:49 ق.ظ 

سلام. سمعک وقتی داخل گوش میزاری صدای اون بوق اولیه میاد بعد اینکه قطع میشه دیگه انگار سمعک خاموشه. مشگل از چی میتونه باشه؟ممنونم

 مدیر سایت۱۳۹۹/۷/۴ , 07:51 ب.ظ 

سلام. ممکن است میکروفون سمعک مشکل داشته باشد.

 احمدی۱۳۹۹/۴/۵ , 11:47 ق.ظ 

ایا جایی هست که سمعک قدیمی که برای سال ۲۰۰۵هست رابا سمعک جدید تعویض کرد ؟سمعک های ۲۰۰۵ کجا باید تعمیر کرد ؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۹/۴/۲۷ , 06:27 ب.ظ 

سلام. سمعک برای ۱۵ سال پیش است و بعید میدانم قابل تعمیر یا تعویض باشد.

 ناصر خلجی۱۳۹۹/۲/۳۰ , 10:51 ق.ظ 

با سلام سال 87 برای همسرم سمعک تکنوتل گرفتم از کلینیک ابوریحان ، آیا نمایندگی تکنوتل هنوز وجود داره یا جایی هست که بشه سمعک را تعمیر ( کم و زیاد کردن صدای سمعک ) انجام داد. ممنون میشوم راهنمایی نمائید.

 مدیر سایت۱۳۹۹/۳/۹ , 12:31 ب.ظ 

سلام. خیر متاسفانه.

 مریم محمدی۱۳۹۹/۲/۲۸ , 05:42 ق.ظ 

سلام من برای مادرم پارسال یک سمعک پشت گوشی گرفتم،هنوز یکسال نشده که تیوپ پلاستیکی اش سوراخ شده،و دائم صدای سوت میده و میگه هیچی نمیشنوم...میشه تتوپ و خرید و تعویض کرد؟ از کجا باید تهیه کرد؟

 مدیر سایت۱۳۹۹/۳/۹ , 01:00 ب.ظ 

سلام. برای تعویض تیوب یا شلنگ قالب به کلینیک های ارزیابی شنوایی و سمعک مراجعه کنید.

 محسن.خ.۱۳۹۹/۱/۲۰ , 11:43 ق.ظ 

سلام خسته نباشید یه سمعک خریدم سال87 ، ک یادم نیست مارکش چیه فقط میدونم آلمانی هست - منتها بخاطر ناهنجاری های صداهای اطراف استفاده نکردم باتری جدید هم زدم منتها کار نمیکنه ایا تعمیر و سرویس میشه کرد ؟؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۹/۱/۲۶ , 06:30 ب.ظ 

سلام. معمولا قطعات سمعک‌های قدیمی تر از ۱۰ سال موجود نیست و این سمعک‌ها قابل تعمیر نیستن.

 مهدی۱۳۹۹/۱/۳ , 04:52 ب.ظ 

من یک سمعک داخل گوش زیمنس دارم جای باطری خراب شده و الان هم کار نمیکنه؟ بردم درستش کنه میگه درست نمیشه این دیکه عمرش را کرده و۵سال این کار میکنه چه کار باید کرد اگه آدرس لطف بکنید من تبریز هستم از طریق پست بفرستم تعمیر کنید

 مدیر سایت۱۳۹۹/۱/۱۲ , 11:45 ق.ظ 

سلام. به ادیولوژیست خودتون مراجعه کنید و از طریق ایشون برای تعمیر اقدام کنید.

 مهدی صمدپور۱۳۹۸/۱۲/۱۸ , 07:27 ب.ظ 

من یک سمعک زیمنس داخل کوش دارم ۵سال است دوبار اسپیکر عوض کردم الان یهودی دوباره کار نمیکنه؟ چه کار کنم جا باطری هم از پیام درآمده

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱۲/۲۰ , 09:05 ب.ظ 

سلام. به ادیولوژیست خودتان مراجعه کنید تا برای تعمیر به شرکت ارسال شود.

 ناصر عباسی۱۳۹۸/۱۲/۱۸ , 05:36 ب.ظ 

یه سمعک دارم صدای بیب میده بعد قطع و وصل میشه انگار باتری نداره ولی باتری داره نمیدونم مشکلش چیه ممنون میشم راهنمایم کنین.

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱۲/۲۰ , 09:06 ب.ظ 

سلام. باید سمعک بررسی بشه. باتری و فیلتر سمعک هم چک بشه.

 سعید۱۳۹۸/۱۲/۱۶ , 08:16 ق.ظ 

سلام لوله بالای سمعک از بدنه اصلی جدا شده با چسب میشه انرا چسباند یا نه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱۲/۲۰ , 09:15 ب.ظ 

سلام. اگر سمعک شما گارانتی داره لطفا چسب‌کاری نکنید چون از گارانتی خارج میشه. برای تعمیر سمعک بهتره به نزدیکترین مرکز ارزیابی شنوایی و سمعک مراجعه کنید.

 محمدخانی۱۳۹۸/۱۱/۲۵ , 08:15 ق.ظ 

سلام ببخشید میخواستم بپرسم من یک سمعک وایرلس زیمنس دارم که متاسفانه به طور کامل زیرپا قرار گرفت و ازوسط کلا شکست.۱ ماه هست که خریدم.میخواستم بدونم امکان تعمیرش هست؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱۱/۲۵ , 07:22 ب.ظ 

سلام. اگر آمپلی فایر یا کامپیوتر سمعک سالم باشه امکان تعمیر هست.

 Sam fallah۱۳۹۸/۸/۱۶ , 03:56 ب.ظ 

با سلام.چطور میشه برنامه شنیداری سمعک رو عوض کرد؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۸/۱۷ , 02:09 ب.ظ 

با سلام. اگر سمعک قابلیت برنامه ریزی داشته باشه در سمعک های پشت‌گوشی با دکمه روی سمعک و در سمعک‌های داخل‌گوشی با ریموت کنترل یا اپلیکیشن‌های موبایل.

 عبداله علیجانی۱۳۹۸/۸/۹ , 11:36 ب.ظ 

سلام ببخشید من یه جفت سمعک زیمنس وایرلس جدیدا خریدم ولی اصلا صدای با کیفیتی نداره یکساله که مدام به ادیولوژیست مراجعه میکنم و تنظیمات اون رو تغییر میدم ولی فایده نداره سمعک های قدیمیم که فوناک هستن صدای بهتر و با کیفیت تری دارند خیلی سعی کردم با این سمعکهای جدید کار کنم ولی تو محیط زندگی و کار واقعا باهاشون مشکل دارم میخواستم بدونم چون سمعکها گارانتی دارن امکان تعویضشون هست؟ بعد اینکه مشکل این سمعکها چرا حل نمیشه آیا مشکل از ساختار گوش منه؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۸/۱۱ , 05:45 ب.ظ 

با سلام. ممکنه نوع سمعک تجویزی یا تنظیم صحیح نباشه. در مورد تعویض به ادیولوژیست خودتون مراجعه کنید و از ایشان درخواست کنید که در صورت امکان با مدل فوناک برای شما تعویض کنند.

 معین ۱۳۹۸/۷/۱۹ , 03:11 ب.ظ 

سمک داخل گوشی دارم مدل اتیکن خود به خود از کار افتاد مشکلش احتمالا جای باتری رفتم حمام آمدم بیرون دوباره وصلش کنم دیگه کار نکرد هر کاری بگین کردم فایده نداشت

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲۲ , 10:34 ق.ظ 

سلام. باید سمعک توسط متخصص تعمیرات سمعک ، بررسی بشه و خود شما بهتره که سمعک رو دستکاری نکنید. به کلینیک ارزیابی شنوایی که سمعک رو تهیه کردید مراجعه کنید.

 حسین خیری نژاد۱۳۹۸/۷/۱۱ , 12:55 ب.ظ 

ببخشید میخاستم ببینم ایا برد سمعک داخل گوشی برای هردو گوش در جای یکسان قرار دارد چون سمعک گوش چب ام افتاد زمین میخاستم ببینم امکان جاب جایی برد هست یا ن

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۱۴ , 10:11 ق.ظ 

سلام. بله اگه برد سالم باشه امکانش هست. ولی لابراتوار باید این کار رو با درخواست ادیولوژیست انجام بده.

 علي حسيني۱۳۹۸/۶/۲۱ , 10:23 ب.ظ 

هزينه تعمير سمعك چقدر صدا كم نمي كند

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۲۳ , 05:18 ب.ظ 

سلام. بستگی به قطعات خراب و مدل سمعک دارد.

 علی عباسی۱۳۹۸/۵/۳۰ , 09:45 ق.ظ 

سلام و خسته نباشید آیا سمعکی که تو آب افتاده میشه تعمیر کرد؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۴ , 08:37 ب.ظ 

با سلام. بستگی داره که کجای سمعک آسیب دیده. اگر آمپری فایر آسیب دیده باشه تعمیر نمیشه.

 بی نام۱۳۹۸/۳/۳۰ , 10:26 ب.ظ 

در تکمیل پیام قبلم ، سمعک تو گوشی است و دوبار پیاپی این اتفاق افتاد با توجه به شرایط گرانی حال حاضر آیا امکان تعمیر وجود دارد ؟ سمعک را شش ماهه خریدم ،دوسال گارانتی دارد

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۱ , 08:37 ق.ظ 

سلام. بله حتما تعمیر می‌شود.

 بی نام۱۳۹۸/۳/۳۰ , 10:15 ب.ظ 

موقع تمیز کردن سمعک ( زیمنس،آلمان)جرم گیر سر سمعک(تکه پلاستیکی)داخل فرو رفت ودر نیامد از آن لحظه صدا کم شده وسوت آزار دهنده دارد چکار کنم؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۱ , 08:36 ق.ظ 

سلام. به کلینیک شنوایی که سمعکتان را تهیه کرده اید مراجعه کنید تا سمعک شما را تعمیر کنند.

 لقمان عزیزی۱۳۹۸/۱/۲۲ , 10:17 ق.ظ 

با سلام یه سمعک دارم که به قول یه رزیدنت سوخته ( رسیورش) امکان داره تعمیر بشه یا رسیورشو تعویض کنین برام؟ ممنون میشم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۲۵ , 10:42 ب.ظ 

با سلام. بستگی داره که عمر سمعکتون چقدر هست و آیا ارزش تعمیر داره یا خیر. اگر قدیمی نباشه، امکان تعویض رسیور هست.

 بی نام۱۳۹۵/۱۱/۳۰ , 12:18 ب.ظ 

مطلب مفیدی بود. ممنون

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: