بدشکلی های گوش خارجی | آترزی گوش چیست | میکروتیا

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

بدشکلی های گوش خارجی | آترزی گوش چیست | میکروتیا

علت ایجاد بدشکلی های گوش

بدشکلی های گوش ممکن است پس از سانحه به وجود آید و یا مادرزادی باشد. ناهنجاری های مادرزادی گوش شامل طیف گسترده ای از اختلالات، از گوش های کوچک و ناقص تا فقدان کامل گوش خارجی است. بدشکلی و ناهنجاری های مادرزادی در گوش خارجی می تواند اندازه، شکل و مکان آن را متاثر کند. در این گونه از موارد، روش های جراحی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا در کودکانی که با ناهنجاری های مادرزادی گوش خارجی متولد می شوند و کم شنوایی انتقالی دارند از سمعک استخوانی برای جبران کم شنوایی استفاده می شود.
 

در ادامه آترزی گوش، میکروتیا (گوش کوچک)، سیستم BAHA و سمعک های استخوانی معرفی می شوند.

میکروتیا چیست؟

در ابتدا، تفاوت میان آترزی و میکروتیای گوش توضیح داده می شود. میکروتیا به طیفی از بدشکلی های گوش خارجی اطلاق می شود که در چهار درجه مختلف تقسیم بندی می گردد. درجه 1: گوش اندکی کوچک تر از حالت نرمال است و اکثر ساختارهای گوش وجود دارند. درجه 2: قسمت هایی از گوش خارجی وجود ندارند. مجرای گوش می توند نرمال، کوچک یا کاملا بسته باشد. درجه 3: گوش خارجی وجود ندارد و به شکل یک زائده ی بادام زمینی شکل است و مجرای گوش وجود ندرد. درجه 4: آنوتیا نامیده می شود و تمام قسمت گوش خارجی و کانال گوش وجود ندارد. 

 

میکروتیا چیست؟

 

درمان میکروتیا

در میکروتیا چون گوش خارجی نقص دارد، اغلب فرد مبتلا درجاتی از کم شنوایی انتقالی متوسط تا شدید را دارا است. به علاوه، این کودکان در معرض عفونت های گوش نیز هستند. همین طور با بزرگ تر شدن کودکان روی اعتماد به نفس آنها تاثیر سوء می گذارد. خواشبختانه، در درمان میکروتیا سه روش جراحی وجود دارد که با توجه به درجه میکروتیا روش های درمان متفاوت هستند.  شروع این روش های جراحی معمولا در سنین 5 تا 8 سالگی است که البته به رشد کودک بستگی دارد.

آترزی گوش چیست؟

آترزی گوش به فقدان یا بسته بودن مجرای گوش اطلاق می شود. آترزی مادرزادی گوش تقریبا 1 در 10،000 تا 20،000 تولد است. آترزی یکطرفه نسبت به دوطرفه رایج تر است. در مذکر نسبت به مونث بیشتر رخ می دهد و در موارد یکطرفه، معمولا در گوش راست مشاهده می شود. معمولا، در موارد آترزی سندرم هایی نیز مشاهده می شوند. رایج ترین سندرم Treacher-Collins است. همچنین سندرم های دیگری نیز ممکن است مشاهده شود مثل: Goldenhar، Crouzon،  Mobius، Klippel-Feil، Fanconi، DiGeorge، VATER، CHARGE  و Pierre Robin. در تمام این سندرم ها معمولا آترزی گوش رخ می دهد.
آترزی نیز در سه طبقه تقسیم بندی می شود. گروه 1: کانال گوش کوچک است ولی استخوانچه های گوش معمولا نرمال هستند یا اندکی دفورمیتی دارند. گروه 2: کانال گوش وجود ندارد. فضای گوش میانی کوچک است و استخوانچه ها معمولا چسبیده بهم و بدشکل هستند. گروه 3: کانال گوش وجود ندارد. فضای گوش میانی وجود ندارد یا بسیار کوچک است و استخوانچه ها نیز معمولا وجود ندارند.

درمان آترزی گوش

در درمان آترزی اول از همه باید سی تی اسکن انجام شود تا وضعیت عصب هفت یا عصب صورت مشخص شود که در زمان جراحی آسیبی به آن نرسد. همچنین، در مورد وضعیت استخوانچه های گوش میانی، وجود یا فقدان دریچه های گرد و بیضی و لوله استاش اطلاعاتی را به پزشک معالج می دهد. به علاوه، ارزیابی های کامل شنوایی نیز برای اطلاع از وضعیت شنوایی کودک بایستی انجام شود. در درمان از جراحی برای بازسازی ساختارهای گوش استفاده می شود و اگر این کودکان به سندرم های دیگری مبتلا نباشند معمولا زندگی نرمال خود را ادامه خواهند داد. در جراحی کانال گوش بازتر یا ساخته می شود و از سمعک های استخوانی کاشته شده یا سیستم  BAHA برای شنوایی کودک استفاده می شود.

سیستم BAHA (Bone-anchored hearing)

در کودکانی که مبتلا به آترزی و میکروتیا هستند میتوان از دستگاه BAHA برای جبران کم شنوایی استفاده کرد. این دستگاه صدا را از طریق استخوان به فرد ارائه می کند. در این روش گوش خارجی و میانی دور زده می شوند و صدا از طریق جمجمه مستقیما حلزون گوش را تحریک می کند. سیستم BAHA دارای سه جز است: قسمت داخلی کاشت شده، قسمت میانی و قسمت خارجی پردازننده صدا. قسمت خارجی که در پشت گوش قرار دارد صدا را دریافت و پردازش می کند و از طریق قسمت میانی به بخش کاشت شده ی داخلی منتقل می کند. سپس، صدا از طریق استخوان جمجمه به حلزون گوش می رسد.

علت آترزی و میکروتیای گوش چیست؟

میکروتیا و آترزی در مراحل اولیه تشکیل گوش در دوران جنینی اتفاق می افتند. به استثنای موارد سندرومیک، علت رخ دادن این مشکل ناشناخته است و معمولا آن را بیشتر تصادفی می دانند. مهم است که والدین بدانند که در این موارد مادر را بخاطر عدم مراقبت در دوران قبل و حین بارداری سرزنش نکنند. تحقیقات پزشکی نشان داده اند که برخی از داروها و فاکتورهای محیطی و یا ژنتیکی در این عارضه تاثیرگذار هستند.

آگر کودکم آترزی یا میکروتیا داشت چکاری باید انجام بدهم؟

اول از همه باید به پزشک متخصص گوش مراجعه شود وسپس مراجعه به ادیولوژیست و انجام تست های ارزیابی شنوایی است. خوشبختانه، در کلینیک نیک‌آوا با استفاده از تجهیزات شنوایی به روز و پیشرفته در این کودکان ارزیابی های کامل شنوایی صورت می گیرد. سپس، با توجه به نتایج ارزیابی شنوایی و سی تی اسکن، پزشک متخصص راهکار درمانی لازم را انجام خواهد داد. 

استفاده از سمعک در کودکان مبتلا به آترزی و میکروتیا

برای این کودکان سمعک برای جبران زودهنگام کم شنوایی بسیار مهم است. نوع سمعکی که در این کودکان بایستی تجویز شود به درجه میکروتیا و آترزی بستگی دارد. در کودکان بدون آترزی معمولا از سمعک های معمول پشت گوشی استفاده می شود ولی در این کودکان به علت کوچک بودن یا فقدان گوش خارجی یا میانی عملا نمی توان از سمعک های پشت گوشی استفاده کرد. تجویز سمعک در این کودکان معمولا با مشکلاتی همراه است. در کودکان مبتلا به آترزی معمولا از سمعک های استخوانی به صورت تل یا هدباند استفاده می شود. در این سمعک ها صدا از طریق استخوان به حلزون گوش داخلی منتقل می شود. اگر کودک شما آترزی یا آنوتیای گوش دارد برای اطلاع از وضعیت شنوایی کودک خود و مشاوره در مورد سمعک مناسب می توانید به کلینیک نیک‌آوا مراجعه کنید. 


راهنمای انتخاب سمعک مناسب   /  راهنمای خرید سمعک  /  لیست قیمت انواع سمعک

 


تعداد نظرات: 30
 فریبا امانی۱۳۹۸/۶/۳۰ , 03:22 ق.ظ 

سلام خانومی ۲۴ ساله هستم از کودکی گوش سمت چپم شکستگی داشته در حدی که هیچ چین خوردگی نداره اما گوش راستم سالم سالم.خواستم ببینم امکان جراحی هست و این که ایا امکان این که بعد از بارداری به فرزندم منتقل بشه این مشکل هست یا خیر؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۳۰ , 09:03 ق.ظ 

سلام. در مورد جراحی باید با پزشک متخصص مشاوره کنید. با سپاس

 زهرا رمضانی ۱۳۹۸/۶/۲۴ , 06:38 ب.ظ 

سلام خسته نباشید . دختر من تازه متولد شده و از نوع درجه دو میباشد .آیا روی اندام های دیگه مث گفتار و راه رفتن تاثیر داره ؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۲۵ , 03:58 ب.ظ 

با سلام. اگر فقط آترزی باشه و سندرمیک نباشه مشکلی پیش نمیاد فقط حتما باید شنوایی بخصوص در موارد آترزی دو گوشی چک بشه.

 اکبرصلواتی۱۳۹۸/۶/۸ , 01:50 ق.ظ 

باسلام وخسته نباشید دخترم نه روزه بدنیاآمده است چسپندگی لاله گوش داره ازنوع درجه ۳می باشدمی خواستم بپرسم بامسئولیت خودمان میتوانیم لاله گوشش راجراحی کنیم.؟وبهترین سن برای جراحی چه سنی است؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۹ , 12:21 ب.ظ 

با سلام. زمان جراحی بستگی به نظر پزشک متخصص داره. معمولا بعد از پنج سالگی هست

 ص زارع۱۳۹۸/۵/۱۱ , 12:28 ب.ظ 

سلام پسرم چهار سالشه وگوش راستش کامل تشکیل نشده گوش چپش کاملا سالمه و گوش راستش کمی ناشنوایی داره متخصص گفته از نظر شنوایی مشکلی نداره ولی برای عمل زیبایی خیلی می ترسم چون بعضی افراد عمل کردن و پشیمونن اگه میشه یه دکتر خوب معرفی کنید که کارش تضمینی باشه من مشهد زندگی می کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۱۲ , 03:28 ب.ظ 

با سلام. متاسفانه پزشک متخصصی که کاملا تظمینی باشه رو اطلاع نداریم. اگر شخصی از عمل جراحی پزشک خاصی کاملا راضی هست لطفا در کامنت ها اعلام کنه.

 الهه پاشایی۱۳۹۸/۴/۱ , 08:11 ب.ظ 

ممنونم از جوابتون ی خانمی ب اسم مادر پیامشونو خودندم ک بچه شون ۵/۵ ساله اس و نوشته نگران نباشید و پسرش تهد نظر بهترین دکتره اگه خوندید پیام بنده رو با من تماس بگیرید لطفا میخام شماره دکترتونو بپرسم ۰۹۹۰۶۴۱۱۲۶۵

 الهه پاشایی۱۳۹۸/۳/۲۸ , 02:27 ب.ظ 

سلام من دخترم الان ۲ ماهشه و ی گوشش مجرا ندارع و دکتر گفتع ۲ ماهگی نوار عصب گوش بگیرن ک ببینن داخلی تشکیل شده؟ نوار عصب گوش سختع؟ تو این سن بچع طاقت میاره؟ هر کسی ک پیام منو خوند و این مشکل رو خودش داره لطفا بگه ک الان شرایطش چ جوریه و اگه بشع باهاتون صحبت کنم چون کن خیلی نگران ایندع دخترم هستم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۲۹ , 03:56 ب.ظ 

با سلام. نگران نباشید، احتمالا منظور پزشک شما تست ارزیابی شنوایی ABR است که اصلا سخت نیست و فقط کودک شما باید خواب باشد. این تست وضعیت شنوایی را نشان می‌دهد. با آرزوی سلامتی

 خانی۱۳۹۸/۳/۱۸ , 11:28 ق.ظ 

خانمی هستم ک گوش سمت راستم ب طور مادر زادی دچار نقص شده است ولی گوش سمت چپم کاملا سالم اسن .گوش خارجی کاملابسته است .سی تی گرفتم ک جوابش اینبود ک گوش داخلی و میانی نرمال است .ایا میتونم جراحی کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۹ , 07:47 ب.ظ 

سلام. بله می توانید جراحی کنید. با آرزوی سلامتی

 مادر ۱۳۹۸/۳/۱۸ , 02:40 ق.ظ 

با سلام از مطالب عالیتون،لخصوص پاسخ دهیتون ممنونم من پسرم 5/5سالشه و گوشش گرید3،سمت راست،الحمدالله از نظر کلیوی هم مشکلی نداشته و از بدو تولد تحت نظربهترین پزشک بوده،تا این مرحله که پزشکشون براش پروتز گوش رو پیشنهاد کرده و اینطوری که دیدم گویا شبیه ترین و نسبت به بقیه عملها راحت تر هست خواستم به همه دوستان امید بدم که پروتز علم جدیدی که واقعا به کمک جراحی اومده. یک سوال داشتم،البته که تو نظرات دوستان هم خوندم ولی خواستم تکمیل تر بپرسم یک پزشک که سنجش شنوایی انجام میداد،یکبار گفت این بیماری ممکن بین خواهر و برادرها هم اتفاق بیوفته آیا این بیماری با توضیحات بنده ژنتیکی؟یعنی ممکن ژنتیکی فرزند بعدی هم مشکل و یا سندرم دیکه ای داشته باشه؟آزمایش خاصی داره تا ما متوجه بشیم؟ البته بعد پسرم خدایک بمن یک دختر کاملا سالم داده

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۹ , 07:53 ب.ظ 

با سلام و تشکر. یکی از عوامل به وجود آورنده آترزی عامل وراثت است ولی نادر و با احتمال پایین است. در بعضی از موارد سندرمیک و در خیلی از موارد تصادفی رخ می دهد و آزمایش تشخیصی ژنتیک ندارد. با آرزوی سلامتی و شادکامی

 لیلا امینی۱۳۹۸/۳/۱۷ , 02:54 ق.ظ 

با سلام، پسرمن با عدم تشکیل لاله و کانال گوش سمت راست (درجه۳)بدنیا اومد و الان چهارساله است،آخرین بار درسن دوسالگی تست شنوایی انجام دادیم که گفتن هردوگوش از نظر شنوایی مشکلی نداره، میخواستم بدونم آیا هرسال تا قبل از موعد عمل ترمیمش باید هرسال تست شنوایی ازش انجام بگیره؟ و همچنین سی تی اسکن چه زمانی انجام بدیم؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۹ , 07:56 ب.ظ 

با سلام. لزومی به انجام آزمون شنوایی هر ساله نیست. در مورد سی تی اسکن هم قبل از جراحی با نظر پزشک متخصص انجام شود.

 زهره خانی۱۳۹۸/۳/۱۶ , 09:47 ب.ظ 

خانمی هستم ک گوش سمت راستم به طور مادر زادی مثل بادام زمینی و بسته است ایا امکان جراحی وجود دارد؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۹ , 07:57 ب.ظ 

با سلام. بله. با آرزوی سلامتی و شادکامی

 f۱۳۹۸/۲/۲۶ , 08:10 ب.ظ 

سلام. ممنونم از مطالب خوبنون پسر من از نوع سه میباشد. میخواستم بدونم چه سنی میشه ستی اسکن انجام داد که بفهمیم گوش داخلی و حلزون تشکیل شده یا نه؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۳۱ , 11:50 ق.ظ 

سلام. ممنونم. بستگی به نظر پزشک متخصص داره. ولی معمولا زمانی انجام میشه که کودک همکاری لازم رو داشته باشه. بنظرم قبل از سی تی اسکن باید ارزیابی شنوایی انجام داد که به همکاری کودک نیازی نداره و در مورد شنوایی کودک اطلاعات به نسبت کاملی رو می‌دهد.

 رضا مالدینی۱۳۹۸/۲/۱۴ , 04:11 ب.ظ 

سلام .من پسرم دو سال و 8 ماهش هست از ناحیه گوش سمت راست دچار میکروتیا گرید 3 هست تو معاینه های بدو تولد مشخص شدگوش سالمش مشکل شنوایی نداره و ظاهرا از نظر شنوایی مشکلی نداره خیلی خوب عکس العمل نشون میده به صداها آیا لازمه تست شنوایی برای گوش سمت راست انجام بدم؟و چه زمانی را برای عمل پیشنهاد میکنید راستش جرات نمیکنم برم پیش متخصص

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۲۲ , 08:24 ب.ظ 

سلام. بله. باید گوش راست از نظر شنوایی بررسی بشه. زمان جراحی هم به نظر متخصص بستگی داره.

 پرستو پاشایی۱۳۹۸/۲/۱۱ , 04:40 ب.ظ 

با سلام و ممنون از وقتی که میزارید ،نوزاد خواهر بنده نیز الان شش روزه اش هست و یکی از گوشاشون از نوع سه هست ،متخصص گوش گفتن یه گوش کاملا سالمه و شنوایی داره ولی میخواستم بدونم چه موقع باید سی تی اسکن انجام بدن که بفهمن گوشی که مشکل داره ساختارش تشکیل شده یا نه ؟؟؟و اینکه چه موقع باید عمل بشه ؟؟؟ و اگه ساختار تشکیل شده باشه ؟؟چیکار میکنن مجرایو باز میکنن و اینکه ظاهرشم جدا عمل میکنن و اینکه اگه ساختار مشکلی نداشته باشه و مجرای باز و شکل ظاهری درست بشه نوزاد میتونه بشنوه ؟؟خواهشا جواب بدید خواهر بنده خیلی بیتابه بچه اشه .

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۲۲ , 08:28 ب.ظ 

سلام. چون یک گوش سالم دارن لطفا خیلی بیتابی و عجله نکنید. ارزیابی تشخیصی و جراحی به نظر پزشک متخصص بستگی داره. نوع جراحی هم بستگی به ساختارهایی که تشکیل نشده داره.

 ب.ب۱۳۹۸/۲/۱۱ , 01:18 ق.ظ 

سلام پسرخاله من مادرزاد گوش سمت راست نداشت اصلا،تو بچگی غضروف گذاشتن ولی دیگه عمل نکرد تا الآن ک 36سالشه! دوتا عمل کرد و تو هردو عمل از پاش پوست برداشتن.لاله گوش رو درآوردن بیرون ولی هنوز شکل خوش فرمی نداره.پسرخالم خیلی ناراحته و میگه همه جامو ناقص کردن،و از اینکه پشت گوشش پوست پیوند زدن و ظاهر بدشکلی داره غصه میخوره.خیلی براش ناراحت هستم ودعا میکنم.الآن 2تا سؤال دارم ازتون.اول اینکه آیا در نهایت گوش حالت و شکل نرمالی بدست میاره؟و دوم اینکه مجرای شنواییش باز میشه و امکان شنوایی وجود داره؟ توروخدا جواب بدید،درضمن بیمارستان رازی عمل کردن

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۲۲ , 08:31 ب.ظ 

سلام. نه متاسفانه با جراحی زیبایی ظاهر گوش کاملا طبیعی نمیشه. امکان شنوایی هم بستگی به این داره که چه ساختارهایی از گوش داخلی تشکیل شدن که با تست و تصویربرداری مشخص میشه. امیدوارم مشکلشون حل بشه.

 زهره۱۳۹۸/۲/۵ , 04:27 ب.ظ 

سلام خسته نباشی من هجده سالمه و گوش راستم فقط لاله داره و زیبایی قسمت بالاش رو نداره امکان داره مجرای داخل گوش هم بسته باشه و مشکل داشته باشه و نیاز به جراحی داخلی باشه لطفا راهنماییم کنید.

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۸ , 06:27 ب.ظ 

با سلام و تشكر. بله اين امكان وجود داره. بايد معاينه و ارزيابي تشخيصي شويد.

 محسن قلی زاده۱۳۹۸/۲/۲ , 04:45 ب.ظ 

سلام من دچارنقص مادرزادی ازناحیه گوش راست بودم تودوران کودکی یکبار۷سالگی ازقسمت دنده غضروف برداشتن ودرسن۱۴سالگی ازروی ران پاپوست برداشتن وفرم گوش روبه صورت برجسنه شکل دادن تاالان که۳۵ساله هستم به تاخیرافتاد این عمل هاهمه توسط دکترمقصودنیابیمارستان رازی انجام شده بودحالاکه مراجعه کردم ایشون دیگه نبودن تابه دکترشهریارحدادی همون بیمارستان رازی مراجعه کردم یک مرحله کارانجام دادن دوباره ازناحیه ران پام پوست برداشتنن اون قسمت برجسته گی روبرداشتن بعدسه ماه مراجعه کردم میگن این کاری که کردن اشتباه بوده دوباره وقت دادن برای۵/۲/۹۸ مجددعمل کنن من فکرمیکنم کلا کاررواشتباه دارن انجام میدن من چطوری به کسی که استاداین کارباشه مراجعه کنم قبل عمل من روراهنمایی کنن یابرای عمل به کسه دیگه ای مراجعه کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۲/۸ , 06:33 ب.ظ 

با سلام. پزشكان بيمارستان رازي علم و تبحر بالايي دارند. بنظرم به پزشكرجديدتون اعتماد كنيد.

 گندم مسیح۱۳۹۸/۱/۲۲ , 01:28 ب.ظ 

سلام خسته نباشید همسرم از بدو تولد با شماره ۳بوده یعنی گوش راست بدون کانال و درحد زائده میخاستم ببینم ممکنه این موضوع به فرزند منتقل بشه؟!؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۲۵ , 10:39 ب.ظ 

با سلام و تشکر. یکی از عوامل بوجود آورنده آترزی وراثت است. بهرحال احتمال پایین این موضوع متاسفانه هست ولی نه لزوما.

 احمد خسروی۱۳۹۸/۱/۱۵ , 04:08 ق.ظ 

سلام خسته نباشید دخترم میکروتیا درجه 3 داره گوش سمت چپ الان 9 ماهشه ولی نمیتونه چهار دست و پا راه بره حتی چشم چپش یک مقدار کوچکتره خواستم بدونم آیا ارتباطی داره به میکروتیا؟؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:12 ب.ظ 

با سلام. معمولا کودکان بین سن 6 تا 10 ماهگی یاد می گیرن که چهار دست و پا راه برن. ولی لزوما همه بچه ها چهاردست و پا راه نمی رن. بنظرم اگر مشکل خاصی کودکتون نداره و پزشکشون هم مورد و بیماری خاصی به شما نگفته، جای نگرانی نیست.

 محمد رضا۱۳۹۸/۱/۶ , 03:20 ب.ظ 

سلام مطلب عالیه گوشیم نوع ۲ و سن ۲۰ میشه کاری کرد دو گوش شبیه هم باشه چون الان یه گوشام حالت عادی ولی یه کی دیگش رشد نکردن میشه درمان کرد و شبیه هم بشه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:17 ب.ظ 

سلام. با جراحی حتما تا حد زیادی قرینگی ایجاد میشه ولی معمولا کاملا شبیه و صددرصد قرینه نمیشود. سلامت و موفق باشید.

 ذکی ابراهمی۱۳۹۸/۱/۴ , 02:57 ب.ظ 

سلام تشکراز مطالب خوب تون دختر من نوع ۳را داره یعنی شکل خارجی هردو گوشش شبیه بادم زمینی هستش الان دوماهش شده برا درمانش باید چه کارکنم لطف کرده راهنمای کنید تشکر

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:19 ب.ظ 

با سلام. فعلا زیر نظر پزشک متخصص باشید تا با صلاحدید ایشون در اولین فرصت جراحی کنید. ضمن اینکه از لحاظ شنوایی نیز کودکتون بررسی بشه تا مشکلی در تکلم و گفتارشون پیش نیاید. موفق و سلامت باشید.

 سهیل یاری۱۳۹۷/۱۲/۲۸ , 02:38 ق.ظ 

سلام , من 32 سالم هست , و همین مشکل رو دارم , میخاستم ببینم بعد از عمل ازنظر زیبایی شکل گوش تا چه حد درست و قرینه میشه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:21 ب.ظ 

سلام. معمولا با جراحی تا حدودی قرینه میشه ولی در اکثر مواقع صدردصد شبیه و قرینه نمیشود. موفق و سلامت باشید

 هدیه۱۳۹۷/۱۲/۱۹ , 12:06 ق.ظ 

سلام من دخترم لاله گوشش کامل تشکیل نشده .از نظر شنوایی مشکلی نداره. چند سالگی باید عمل شه .

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:26 ب.ظ 

سلام. از نظر شنوایی باید گوششون کاملا معاینه و ارزیابی شنوایی بشه. عمل جراحی ترمیمی هم به نظر پزشک متخصص بستگی داره. با آرزوی سلامتی

 بارانی۱۳۹۷/۱۲/۱۰ , 05:26 ب.ظ 

سلام من خواهرم یک ماهش هست و از نوع 3 گوش سمت چپش هست می خوایم ببریمش دکتر و حالا که نبردیمش می خوام بدونم که ما باید چی کار کنیم که ب فهمیم می شنوه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱/۱۷ , 01:28 ب.ظ 

سلام. به متخصص گوش و کلینیک ارزیابی شنوایی مراجعه کنید. با معاینه کامل گوش و ارزیابی شنوایی، وضعیت شنواییشون مشخص میشود. با آرزوی سلامتی

 كارن بشيري۱۳۹۷/۱۱/۲۶ , 12:58 ق.ظ 

سلام،من در مورد سني كه جراحي بايد انجام بشه ميخواستم بپرسم،پسر منم اين مشكل رو داره و از شش ماهگي تحت نظر پزشكه، پزشكش از همون اول به ما گفت جراحي قبل از سن مدرسه انجام ميشه ولي الان كه شش ساله شده ميگه بزاريد ١٥ سالگيش دليلشم اينه كه با جراحي تو اين سن ،بعدا اندازه دوتا گوش با هم اختلاف پيدا ميكنه

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۱/۲۹ , 08:55 ق.ظ 

سلام. احتمالا دليل جراحي نكردنشون اينه كه گوش رشد كاملشو بكنه. ميتونيد با پزشك ديگه اي هم مشورت كنيد.

 کریمی۱۳۹۷/۱۱/۵ , 09:57 ب.ظ 

سلام پسر من گوش راستش از نوع میکروتیای 3 است سنش یازدە سالە آیا برای عمل جراحی دیرنشدە؟چون بە ما گفتن کە باید بعد از سن بلوغ جراحی بشە.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۱/۸ , 03:10 ب.ظ 

سلام. خیر دیر نشده. معمولا بعد از 5 سالگی جراحی می کنند و در مواردی نیز با صلاحدید پزشک بعد از دو سالگی می توان جراحی کرد. با آرزوی سلامتی

 K.p۱۳۹۷/۱۰/۱۸ , 11:13 ب.ظ 

سلام خسته نباشین.دختر من الان ۱۸ماهشه و در مشکل گرید نوع ۳ رو داره.دو روزه چندبلر میوفته و تعادلش هز دست میده و سریع بلند میشه.میخواستم بدونم امکان داره تعادل راه رفتن نداشته باشه بخاطر این مسئله ؟و گوشش تاثیر گذاشته باشه.ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۰/۱۹ , 03:29 ب.ظ 

سلام. بله ممکن است که اندام های مسئول تعادل در گوش داخلی مشکل داشته باشند. بایستی بررسی های دقیقتر انجام شود.

 ه ن۱۳۹۷/۱۰/۸ , 11:08 ق.ظ 

سلام پسر ر من هم از نوع ۳ داراست اولین روز بعد از زایمان پزشک گوش راستش را آزمایش کرد گفت این گوشش نورمال ولی اون یکی، باید آزمایش بشه حالا ممکنه چپ و راست فرق داشته باشه؟ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۰/۸ , 04:47 ب.ظ 

سلام. معمولا بخاطر بسته بودن مجرای گوش کم شنوایی انتقالی مشاهده می شود. احتمالا منظور پزشک این بوده که حلزون گوش راست سالم است. بنظرم هر دو گوش باید از نظر شنوایی کاملا بررسی شوند. موفق باشید

 فرناز۱۳۹۷/۹/۲۳ , 12:23 ب.ظ 

سلام ممنون از مطالبتون دخترم گوش خارجیش هیچ مشکلی نداره و کاملا نرماله حلزونی و عصب گوشش هم دکترا گفتن سالمه فقط مجرای گوشش تشکیل نشده.اینم نوعی اترزی هست؟؟و اینکه با عمل این مشکل حل میشه؟با عمل مجرا رو باز میکنن یا دستگاهی چیزی داخل گوش میزارن؟و شنوایی الانش هم یکی از گوش هاش 40 و یکی دیگش 50 دسی بل هست ممنون میشم اگه جواب بدین

 مدیر سایت۱۳۹۷/۹/۲۴ , 05:40 ب.ظ 

سلام. بله نوعي آترزي است. با جراحي مشكل رفع ميشود كه با توجه به اينكه چه قسمت هايي از گوش مياني تشكيل نشده است روش هاي جراحي و پروتزها مختلف است. براي كم شنوايي انتقالي هم با صلاحديد پزشك ميتوان از سمعك هاي استخواني استفاده كرد.

 موسوی۱۳۹۷/۲/۲۶ , 08:50 ب.ظ 

سلام مطالبتون خیلی خوبه فقط اگه میشه بگید چه دلیل میتونه داشته باشه که اینجوری میشه دخترمن هم گوشش همینجوریه.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:32 ب.ظ 

سلام. ممنونم. برخی از داروها و فاکتورهای محیطی و یا ژنتیکی در این عارضه تاثیرگذار هستند ولی گاهی اوقات کاملا تصادفی و بی علت بوجود میاد. با آرزوی سلامتی

 میثم مقصودلو۱۳۹۶/۱۲/۲۰ , 01:38 ق.ظ 

آیا بدشکلی های گوش خارجی می تواند نشانه ای ازداشتن مشکلات ژنتیکی جدیترباشد؟لطفامراارهنمایی کنید.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:33 ب.ظ 

نه لزوما ولی امکانش هست. باید بررسی و آزمایش انجام شود.

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: