بدشکلی های گوش خارجی | آترزی گوش چیست | میکروتیا

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

بدشکلی های گوش خارجی | آترزی گوش چیست | میکروتیا

علت ایجاد بدشکلی های گوش

بدشکلی های گوش ممکن است پس از سانحه به وجود آید و یا مادرزادی باشد. ناهنجاری های مادرزادی گوش شامل طیف گسترده ای از اختلالات، از گوش های کوچک و ناقص تا فقدان کامل گوش خارجی است. بدشکلی و ناهنجاری های مادرزادی در گوش خارجی می تواند اندازه، شکل و مکان آن را متاثر کند. در این گونه از موارد، روش های جراحی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا در کودکانی که با ناهنجاری های مادرزادی گوش خارجی متولد می شوند و کم شنوایی انتقالی دارند از سمعک استخوانی برای جبران کم شنوایی استفاده می شود.
 

در ادامه آترزی گوش، میکروتیا (گوش کوچک)، سیستم BAHA و سمعک های استخوانی معرفی می شوند.

میکروتیا چیست؟

در ابتدا، تفاوت میان آترزی و میکروتیای گوش توضیح داده می شود. میکروتیا به طیفی از بدشکلی های گوش خارجی اطلاق می شود که در چهار درجه مختلف تقسیم بندی می گردد. درجه 1: گوش اندکی کوچک تر از حالت نرمال است و اکثر ساختارهای گوش وجود دارند. درجه 2: قسمت هایی از گوش خارجی وجود ندارند. مجرای گوش می توند نرمال، کوچک یا کاملا بسته باشد. درجه 3: گوش خارجی وجود ندارد و به شکل یک زائده ی بادام زمینی شکل است و مجرای گوش وجود ندرد. درجه 4: آنوتیا نامیده می شود و تمام قسمت گوش خارجی و کانال گوش وجود ندارد. 

 

میکروتیا چیست؟

 

درمان میکروتیا

در میکروتیا چون گوش خارجی نقص دارد، اغلب فرد مبتلا درجاتی از کم شنوایی انتقالی متوسط تا شدید را دارا است. به علاوه، این کودکان در معرض عفونت های گوش نیز هستند. همین طور با بزرگ تر شدن کودکان روی اعتماد به نفس آنها تاثیر سوء می گذارد. خواشبختانه، در درمان میکروتیا سه روش جراحی وجود دارد که با توجه به درجه میکروتیا روش های درمان متفاوت هستند.  شروع این روش های جراحی معمولا در سنین 5 تا 8 سالگی است که البته به رشد کودک بستگی دارد.

آترزی گوش چیست؟

آترزی گوش به فقدان یا بسته بودن مجرای گوش اطلاق می شود. آترزی مادرزادی گوش تقریبا 1 در 10،000 تا 20،000 تولد است. آترزی یکطرفه نسبت به دوطرفه رایج تر است. در مذکر نسبت به مونث بیشتر رخ می دهد و در موارد یکطرفه، معمولا در گوش راست مشاهده می شود. معمولا، در موارد آترزی سندرم هایی نیز مشاهده می شوند. رایج ترین سندرم Treacher-Collins است. همچنین سندرم های دیگری نیز ممکن است مشاهده شود مثل: Goldenhar، Crouzon،  Mobius، Klippel-Feil، Fanconi، DiGeorge، VATER، CHARGE  و Pierre Robin. در تمام این سندرم ها معمولا آترزی گوش رخ می دهد.
آترزی نیز در سه طبقه تقسیم بندی می شود. گروه 1: کانال گوش کوچک است ولی استخوانچه های گوش معمولا نرمال هستند یا اندکی دفورمیتی دارند. گروه 2: کانال گوش وجود ندارد. فضای گوش میانی کوچک است و استخوانچه ها معمولا چسبیده بهم و بدشکل هستند. گروه 3: کانال گوش وجود ندارد. فضای گوش میانی وجود ندارد یا بسیار کوچک است و استخوانچه ها نیز معمولا وجود ندارند.

درمان آترزی گوش

در درمان آترزی اول از همه باید سی تی اسکن انجام شود تا وضعیت عصب هفت یا عصب صورت مشخص شود که در زمان جراحی آسیبی به آن نرسد. همچنین، در مورد وضعیت استخوانچه های گوش میانی، وجود یا فقدان دریچه های گرد و بیضی و لوله استاش اطلاعاتی را به پزشک معالج می دهد. به علاوه، ارزیابی های کامل شنوایی نیز برای اطلاع از وضعیت شنوایی کودک بایستی انجام شود. در درمان از جراحی برای بازسازی ساختارهای گوش استفاده می شود و اگر این کودکان به سندرم های دیگری مبتلا نباشند معمولا زندگی نرمال خود را ادامه خواهند داد. در جراحی کانال گوش بازتر یا ساخته می شود و از سمعک های استخوانی کاشته شده یا سیستم  BAHA برای شنوایی کودک استفاده می شود.

سیستم BAHA (Bone-anchored hearing)

در کودکانی که مبتلا به آترزی و میکروتیا هستند میتوان از دستگاه BAHA برای جبران کم شنوایی استفاده کرد. این دستگاه صدا را از طریق استخوان به فرد ارائه می کند. در این روش گوش خارجی و میانی دور زده می شوند و صدا از طریق جمجمه مستقیما حلزون گوش را تحریک می کند. سیستم BAHA دارای سه جز است: قسمت داخلی کاشت شده، قسمت میانی و قسمت خارجی پردازننده صدا. قسمت خارجی که در پشت گوش قرار دارد صدا را دریافت و پردازش می کند و از طریق قسمت میانی به بخش کاشت شده ی داخلی منتقل می کند. سپس، صدا از طریق استخوان جمجمه به حلزون گوش می رسد.

علت آترزی و میکروتیای گوش چیست؟

میکروتیا و آترزی در مراحل اولیه تشکیل گوش در دوران جنینی اتفاق می افتند. به استثنای موارد سندرومیک، علت رخ دادن این مشکل ناشناخته است و معمولا آن را بیشتر تصادفی می دانند. مهم است که والدین بدانند که در این موارد مادر را بخاطر عدم مراقبت در دوران قبل و حین بارداری سرزنش نکنند. تحقیقات پزشکی نشان داده اند که برخی از داروها و فاکتورهای محیطی و یا ژنتیکی در این عارضه تاثیرگذار هستند.

آگر کودکم آترزی یا میکروتیا داشت چکاری باید انجام بدهم؟

اول از همه باید به پزشک متخصص گوش مراجعه شود وسپس مراجعه به ادیولوژیست و انجام تست های ارزیابی شنوایی است. خوشبختانه، در کلینیک نیک‌آوا با استفاده از تجهیزات شنوایی به روز و پیشرفته در این کودکان ارزیابی های کامل شنوایی صورت می گیرد. سپس، با توجه به نتایج ارزیابی شنوایی و سی تی اسکن، پزشک متخصص راهکار درمانی لازم را انجام خواهد داد. 

استفاده از سمعک در کودکان مبتلا به آترزی و میکروتیا

برای این کودکان سمعک برای جبران زودهنگام کم شنوایی بسیار مهم است. نوع سمعکی که در این کودکان بایستی تجویز شود به درجه میکروتیا و آترزی بستگی دارد. در کودکان بدون آترزی معمولا از سمعک های معمول پشت گوشی استفاده می شود ولی در این کودکان به علت کوچک بودن یا فقدان گوش خارجی یا میانی عملا نمی توان از سمعک های پشت گوشی استفاده کرد. تجویز سمعک در این کودکان معمولا با مشکلاتی همراه است. در کودکان مبتلا به آترزی معمولا از سمعک های استخوانی به صورت تل یا هدباند استفاده می شود. در این سمعک ها صدا از طریق استخوان به حلزون گوش داخلی منتقل می شود. اگر کودک شما آترزی یا آنوتیای گوش دارد برای اطلاع از وضعیت شنوایی کودک خود و مشاوره در مورد سمعک مناسب می توانید به کلینیک نیک‌آوا مراجعه کنید. 


راهنمای انتخاب سمعک مناسب   /  راهنمای خرید سمعک  /  لیست قیمت انواع سمعک

 


تعداد نظرات: 7
 كارن بشيري۱۳۹۷/۱۱/۲۶ , 12:58 ق.ظ 

سلام،من در مورد سني كه جراحي بايد انجام بشه ميخواستم بپرسم،پسر منم اين مشكل رو داره و از شش ماهگي تحت نظر پزشكه، پزشكش از همون اول به ما گفت جراحي قبل از سن مدرسه انجام ميشه ولي الان كه شش ساله شده ميگه بزاريد ١٥ سالگيش دليلشم اينه كه با جراحي تو اين سن ،بعدا اندازه دوتا گوش با هم اختلاف پيدا ميكنه

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۱/۲۹ , 08:55 ق.ظ 

سلام. احتمالا دليل جراحي نكردنشون اينه كه گوش رشد كاملشو بكنه. ميتونيد با پزشك ديگه اي هم مشورت كنيد.

 کریمی۱۳۹۷/۱۱/۵ , 09:57 ب.ظ 

سلام پسر من گوش راستش از نوع میکروتیای 3 است سنش یازدە سالە آیا برای عمل جراحی دیرنشدە؟چون بە ما گفتن کە باید بعد از سن بلوغ جراحی بشە.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۱/۸ , 03:10 ب.ظ 

سلام. خیر دیر نشده. معمولا بعد از 5 سالگی جراحی می کنند و در مواردی نیز با صلاحدید پزشک بعد از دو سالگی می توان جراحی کرد. با آرزوی سلامتی

 K.p۱۳۹۷/۱۰/۱۸ , 11:13 ب.ظ 

سلام خسته نباشین.دختر من الان ۱۸ماهشه و در مشکل گرید نوع ۳ رو داره.دو روزه چندبلر میوفته و تعادلش هز دست میده و سریع بلند میشه.میخواستم بدونم امکان داره تعادل راه رفتن نداشته باشه بخاطر این مسئله ؟و گوشش تاثیر گذاشته باشه.ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۰/۱۹ , 03:29 ب.ظ 

سلام. بله ممکن است که اندام های مسئول تعادل در گوش داخلی مشکل داشته باشند. بایستی بررسی های دقیقتر انجام شود.

 ه ن۱۳۹۷/۱۰/۸ , 11:08 ق.ظ 

سلام پسر ر من هم از نوع ۳ داراست اولین روز بعد از زایمان پزشک گوش راستش را آزمایش کرد گفت این گوشش نورمال ولی اون یکی، باید آزمایش بشه حالا ممکنه چپ و راست فرق داشته باشه؟ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۷/۱۰/۸ , 04:47 ب.ظ 

سلام. معمولا بخاطر بسته بودن مجرای گوش کم شنوایی انتقالی مشاهده می شود. احتمالا منظور پزشک این بوده که حلزون گوش راست سالم است. بنظرم هر دو گوش باید از نظر شنوایی کاملا بررسی شوند. موفق باشید

 فرناز۱۳۹۷/۹/۲۳ , 12:23 ب.ظ 

سلام ممنون از مطالبتون دخترم گوش خارجیش هیچ مشکلی نداره و کاملا نرماله حلزونی و عصب گوشش هم دکترا گفتن سالمه فقط مجرای گوشش تشکیل نشده.اینم نوعی اترزی هست؟؟و اینکه با عمل این مشکل حل میشه؟با عمل مجرا رو باز میکنن یا دستگاهی چیزی داخل گوش میزارن؟و شنوایی الانش هم یکی از گوش هاش 40 و یکی دیگش 50 دسی بل هست ممنون میشم اگه جواب بدین

 مدیر سایت۱۳۹۷/۹/۲۴ , 05:40 ب.ظ 

سلام. بله نوعي آترزي است. با جراحي مشكل رفع ميشود كه با توجه به اينكه چه قسمت هايي از گوش مياني تشكيل نشده است روش هاي جراحي و پروتزها مختلف است. براي كم شنوايي انتقالي هم با صلاحديد پزشك ميتوان از سمعك هاي استخواني استفاده كرد.

 موسوی۱۳۹۷/۲/۲۶ , 08:50 ب.ظ 

سلام مطالبتون خیلی خوبه فقط اگه میشه بگید چه دلیل میتونه داشته باشه که اینجوری میشه دخترمن هم گوشش همینجوریه.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:32 ب.ظ 

سلام. ممنونم. معمولا عوامل ژنتیکی وجود دارد. ولی با جراحی مشکل رفع می شود.

 میثم مقصودلو۱۳۹۶/۱۲/۲۰ , 01:38 ق.ظ 

آیا بدشکلی های گوش خارجی می تواند نشانه ای ازداشتن مشکلات ژنتیکی جدیترباشد؟لطفامراارهنمایی کنید.

 مدیر سایت۱۳۹۷/۷/۲۲ , 08:33 ب.ظ 

نه لزوما ولی امکانش هست. باید بررسی و آزمایش انجام شود.

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: