سوت کشیدن گوش

همانطور که می‌دانید سوت کشیدن گوش چیزی است که ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد. سوت کشیدن گوش یا صدای زنگ در گوش در بخش داخلی گوش شما شروع می‌شود. بیشتر اوقات، در اثر آسیب یا از بین رفتن سلول‌های حسی در حلزون یا گوش داخلی ایجاد می‌شود. گوش افراد مختلف ممکن است صداهای مختلفی را ایجاد کند از جمله صداهای مرتبط با اقیانوس، زنگ زدن، وزوز کردن، کلیک کردن، صدای سوت و غیره. صدا می‌تواند در یک یا هر دو گوش، ثابت یا گاه و بیگاه، با صدای بلند یا نرم باشد. اغلب با کم شنوایی همراه است. در بیماران بالای 60 سال، سوت کشیدن گوش می‌تواند نشانه‌ی کم شنوایی باشد.

سوت کشیدن گوش شایع‌تر از چیزی است که انتظار دارید. طبق گزارشات یک مؤسسه ملی در مورد ناشنوایی و شنوایی، طی 10 سال گذشته حدود 10 درصد از جمعیت بالغ ایالات متحده این مشکل را تجربه کرده‌اند. این مشکل بزرگی نیست که زندگی شما را تهدید کند و بیشتر از آنکه به خودی خود یک بیماری باشد، نشانه مشکلات دیگری است اما می‌تواند شما را ناتوان کند. در بعضی از افراد، صدای زنگ در گوش می‌تواند به دلیل افسردگی، اضطراب و یا بی‌خوابی باشد.

سوت کشیدن گوش

اصلی‌ترین علل سوت کشیدن گوش

شاید شما هم درباره‌ی علت اصلی سوت کشیدن گوش کنجکاو باشید. برای همین می‌خواهیم درمورد دلیل رخداد آن صحبت کنیم. سوت کشیدن گوش در واقع از بخش داخلی گوش شما که حلزون گوش نام دارد، شروع می‌شود. تغییر در فعالیت عصب حلزون می‌تواند به صدای زنگ در گوش منجر شود. این تغییرات می‌تواند توسط هر یک از موارد زیر ایجاد شود:

 • قرار گرفتن در معرض صداهای بلند - مانند اره برقی و موسیقی با صدای بلند
 • آسیب دیدگی در سر یا ضربه مغزی
 • تشکیل موم در گوش شما
 • کافئین
 • بسیاری از داروها از جمله آسپرین، ایبوپروفن، داروهای فشار خون و برخی از آنتی بیوتیک‌ها

درمان سوت کشیدن گوش

اگرچه بعضی اوقات سوت کشیدن گوش به خودی خود از بین می‌رود، اما اغلب اوقات مدتی طول می‌کشد. در حالی که هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با صدای زنگ در گوش انجام دهید. برای همین به نکات زیر توجه کنید:

 1. در جلسات درمانی شناختی رفتاری (CBT) ثبت نام کنید

در جلسات CBT، شما می‌آموزید که چگونه از طریق تغییر وضعیت، واکنش خود را نسبت به سوت کشیدن گوش تغییر دهید. CBT همچنین می‌تواند به افسردگی و اضطراب ناشی از سوت کشیدن گوش کمک کند و تکنیک‌های تنفس و آرامش عضلانی را به شما آموزش دهد.

 1. از نظر اینکه به سمعک نیاز دارید یا نه، ارزیابی شوید

سمعک‌ها می‌توانند حجم صداهای خارجی را تقویت کنند. اگر audiogram نشان دهد که شنوایی خود را به میزان قابل توجهی از دست داده‌اید، می‌توانید از سمعک نیز بهره‌مند شوید.

 1. موم‌های داخل گوش را پاک کنید (فقط این کار را در خانه انجام ندهید)

جاگاسی می‌گوید: «پزشکان می‌توانند از میکروسکوپ و یک ابزار کوچک برای از بین بردن موم گوش استفاده کنند. بنابراین سعی نکنید که آن را به تنهایی حذف کنید زیرا ممکن است هنگام انجام این کار، موم بیشتر در داخل گوش فرو رود و به پرده گوش آسیب بزند.»

 1. موسیقی ملایم پخش کنید

یک ملودی آرام باعث می‌شود که مغز شما به چیز دیگری به غیر از سوت کشیدن گوش، تمرکز کند.

 1. از کافئین خودداری کنید

کافئین می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد و صدای زنگ در گوش شما را بیشتر کند.

 1. در مورد داروهای خود تجدید نظر کنید

جاگاسی می‌گوید: "مصرف ایبوپروفن فقط برای یک بار به هنگام تجویز پزشک خوب است، اما مصرف زیاد آن ممکن است باعث ایجاد صدای زنگ در گوش شود. شاید راه‌های دیگری برای درمان درد شما وجود داشته باشد."

 1. از طب سوزنی استفاده کنید

برای درمان سوت زدن گوش بهتر است از طب سوزنی و سایر روش‌های پزشکی جایگزین استفاده کنید.

 1. لیپوفلاونوئید مصرف کنید

به بعضی از افراد به مدت شش تا هشت هفته با مصرف مکمل‌های لیپوفلاوینوئید یا ویتامین B6 توصیه می‌شود.

 1. گوش خود را بپوشانید

اگر از تجهیزات پر سروصدا -مانند اره برقی یا چمن زن- استفاده می‌کنید و در معرض خطر قرار می‌گیرید، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، بهتر است گوش خود را بپوشانید.

سخن آخر

اگر سوت کشیدن گوش به مدت چند هفته ادامه داشته باشد، توصیه می‌شود حتما به پزشک مراجعه کنید. هرچه سن انسان بیشتر شود، احتمال تجربه‌ی سوت کشیدن گوش نیز افزایش می‌یابد. اغلب اوقات این مسئله جدی نیست ولی ممکن است در زندگی شما تاثیر بگذارد. بنابراین برای اطمینان خاطر بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید
اصلا نگران نباشید این سمعک- این سمعک به معنای استفاده از دو گوش مانند کار یکه از ابتدا میکردیم است.باید بگوییم سمعک دوگوشی به جز هزینه خرید دو سمعک خیلی بهتر از تجویز یک سمعک است.
فن آوری Tinnitus SoundSupport: این تکنولوژی با امکان ارائه ی انواع اصوات پهن باند، باریک باند و اصوات پوشاننده با تم صدای اقیانوس امروزه در رده ی برترین تکنولوژی های سرکوب وزوز در دنیا قرار دارد.
مایکان زیمنس در فیلتر کردن نویزهای ناخواسته و ارائه ی صدایی طبیعی و با کیفیت سرآمد است. این فن آوری گفتار و سر و صدای زمینه را پردازش و از هم جدا می کند و وضوح گفتار را به حداکثر می رساند.
کلینیک نیک آوا با بهره گیری از متخصصان شنوایی با مدرک دکتری تخصصی شنوایی شناسی توانسته است گامی در راستای ارائه خدمات علمی به جامعه ی کم شنوا بردارد.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
حمید
ارسال شده در : دوشنبه 20 بهمن 1399

ممنون .اموزنده بود