سوت کشیدن گوش چیست، علائم و نحوه درمان

همانطور که می‌دانید سوت کشیدن گوش چیزی است که ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد. سوت کشیدن گوش یا صدای زنگ در گوش در بخش داخلی گوش شما شروع می‌شود. بیشتر اوقات، در اثر آسیب یا از بین رفتن سلول‌های حسی در حلزون یا گوش داخلی ایجاد می‌شود. گوش افراد مختلف ممکن است صداهای مختلفی را ایجاد کند از جمله صداهای مرتبط با اقیانوس، زنگ زدن، وزوز کردن، کلیک کردن، صدای سوت و غیره. صدا می‌تواند در یک یا هر دو گوش، ثابت یا گاه و بیگاه، با صدای بلند یا نرم باشد. اغلب با کم شنوایی همراه است. در بیماران بالای 60 سال، سوت کشیدن گوش می‌تواند نشانه‌ی کم شنوایی باشد.

سوت کشیدن گوش شایع‌تر از چیزی است که انتظار دارید. طبق گزارشات یک مؤسسه ملی در مورد ناشنوایی و شنوایی، طی 10 سال گذشته حدود 10 درصد از جمعیت بالغ ایالات متحده این مشکل را تجربه کرده‌اند. این مشکل بزرگی نیست که زندگی شما را تهدید کند و بیشتر از آنکه به خودی خود یک بیماری باشد، نشانه مشکلات دیگری است اما می‌تواند شما را ناتوان کند(توصیه میکنیم مطلب علت خارش گوش را مطالعه کنید). در بعضی از افراد، صدای زنگ در گوش می‌تواند به دلیل افسردگی، اضطراب و یا بی‌خوابی باشد.

سوت کشیدن گوش

علل سوت کشیدن گوش چیست؟

سوت کشیدن گوش به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری‌ها و آسیب‌های مختلف به گوش است. دلیل سوت کشیدن زیاد گوش، اغلب آسیب به گیرنده‌های مویی شکل بسیار ریزی است که در گوش داخلی قرار دارند. آسیب وارد شده به این گیرنده‌ها، باعث تغییر در سیگنال‌های ارسالی به مغز، و سوت کشیدن گوش می‌شود.

سوت کشیدن گوش، اگر تنها برای چند ثانیه طول بکشد، لزوما به معنای بیماری یا مشکل نیست. با این حال اگر به دفعات زیاد دچار این مشکل می‌شوید یا گوش‌های شما دائما سوت می‌کشد، برای برای یافتن علت و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد، سوت کشیدن گوش راست و چپ با هم اتفاق افتاده و هر دو گوش با هم درگیر می‌شود.

دلیل سوت کشیدن زیاد گوش، در سنین بالا اغلب ناشی از کاهش شنوایی است. برای یافتن علت سوت کشیدن گوش در جوانان، ابتدا باید سایر علل مهم‌تر را کنار گذاشت.
علت سوت کشیدن گوش چپ و راست اغلب مشابه هم است. از شایع‌ترین علل سوت کشیدن گوش‌ها، می‌توان تغییرات ناشی از بالارفتن سن و مواجه با صداهای بسیار بلند را نام برد.

 • کم شنوایی مرتبط با افزایش سن: بسیاری از افراد با افزایش سن دچار درجاتی از کم شنوایی می‌شوند. کم شنوایی ناشی از افزایش سن، اغلب از سن 60 سالگی آغاز شده، و معمولا هر دو گوش را درگیر می‌کند.
 • صداهای بلند: سوت کشیدن گوش بعد از صدای بلند بسیار شایع است. اصلی‌ترین علت سوت کشیدن گوش، مواجهه با صداهای بلند است. لازم نیست که هر روز این صداها را بشنوید، بلکه حتی یک بار مواجه با یک صدای بسیار بلند، ممکن است باعث وارد شدن آسیب و سوت کشیدن گوش‌ها شود. مواجه با صداهای بلندی مانند: صدای کنسرت‌ها و رویدادهای ورزشی و ماشین آلات و موتورهای صنعتی، می‌تواند باعث سوت کشیدن، کاهش شنوایی و درد در یک یا هر دو گوش شود. آسیب ناشی از مواجهه با صداهای بلند، ممکن است دائمی یا موقتی باشد.

درمان سوت کشیدن مداوم گوش

 • جمع شدن موم گوش: موم گوش نقش حفاظتی برای گوش‌ها و سیستم شنوایی ما دارد، و باعث جلوگیری از ورود مواد مختلف به گوش می‌شود. با این حال اگر تولید موم گوش بیش از حد باشد یا موم تولیدی به خوبی خارج نشود، می‌تواند باعث کاهش شنوایی و سوت کشیدن خفیف گوش شود.
 • داروها: برخی داروها، مانند آسپرین، دیورتیک‌ها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، داروهای مبتنی بر کینین، داروهای مورد استفاده در شیمی‌درمانی و تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد افسردگی، می‌توانند باعث سوت کشیدن گوش شوند. هرچه دوز مصرفی این داروها بیشتر باشد، احتمال بروز این عارضه هم بیشتر می‌شود. اغلب پس از قطع کردن دارو، این مشکل نیز برطرف می‌شود. اگر فکر می‌کنید مصرف یک دارو باعث سوت کشیدن گوش‌های شما شده است، با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید. توجه داشته باشید که هیچگاه نباید از سر خود مصرف داروها را قطع کنید.
 • عفونت گوش و سینوس‌ها: عفونت گوش و سینوس‌ها، می‌تواند بر فشار هوای سینوس‌ها تاثیر گذاشته و باعث وزوز و سوت کشیدن گوش‌ها شود. وزوز گوش ناشی از عفونت سینوس‌ها، معمولا در عرض یک هفته برطرف می‌شود. اگر مشکل شما بیش از این میزان طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • مشکلات ناشی از پرفشاری خون: ابتلا به فشار خون بالا، یا بالا رفتن موقتی فشار خون، در اثر مصرف کافئین، الکل و استرس، می‌تواند باعث سوت کشیدن گوش‌ها شود.
 • TMJ: مشکلات فک و مفصل تمپورومندیبولار (مفصل گیجگاهی فکی)، می‌توانند باعث وزوز و سوت کشیدن گوش شوند. از علائم مشکلات TMJ، می‌توان درد و شنیدن صدا در هنگام جویدن و صحبت کردن را نام برد. دندانپزشک می‌تواند در حل این مشکلات به شما کمک کند.

فیبرومیالژیا، بیماری لایم، تغییر در ساختمان گوش داخلی، یک بیماری نادر به نام منیر، که باعث درگیری گوش داخلی می‌شود، و هرگونه آسیب به سر و گردن نیز می‌تواند باعث سوت کشیدن گوش شود. سوت کشیدن گوش بر اثر ضربه و آسیب ناشی از وارد کردن اجسام تیز به گوش هم ممکن است.

تشخیص سوت کشیدن گوش

اولین قدم در درمان سوت کشیدن توی گوش، کشف علتی است که ممکن است باعث آن شود. یکی از چالش‌های موجود در ارزیابی و یافتن راه حل سوت کشیدن گوش این است که هر فردی آن را به شکل متفاوتی تجربه می‌کند.

در اغلب موارد می‌توان علت سوت کشیدن گوش را با علائم، شرح‌حال کامل و بررسی دقیق سوابق پزشکی و معاینه کامل سر و گردن پیدا کرد. با این حال پزشک برای تایید تشخیص و رد علل زمینه‌ای احتمالی، تست‌ها و آزمایش‌های مختلفی را درخواست خواهد کرد:

 • شنوایی سنجی: این تست در یک اتاق عایق صدا انجام می‌شود. از شما خواسته می‌شود تا هدفون مخصوصی را روی گوش خود بگذارید، سپس صداهایی با فرکانس مشخص، از طریق هدفون برای شما پخش می‌شود. باید هرگاه که صدا را شنیدید، دکمه مخصوصی را فشار دهید. پس از پایان تست، نتایج شما با نتایجی که از یک فرد سالم، با سن و جنس مشابه انتظار می‌رود، مقایسه می‌شود.

سوت کشیدن و گرفتگی گوش

 • روش‌های تصویربرداری: در صورت شک به یک بیماری یا مشکل خاص، پزشک روش‌های تصویربرداری مانند ام آر آی و سی‌تی اسکن را درخواست خواهد کرد.
 • تست‌های آزمایشگاهی: آزمایش خون، به بررسی وجود کم‌خونی، مشکلات قلبی و اختلالات غده تیروئید کمک می‌کند.

یکی از مواردی که پزشک در معاینه از شما درخواست خواهد کرد، تکان دادن فک، گردن، سر و اندام‌های بدن است. تغییرات احتمالی در صدایی که می‌شنوید، می‌تواند به تشخیص علت سوت کشیدن گوش کمک کند.

راه‌های درمان سوت کشیدن گوش

درمان سوت کشیدن مداوم گوش، تا حد زیادی به علت زمینه‌ای ایجاد آن بستگی دارد. در ادامه به تعدادی از روش‌های درمان سوت کشیدن گوش اشاره می‌کنیم.

درمان‌های مبتنی بر صدا

درمان‌های مبتنی بر صدا، روش‌هایی هستند که باعث می‌شوند تا تحمل سوت کشیدن گوش راحت‌تر شده، و توجه شما از این صداها منحرف شود.

سمعک

یکی از نشانه‌های شایع کاهش شنوایی، وزوز گوش است. با کاهش شنوایی، مغز در پردازش صداها دچار مشکل شده و در نتیجه آن علائمی مانند سوت کشیدن گوش ایجاد می‌شود. سمعک وسیله‌ای کوچک است که از یک میکروفن، تقویت کننده و یک بلندگو تشکیل شده است. سمعک باعث تقویت صداها شده و به مغز در پردازش بهتر صداها کمک می‌کند.

ممکن است متوجه شوید که علائم شما با بهتر شنیدن صداها بهتر می‌شود. در یک مطالعه مشخص شد که استفاده از سمعک، باعث بهبود سوت کشیدن گوش در 60 درصد از بیماران می‌شود.

دستگاه‌های پوشاننده صدا

دستگاه‌های پوشاننده صدا، ابزارهایی هستند که با تولید یک صدای دلپذیر خارجی، باعث می‌شوند تا صدای سوت کشیدن گوش کمتر آزاردهنده باشد. انواع مختلفی از این دستگاه‌ها، مانند دستگاه‌های رومیزی و دستگاه‌های کوچک داخل گوشی در دسترس هستند.

رفتاردرمانی برای سوت کشیدن گوش

گاهی اوقات که هیچ درمانی وجود ندارد، تنها کاری که می‌توان کرد، پذیرش و یافتن راهی برای زندگی با شرایط خاص است. این در مورد سوت کشیدن گوش نیز صادق است.

رفتاردرمانی شامل روش‌هایی است که به کاهش ناراحتی و آزاری که ممکن است در اثر سوت کشیدن گوش برای شما ایجاد شود، کمک می‌کند.

 • روان‌درمانی شناختی رفتاری

سوت کشیدن گوش، با سطح بالایی از استرس عاطفی همراه است. افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی، در افرادی که مبتلا به سوت کشیدن گوش هستند، بالاتر است.
روان‌درمانی شناختی رفتاری (CBT)، نوعی مشاوره است که به افراد مبتلا به سوت کشیدن گوش کمک می‌کند تا یاد بگیرند با این وضع بهتر زندگی کنند.

روان‌درمانی شناختی رفتاری، در ابتدا برای درمان مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب به کار می‌رفت، اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این روش درمانی، می‌تواند کمک زیادی به بیماران مبتلا به سوت کشیدن گوش کند.

دلیل سوت کشیدن زیاد گوش

چندین بررسی، از جمله یک مورد مطالعه که در مجله کره‌ای Audiology Trusted Source منتشر شده است، نشان می‌دهد کهCBT می‌تواند به طور قابل توجهی باعث بهبود کیفیت زندگی در افرادی شود که از سوت کشیدن گوش رنج می‌برند.

دارودرمانی برای سوت کشیدن گوش

هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند مستقیماً سوت کشیدن گوش را درمان کند، اما داروهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند شدت آن را کمتر کرده، و تحمل این شرایط را برای شما آسان‌تر کند.

 • داروهای ضد اضطراب

درمان سوت کشیدن گوش، اغلب نیازمند کمک گرفتن از روش‌های درمانی مختلف است. داروهای ضد اضطراب، داروهایی هستند که اغلب در کنار سایر درمان‌ها، برای کمک به بهبود سوت کشیدن گوش تجویز می‌شوند.

این داروها ممکن است به کاهش شدت علائم شما کمک کرده و در نتیجه کیفیت زندگی شما را بهبود بخشند. داروهای ضد اضطرابی مانند آلپرازولام که خاصیت خواب‌آوری دارند، می‌توانند به درمان بی‌خوابی ناشی از سوت کشیدن گوش در خواب هم کمک کنند.

 • داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی از نظر نحوه کمک به کاهش علائم سوت کشیدن گوش کمی متفاوت هستند. زیرا این داروها می‌توانند در بهبود و کاهش علت و مشکل ایجاد کننده سوت کشیدن گوش نقش داشته باشند، و نه فقط در کاهش احساس و درکی که از سوت کشیدن گوش دارید.

انتقال دهنده‌های عصبی، مواد شیمیایی هستند که پیام‌های مربوط به حس‌های مختلف را از سراسر بدن به مغز منتقل می‌کنند. تعدادی از انتقال‌دهنده‌های عصبی، که در ابتلا به افسردگی نقش دارند، در انتقال پیام‌های حسی شنوایی و در نحوه درک پیام‌های صوتی هم موثر هستند.

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یکی از انتقال دهنده‌های عصبی است که به انتقال سیگنال‌های صوتی کمک می‌کند.

برخی از داروهای ضد افسردگی با افزایش سطح سروتونین مغز عمل می‌کنند که به نوبه خود ممکن است اثرات انتقال دهنده عصبی GABA را سرکوب کرده و علائم سوت کشیدن گوش را کاهش دهد.

طبق گفته انجمن وزوز گوش آمریکا، داروهای ضد افسردگی که معمولا برای درمان وزوز گوش استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • کلومیپرامین (Anafranil)
 • دزیپرامین (نورپرامین)
 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • نورتریپتیلین (Pamelor)
 • پروتریپتیلین (ویواکتیل)

تغییر سبک زندگی برای درمان سوت کشیدن گوش

اصلاح رفتارهایی مانند کنترل استرس و تغییر روش غذا خوردن، می‌تواند به بهبود سوت کشیدن گوش کمک کند. در ادامه به تعدادی از تغییرات موثر در بهبود سوت کشیدن گوش اشاره می‌کنیم.

درمان اختلالات و انسدادها: همان‌طور که گفتیم، گاهی اوقات سوت کشیدن گوش می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در مفصل TMJ باشد. در این موارد، درمان‌های دندان‌پزشکی، به رفع مشکل شما کمک خواهند کرد.

تولید بیش از حد و تجمع جرم گوش، یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن گوش است که می‌تواند باعث وزوز خفیف گوش شود. پزشک می‌تواند سوت کشیدن و گرفتگی گوش را به سادگی درمان کند.

اجسام خارجی که در مقابل پرده گوش قرار می‌گیرند نیز می‌توانند باعث سوت کشیدن گوش شوند. در این موارد پزشک می‌تواند وجود جسم خارجی در گوش را بررسی کند.

ورزش می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت و تندرستی بدن شما داشته باشد. سوت کشیدن گوش می‌تواند با موارد زیر تشدید شود:

 • فشار و استرس
 • افسردگی
 • اضطراب
 • کمبود خواب
 • بیماری‌های جسمی مختلف

ورزش منظم، با بهبود سلامت جسمی و روانی، به پیشگیری از این موارد کمک می‌کند.

راه حل سوت کشیدن گوش

درمان‌های بالقوه آینده

موضع استفاده از تحریک مغناطیسی و الکتریکی مغز، برای درمان سوت کشیدن گوش، در حال بررسی است. به عنوان مثال می‌توان به تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) و تحریک عمقی مغز اشاره کرد.

درمان اورژانسی برای سوت کشیدن گوش

اگر هریک از موارد زیر برای شما اتفاق افتاد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • فلج صورت
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • ترشحات بدبو از گوش
 • شنیدن صدایی تپش‌دار که با ضربان قلب شما هماهنگ است.

پیشگیری از بیماری سوت کشیدن گوش

بسته به علت ایجاد، گاهی نمی‌توان هیچ‌ کاری برای پیشگیری از سوت کشیدن گوش انجام داد. با این حال می‌توان با محافظت از گوش‌ها در برابر آسیب‌های مختلف، احتمال ابتلا به سوت کشیدن گوش را کمتر کرد. رعایت موارد زیر می‌تواند در محافظت بهتر از گوش‌ها به شما کمک کند:

 • پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها: همان‌طور که گفتیم، یکی از دلایل سوت کشیدن گوش‌ها، ابتلا به عفونت‌های مختلف است. اگر از گوش‌گیر یا سمعک استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همیشه آن‌ها را تمیز نگه می‌دارید. همچنین سعی کنید هیچ چیزی، حتی گوش پاکن هم در گوش خود فرو نکنید.
 • استرس و اضطراب خود را کاهش دهید: گاهی اوقات سوت کشیدن گوش‌ها، ناشی از استرس و اضطراب است. سعی کنید بین تفریحات و کار کردن تعادل برقرار کنید، از زندگی خود لذت ببرید و همشه زمانی از روز را برای خود اختصاص دهید.
 • در مکان‌های پرسروصدا از محافظ گوش استفاده کنید: توصیه می‌شود، که در مواجه با صداهای بلندتر از 85 دسی‌بل (به اندازه صدای جاروبرقی)، از محافظ گوش استفاده کنید. تعداد زیادی برنامه برای گوشی‌های هوشمند در دسترس هستند که می‌توانند بلندی صدای محیط را گزارش کنند.
 • نزدیگ بلندگو نباشید: در مراسم‌ها، جشن‌ها و سخنرانی‌ها، دور از منبع صدا و بلندگوها بنشینید.
 • بلندی صدای گوشی را در سطح ایمن نگه دارید: هنگام گوش دادن به موسیقی، از طریق هندزفری یا هدفون، بلندی صدا را از سطح ایمن بیشتر نکنید. برای پیشگیری از سوت کشیدن گوش کودکان، هدفون‌ها و هندزفری‌هایی را برای آن‌ها تهیه کنید که بلندی صدای آن‌ها حداکثر 85 دسی‌بل باشد.
 • استراحت کنید: به گوش‌هایتان به طور منظم استراحت بدهید. اگر در محیطی پر سر و صدا هستید، یا اگر از هدفون استفاده می‌کنید، همیشه کمی وقت بگذارید و اجازه دهید گوش‌هایتان استراحت کنند.
 • ترک مصرف سیگار و سایر مواد دخانی: ترک و کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مواد دخانی در پیشگیری از سوت کشیدن گوش موثر است.

صداهای مرتبط با اقیانوس، زنگ زدن، وزوز کردن، کلیک کردن، صدای سوت و غیره

برای درمان سوت زدن گوش بهتر است از طب سوزنی و سایر روش‌های پزشکی جایگزین استفاده کنید.
 

در بعضی از افراد، صدای زنگ در گوش می‌تواند به دلیل افسردگی، اضطراب و یا بی‌خوابی باشد و ممکن است نشانه مشکلات دیگری باشد. مانند:

همچنین بخوانید
ساکشن گوش یکی از راه های جرم گیری گوش است که روند انجام آن در اینجا گفته شده است. آیا ساکشن گوش دردناک است؟ مراقبت های بعد از انجام ساکشن گوش چیست
اصلا نگران نباشید این سمعک- این سمعک به معنای استفاده از دو گوش مانند کار یکه از ابتدا میکردیم است.باید بگوییم سمعک دوگوشی به جز هزینه خرید دو سمعک خیلی بهتر از تجویز یک سمعک است.
فن آوری Tinnitus SoundSupport: این تکنولوژی با امکان ارائه ی انواع اصوات پهن باند، باریک باند و اصوات پوشاننده با تم صدای اقیانوس امروزه در رده ی برترین تکنولوژی های سرکوب وزوز در دنیا قرار دارد.
مایکان زیمنس در فیلتر کردن نویزهای ناخواسته و ارائه ی صدایی طبیعی و با کیفیت سرآمد است. این فن آوری گفتار و سر و صدای زمینه را پردازش و از هم جدا می کند و وضوح گفتار را به حداکثر می رساند.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
علیرضا
ارسال شده در : شنبه 13 اسفند 1401

سلام من گوشم خیلی کیپ میشه وقتی میخوابم بعد بیدار میشم تا کیپ شده یا بعضی وقت ها از حموم میام گوشم رو تمیز میکنم کیپ میشه همیشه داخل گوشم قطره میریختم دست میکردم صدای ترکیدن حباب میداد باز میشد تا چندروز اینطور بود درست میشد ولی ایندفعه قطره ریختم دست کردم صدای ترکیدن حباب داد باز شد ولی صبح که از خواب بیدار شدم دیدم سوت میکشه الان یک هفته هست که هم کیپه هم سوت میکشه بنظرتون مشکل چیه؟؟؟؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 02 فروردین 1402

سلام. به احتمال زیاد جرم یا سرومن گوش رو کیپ کرده که باید از گوش خارج بشه.

اکبر زارعی جلال آبادی
ارسال شده در : یکشنبه 16 بهمن 1401

سلام. فردی هستم56ساله ا زچهار ماه پیش مبتلا به سوت گوشهایم شده ام پزشک مراجعه نمودم قطره گو‌ش برام تجویز نمود. لذا تاثیر زیادی نداشت آ یا باشستشو صدای گوشم تمام می شود بعضی‌ها می‌گویند بدتر می‌شود. لطفاً رهنمایی فرمایید. متشکرم. ممنونم

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 02 فروردین 1402

سلام. معمولا سرومن یا جرم گوشی که کاملا فشرده شده است سبب وزوز و سوت گوش میشود که با خارج کردن از گوش ، وزوز بین می‌رود.

حاجعلی سلیمانی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 13 دی 1401

من قرص فاموتیدین ۴۰ خوردم به تجویز پزشک برای سرماخوردگی، وگوش راستم شروع کرد به صدا دادن !!!!

مهدیار
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 06 دی 1401

سلام با تشکر از متن جامع و خوبتون من تقریبا ۲ سالی میشه حدودا که گوشم وقتی صدای محیط کمه شروع به سوت یسره کشیدن میکنه و از وقتی گوشم عفونت کرده این صدا ببشترم شده انگار کنار جت جنگنده واستادم میخوام ببینم راهی هست که بشه حداقل برگردونم به حالت قبل از عفونت این صدارو؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 02 فروردین 1402

سلام و تشکر. می‌توانید برای معاینه تشخیصی ارزیابی شنوایی مراجعه کنید. اگر عصب گوش آسیب ندیده باشد با درمان عفونت ، وزوز هم رفع میشود.

صبا راد
ارسال شده در : یکشنبه 29 آبان 1401

ممنون بسیار جامع بود ،من به مدت دو هفته است که گوش راستم صدای سوت می دهد که خیلی ناگهانی و بدون دلیل خاصی شروع شد .در شلوغی اصلا احساس نمی شود اما زمانی که سکوت بیشتر است مثل شب ها اذیت کننده است ، به دکتر مراجعه کردم و گفتن مشکلی ندارم ، شنواییم هم خوبه اما با این حال همچنان سوت کشیدن گوشم برطرف نشده ، شما میتونید راه حلی پیشنهاد بدید ؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 29 آبان 1401

با سلام. اجتناب از قرار گرفتن در محیط های با سر و صدای بالا و دوری از استرس بر کاهش وزوز گوش موثر است.

سلطانعلی لجمیری
ارسال شده در : چهارشنبه 25 آبان 1401

سلام مدت یک هفته هست کهبیشتر گوش چپ و گاهی هر دو گوش صدای سوت را دارند وهنوز به دکتر مراجعه نکردم و راه های مختلف را دارم امتحان می کنم وقتی مرتب پشت گردن را ماساژ می دهم صدا کمی قطع می شود .

شهرداد
ارسال شده در : یکشنبه 22 آبان 1401

من از بچگی صدای طبل محرم افتاده تو سرم خر موقع دراز میکشم بخوابم هماهنگ با ضربان قلبم انگار تو گوشم محکم طبل میزنن باید چن دقیقه تحمل کنم تا صدا بخوابه بیشتر از ۱۵ ساله هر شب بدون استثنا تازگی هم سرما خوردم اول درد میکرد دردش خوابید بعد کیپ شد اونم رفع شد الان سوت میزنه دائم سوت میزنه و خوابیدنی طبل هم اضافه میشه عادت کردم 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

ایمان طومارزاده
ارسال شده در : جمعه 06 آبان 1401

سلام خسته نباشید من هر دو گوشم یکسره شبانه روز صوای وزوز و زنگ دارن البته مواقعی که تو محیط پر صدا قرار میگیرم حالت پرت پرت مکنن انگار هوا میگیرن ممنون میشم راهنماییم کنید

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 آبان 1401

با سلام. توصیه میشه که برای معاینه گوش به پزشک و مراکز ارزیابی شنوایی مراجعه کنید.

حسام
ارسال شده در : پنجشنبه 05 آبان 1401

سلام خسته نباشید. من حدود یک ماهه وز وز گوش دارم متخصص گوش حلق بینی هم رفتم گفت گوشت مشکلی نداره . گوشم هم تمیزه و موم زیادی نداره. نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 آبان 1401

سلام. دلایل وزوز گوش مختلف و تقریبا زیاد است. که معمولا با کم شنوایی حسی عصبی ، عفونت های گوش و بیماری های گوش میانی و داخلی همراه است. گاهی اوقات مواجه با سر و صدای زیاد و عفونتهای ویروسی برای مدتی سبب بروز وزوز میشود.

احسان
ارسال شده در : دوشنبه 02 آبان 1401

سلام بنده به مدت 8 ماه است که با مشکل سوت در هر دو گوش مواجه شدم. داروهای ضد افسردگی لوسر 100 و کلومیپرامین مصرف می کردم که این اتفاق رخ داد، با سرچ در اینترنت متوجه شدم یکی از عوارض کلومیپرامین صدای زنگ گوش است حالا نمی دونم این مریضی بنده به این قرصها مستقیما مرتبط است یا نه یک همزمانی تصادفی بوده است به هر حال با نظر پزشک خودم مصرف قرصها را قطع کردم اما متاسفانه بعد از 6 ماه هنوز هم صدای زنگ و سوت گوش بنده از بین نرفته است. اسکن مغزی و نوار گوش هم داشتم هیچ عصبی در گوشم آسیب ندیده است. ویتامین درمانی شدم کمی بهبود یافت اما با یک تنش مثلا کوهنوردی یا کارهای سخت مجددا عود می کند و بسیار ازار دهنده است توصیه شما برای بنده چیست؟ با تشکر

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 آبان 1401

با سلام. دوری از تنش و استرس. داشتن سبک زندگی آرام و استفاده از ماسکرهای صوتی (اصوات طبیعت مثل صدای امواج اقیانوس و … که از طریق اینترنت قابل دانلود شدن هست).

شاه
ارسال شده در : پنجشنبه 10 شهریور 1401

سلام درود من از ۲ تا گوشم یه صدایی مثل صدای فلش بنگ در گوشم دارم صدای سمت راست گوش من بیشتر هست و سمت چپ کمتر ولی به هر حال ۲ تاشون صدا میدن و همش صدا میدن و دائم صدا میدن صداشون خیلی زیاد نیست ولی به هر حال خیلی بده و تو سر و صدا این صدا گم میشه چون همه جا صدا هست گم میشه ولی وقتی ساکت میشه این صدا میاد یعنی راحت تر میتونم بشنوم چون همه جا ساکت میشه مثل خوابیدن و از گوشم صدایی مثل فلش بنگ میاد و گوشم کم شنوایی و ضعف و ضعیفی نداره اصلا از اینجور چیزا نداره و قشنگ مثل همه می‌شنوم و فک من یکم عقب هست شاید باعثش اون باشه و وقتی فکم رو میارم جلو بازم اون صدا میاد و دائم میاد و اگه تو یه جای ساکت بهش دقت و فکر کنم یواش یواش بیشتر و بیشتر میشه و اگه یهو یه صدا در بیاد اون وقت یهو کمتر میشه و بر میگرده به فرکانس اصلیش و نه زیاد میشه و نه کم تو حالت عادی و عادیش میمونه و من حساسیت به گرد و غبار و گرده دارم میتونه علتش حساسیت باشه؟ و من گوشم صدای انفجار ترقه و تفنگ و بمب رو نداره و فقط یه صدا مثل بعد انفجار بمب فلش بنگ میاد به هرحال صدای بمب نمیاد از گوشم و کم شنوایی ندارم و سن زیادی ندارم و از گوشم میاد این صداو به انگلیسی تو گوگل بزنید: flashgrenadesound و بعد اولی رو بزنید تو ویدئو ها همونی که تو یوتیوب هست اون رو بزنید از گوشم اونجور صدا میاد و مدت کمی نیست میاد قطع هم نمیشه ممنون میشم جواب بدین خیلی ممنون

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 23 مهر 1401

سلام دوست عزیز. احیاناً شما موسیقی با صدای بلند گوش نمیدهید؟ ضمن اینکه باید شنوایی و وضعیت فک ، بینی و … هم بررسی شود.

A
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 10 خرداد 1401

من بعد از امیکرون زنگ گوش گرفتم

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 25 مهر 1401

سلام. وزوز در برخی از مبتلایان به کووید مشاهده شده است که معمولا بعد از بهبودی از بین می‌رود.

حميد اسماعيلي
ارسال شده در : جمعه 06 خرداد 1401

بسيار عالي و كامل توضيح داديد ممنون از شما بنده از قرصهاي ضد افسردگي استفاده ميكنم و از زماني كه قرص مصرف ميكنم فشار خونم بالا ميره و جديدا صداي سوت مدام تو گوش چپم حس ميكنم كه بسيار آزار دهنده اس ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 25 مهر 1401

با سلام و تشکر در مورد مصرف کردن یا قطع مصرف دارو نمیتونیم به شما نظری بدهیم. در این مورد لطفا با پزشک معالجتان مشورت بفرمایید.

حمید
ارسال شده در : دوشنبه 20 بهمن 1399

ممنون .اموزنده بود