میسوفونیا یا صدا بیزاری؛ علل، تشخیص و درمان

میسوفونیا یا صدا بیزاری ریشه در اختلالات روانی فرد دارد و ممکن است برخی از ناهنجاری‌های مغزی موجب آزار و اذیت فرد در برابر برخی از صداهای خاص شود. 

میسوفونیا یا صدا بیزاری چیست؟

میسوفونیا یا صدا بیزاری به معنی نفرت داشتن از صدای خاصی است. در این حالت افراد با شنیدن صداهایی که از آنها متنفر هستند عصبانی و مضطرب می‌شوند و روان آنها بهم می‌ریزد. همچنین در روابط شخصی فرد نیز اختلال ایجاد می‌کند زیرا ممکن است فرد به صدای نفس کشیدن و یا آدامس جوییدن اطرافیانش حساس باشد. جالب است بدانید که این مشکل بیشتر به صداهای ایجاد شده از طریق دهان برمی‌گردد.

علت میسوفونیا یا صدا بیزاری چیست؟

به دلیل کمیاب بودن این اختلال کمتر کسی درباره‌ آن مطلع است. با این حال تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که برخلاف تصور بسیاری از روانشناسان علت میسوفونیا یا صدا بیزاری ، تنها اختلالات عصبی و روانی نیست بلکه می‌تواند ژنتیکی نیز باشد. متخصصین این مشکل را به این شکل توجیه می‌کنند که مغز هنگام دریافت برخی از صداها، نمی‌تواند به درستی آنها را دریافت و پردازش کند و برای همین افراد چنین واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند.

نشانه ها و راه تشخیص اختلال میسوفونیا یا صدا بیزاری

برخی از نشانه‌های میسوفونیا یا صدا بیزاری عصبانیت شدید ، خشم ، نفرت ، وحشت ، ترس ، ناراحتی ، پریشانی و تمایل به فرار هنگام شنیدن صداهایی مانند جویدن آدامس، تخمه شکستن، صاف کردن گلو، هورت کشیدن، سرفه یا فین فین کردن مداوم، صدای تایپ، صدای تق تق مداوم، صدای باران یا صدای گریه بچه است. توجه داشته باشید که آزرده شدن از شنیدن صدای ناخن بر روی تخته‌ی گچی نمی‌تواند از علائم میسوفونیا یا صدا بیزاری باشد زیرا در این بیماری افراد به صداهایی واکنش نشان می‌دهند که برای دیگران عادی است.

میسوفونیا یا صدابیزاری چیست

چگونه با اختلال میسوفونیا یا صدا بیزاری کنار بیاییم؟

برای اینکه بتوانید با وجود این مشکل، زندگی راحتی داشته باشید و با آن کنار بیایید باید چند نکته را رعایت کنید از جمله:

 • گوش دادن به موسیقی
 • ترک محیط
 • تنفس عمیق
 • مطرح کردن شرایط خود برای دیگران در هنگام بروز مشکل
 • استفاده از نویز سفید
 • استفاده از هدفون
 • اقدام به درمان

آیا استرس با میسوفونیا رابطه دارند؟

متاسفانه میسوفونیا یا صدا بیزاری با استرس رابطه‌ی مستقیمی دارد به این صورت که میسوفونیا می‌تواند موجب افزایش استرس در افراد شود و همچنین استرس نیز می‌تواند موجب افزایش اختلالات میسوفونیا شود. بنابراین مدیریت استرس در افراد مبتلا به این بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

راه درمان میسوفونیا یا صدا بیزاری

باید بدانید که درمان قطعی صدابیزاری وجود ندارد و تا آخر عمر زندگی فرد را مختل خواهد کرد اما می‌توان با برخی روش‌ها این مشکل را کنترل کرد از جمله:

 • درمان تی آر تی: در این روش افراد یاد می‌گیرند که تحمل بیشتری برای شنیدن صداهای آزاردهنده داشته باشند.
 • درمان شناخت رفتاری: در این حالت افراد یاد می‌گیرند که واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های خود را هنگام شنیدن صداهایی که حساس هستند ، بشناسند. با داشتن شناخت کافی می‌توانند بهتر رفتار خود را کنترل کنند.
 • مشاوره: یکی از اصلی‌ترین راه‌های کنترل و درمان میسوفونیا یا صدا بیزاری رفتن به جلسات مشاوره است. در این جلسات علاوه بر فرد مبتلا باید اعضای خانواده نیز حضور داشته باشند زیرا این بیماری کل اعضای خانواده را درگیر می‌کند. در این روش با کمک مشاور فرد نحوه کنترل خود در برابر صداهای آزاردهنده را یاد می‌گیرد.

جمع‌بندی

میسوفونیا یا صدا بیزاری در دسته بیماری‌های پزشکی دسته بندی نمی‌شود. برای همین اگر به این اختلال دچار هستید نیازی به نگرانی نیست به راحتی می‌توانید با کارهای زیر شرایط را تحت کنترل بگیرید:

 • گوش دادن به موسیقی
 • ترک محیط
 • تنفس عمیق
 • مطرح کردن شرایط خود برای دیگران در هنگام بروز مشکل
 • استفاده از نویز سفید
 • استفاده از هدفون
 • اقدام به درمان (تی آرتی، مشاوره، شناخت رفتاری)

میسوفونیا یا صدا بیزاری به معنی نفرت داشتن از صدای خاصی است. صداهای جویدن احتمالاً رایج‌ترین محرک هستند، اما صداهای دیگری مانند خرخر کردن، صداهای دهان و ضربه زدن باعث ایجاد میسوفونیا می‌شوند.

میسوفونیا درمان قطعی ندارد، اما می‌توان با برخی روش‌ها (درمان تی آر تی، درمان شناخت رفتاری، مشاوره) این مشکل را کنترل کرد.

همچنین بخوانید
بررسی کامل بیماری وزوز گوش ضربانی را در نیک آوا بخوانید. از دلایل، علائم، عوارض و تشخیص آن گرفته تا نحوه درمان وزوز ضربانی گوش در مطلب توضیح داده شده است.
اتواسکلروز یا اتواسپونژیوزیس بیماری است که در اثر ترمیم غیرطبیعی استخوان گوش میانی اتفاق می‌افتد که زنان میانسال بیشتر در معرض این بیماری هستند.
خارش گوش علل متفاوتی دارد مانند خشکی گوش، عفونت گوش خارجی، درماتیت کانال گوش، ... که در صورت وجود این علائم بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.
تومور گوش یک عارضه غیر سرطانی است که در صورت رشد بیش از حد می‌تواند با فشار به عصب‌های گوش موجب کم شنوایی و یا از دست رفتن شنوایی شود.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha