اوتیت گوش خارجی | درمان عفونت گوش خارجی

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

اوتیت گوش خارجی | درمان عفونت گوش خارجی

التهاب و عفونت گوش خارجی

التهاب گوش خارجی ( التهاب یا عفونت کانال خارجی شنوایی ) ، لاله گوش ، یا هر دو است. این شرایط را می توان در تمام گروه های سنی پیدا کرد. عفونت حاد  گوش خارجی معمولا توسط باکتری ها و قارچ ها ایجاد می شود. آسیب به کانال گوش ناشی از تمیز کردن گوش با گوش پاک کن و یا سایر وسایل که موجب آسیب به پوست کانال شده و احتمال ورود عفونت و ماندن رطوبت و عفونت در کانال را افزایش می دهد ، آلرژی ، حضور طولانی مدت آب و رطوبت در گوش،  اگزما ، مواد حساسیت زا مانند لوازم آرایشی و بهداشتی .

عفونت گوش خارجی ممکن است به شرح زیر طبقه بندی شود:

عفونت قارچی  در حدود 10 درصد مواقع
عفونت حاد که فراوان ترین آن هاست
عفونت مزمن که مدت زمان بیشتری باقی می ماند ( معمولا بیش از یک ماه و نیم )
علائم و نشانه ها عفونت گوش خارجی
یافته های فیزیکی عفونت گوش خارجی در حالت کلی همراه با ایجاد درد گوش همراه با لمس و کشیدن لاله گوش میباشد همچنین ممکن است همراه با نشانه هایی مانند کاهش شنوایی ، احساس پری یا کیپی گوش ، وزوز گوش ، گاه تب ، خارش و .... همراه باشد .

تشخیص عفونت گوش خارجی

1- ارزیابی بالینی 

تشخیص بر اساس معاینه بالینی است. هنگامی که ترشح زیاد است، تشخیص و افتراق عفونت خارجی از  اوتیت حاد و با پرفوراسیون غشای تمپان سخت است . درد ناشی از کشیدن پوست ممکن است نشان دهنده عفونت خارجی باشد. عفونت قارچی از طریق ظاهر یا نمونه برداری تشخیص داده می شود.

2- تست های آزمایشگاهی

بطور معمول برای تشخیص علت عفونت و التهاب گوش خارجی احتیاجی به انجام آزمایشات خاص نیست اما تحت بعضی شرایط مثلا در بیماران مبتلا به آسیب های ایمنی ، در افرادی که اقدامات معمول ناکارامد است و همچنین در مواردی که مشکوک به عفونت قارچی هستیم ، ممکن است برخی آزمایشات و نمونه برداری ها انجام شود .

3-علائم و نشانه ها

درد با لمس تراگوس یا هنگام کشیدن لاله گوش. بیماران همچنین ممکن است علائم و نشانه های زیر را داشته باشند:
درد خفیف تا شدید ، حس پری گوش ، وزوز گوش ، خارش بخصوص در موارد اولیه و همچنین در عفونت های قارچی ، سابقه ابتلا به عفونت ، گاهی تب ، گاه کاهش شنوایی  ، تاریخچه قرارگیری در آب و رطوبت .

 

عفونت گوش خارجی | اوتیت گوش خارجی

 


تفاوت بین اوتیت حاد خارجی، اوتیت راجعه و اتیت مزمن گوش خارجی چیست؟

تنها تفاوت بین این سه نوع از اوتیت خارجی طول زمان عفونت میباشد . در اتیت خارجی حاد درواقع فرد گاهی حتی کمتر از یک یا 2 هفته درگیر بیماری است و در حالت کلی حداکثر تا 3 ماه مبتلا به اتیت گوش خارجی میباشد . در اتیت راجعه ، عفونت گوش پس از بهبود یا درمان دوباره آغاز شده و همان علائم مجددا ظاهر میشوند . در عفونت مزمن گوش خارجی ، فرد بیش از سه ماه درگیر بیماری بوده و حتی گاه سال ها این مشکل ادامه خواهد داشت . حتی گاه با وجود انجام فرایند درمان ، علت اصلی مشکل همچنان باقی میماند .

مدیریت و درمان اوتیت

قدم اول خشک نگه داشتن گوش و حفاظت از آن میباشد . شناکردن و قرارگیری در محیط های مرطوب ممنوع میباشد و هنگام استحمام باید گوش با محافظ های مخصوص ، پوشیده شده تا آب وارد مجرا نشود . توصیه ی جدی میشود که از مصرف هرگونه دارو و قطره بدون تجویز پزشک خودداری شود و همچنین درمان های سنتی توسط غیرمتخصص ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد . هنگامی که دچار عفونت گوش خارجی میشوید با گوش هایتان کلنجار نروید و به آن دست نزنید .

اکثر افراد مبتلا به OE به راحتی درمان می شوند. درمان اولیه شامل موارد زیر است:

تخلیه ی عفونت از کانال گوش
داروهای موضعی برای کنترل عفونت
اجتناب از عواملی که ممکن است موجب وخیم تر شدن بیماری شود
داروهای خوراکی در صورت نیاز
معمولا درمان با آنتی بیوتیک های خوراکی به ندرت نیاز است و با بهبود بیماری با درمان های موضعی نیاز به درمان های دیگر نیست . البه باید توجه داشت افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی و بیماری های خاص مانند دیابت هستند درمان حساس تری نیاز دارند و ممکن است احتمال نیاز داروهای خوراکی بالا رود .

پیشگیری از اوتیت گوش خارجی

اوتیت گوش خارجی را در بسیاری از مواقع میتوان قبل از ابتلا ، پیشگیری کرد . بلافاصله بعد از شنا و حمام کردن آب داخل گوش را با شدت کم سشوار خشک کرده و اجازه ندهید رطوبت داخل گوش هایتان بماند . از استفاده از هرگونه وسایل تیز و هر جسم خارجی برای تمیز کردن و خاراندن گوش شدیدا بپرهیزید . اگر به ابتلا به عفونت گوش خارجی مشکوک هستید ، سریعا به متخصص مراجعه نمایید .

 


تعداد نظرات: 21
 الهه ع۱۳۹۸/۸/۱۹ , 08:19 ب.ظ 

با سلام هشت ماه پیش به علت ورود اب به گوش دچار گوش درد شدید بعد از مراجعات مکرر ابتدا که تشخیص عفونت میانی دادند و نزدیک ۳ ماه انتی بیوتیک مصرف کردم نهایتا تشخیص عفونت قارچی گوش دادند و قطره کلوتریمازول تجویز کردند دو ماه مصرف کردم و هر دو هفته ساکشن گوش انجام دادم دکتر بعد از دو ماه دارو را قطع کرد ولی همچنان صدای خفیف سوت در گوشم حس میکردم بعد از یک ماه مجددا ساکشن انجام دادم بقایای قارچ گوش مانند پوسته سفید رنگ هنوز وجود داشت دکتر دوباره کلوتریمازول تجویز کرد الان بعد از مصرف دوباره ۲ ماه کلوتریمازول هنوز سوت گوشم وقتی سرم را روی بالش میذارم حس میکنم ولی گوش درد ندارم نمیدونم چه کنم لطفا راهنمایی کنید

 مدیر سایت۱۳۹۸/۸/۲۶ , 09:54 ق.ظ 

سلام. داروهای تجویز شده رو کامل مصرف کنید و اگر مشکل کامل رفع نشد مجدد به پزشک مراجعه کنید.

 م .خیری۱۳۹۸/۸/۱۲ , 07:32 ق.ظ 

سلام من حدود یک ماهه که یک گوشم عفونت قارچی داره چندین بار به پزشک مراجعه کردم ساکشن و پانسمان انجام دادن و کپسول تاوانکس ده روز مصرف کردم ولی نمیتونم قطره کلوتریمازول استفاده کنم به محض مصرف دچار درد خیلی خیلی شدیدی همراه فشار تو سر و گوش و گردنم میشم که اصلا قابل تحمل نیست ولی هر بار میگن درمانت همینه و یه داروی جایگزین یا خوراکی نمیدن قطره تولنفتات هم گیر نیاوردم گوشم درد میکنه و حالت گرفتگی و سنگینی داره خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۸/۸/۱۳ , 10:05 ق.ظ 

سلام. ممکنه بجز عفونت قارچی عفونت باکتریایی هم داشته باشید. بهتره به پزشک متخصص گوش مراجعه کنید و داروهای تکمیلی استفاده کنید.

 سارا۱۳۹۸/۷/۲۷ , 01:45 ب.ظ 

سلام دخترم ۸ سالش و از درد پشت لاله گوش ناراحت بود کمی ماساژش دادم که عفونت زرد رنگ با بود خیلی بد ازش بیرون زد و الان ۴ روز که این ادامه داره وبوش خیلی ازار دهندس دکتر بهش سفکسم و ازیترومایسین داده ، البته دخترم بدو تولد لاله گوشش بالای سوارخ گوشواره یه سوارخ داشت که از ان قسمت عفونتها تخلیه میشه لطفا راهنمایی بفرمایید مشکلش چیه ؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲۹ , 09:27 ق.ظ 

با سلام. ترشح، درد و التهاب علائم عفونت گوش است. داروهای آنتی بیوتیک رو ادامه بدید.

 نگاه۱۳۹۸/۷/۲۷ , 08:23 ق.ظ 

باسلام. من بطور مادرزادی یه سوراخ کنار لاله گوشم دارم. همیشه بدون هیچ مشکلی با فشار دادن یه مقدار چرک ازش بیرون میومد. الان چند روزه که خیلی ورم کرده و ورمش تا استخون گونه کشیده شده و درد زیادی داره. چکار باید کنم؟ ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲۹ , 09:28 ق.ظ 

با سلام. احتمالا عفونت کرده. به پزشک مراجعه کنید.

 مهسا .ف۱۳۹۸/۷/۲۶ , 04:38 ب.ظ 

سلام.من از لاله گوش سمت راستم یک چرک خشک سفت وبزرگ تقریبا حالت شوره بزرگ وخشک در آوردم. بعد از اون از لاله گوشم آب اومد و قرمز شد .و کمی هم لاله گوشم زخم شده ولی دردوخارش نداره.علتش چیه ؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲۹ , 09:31 ق.ظ 

با سلام. باید معاینه بشید تا بشه نظر داد. اگر التهاب بهتر نشد و همراه با درد بود به پزشک مراجعه کنید.

 فرهاد احمدی۱۳۹۸/۷/۱۶ , 08:52 ب.ظ 

سلام من ی چند روزه گوش درد گرفتم سرما ک میخوره گوشم درد میگیره گوشم وزوز میکنه دسترسی ب دکتر ندارم تا چند ماه نمیدونم چیکارکنم ی چند ساعت درد نداره بعدش دوباره شروع میشه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲۲ , 10:36 ق.ظ 

سلام. بنظر میرسه که عفونت گوش دارید. به پزشک مراجعه کنید و یا اگر به پزشک اصلا دسترسی ندارید به داروخانه مراجعه کنید و با پزشک داروساز مشکلتون رو مطرح کنید.

 قاسم آرین۱۳۹۸/۶/۳۱ , 11:00 ب.ظ 

سلام من دو مرتبه حساسیت گرفتم وصورتم قرمز شد وگوش هام کیپ می شود وتمام بدنم شروع به خارش می کرد .پیش دکتر رفتم گفت گوش هات چرک خفیف کرد چرک خشک کن دادم خوردم .ولی هنوز هم سرم وگش هام به شدت درد میکنه و بدنم میخاره وقرمز میشه نمیدونم حساسیته یا مال چرک گوش هام

 مدیر سایت۱۳۹۸/۷/۲ , 02:16 ب.ظ 

سلام. باید توسط پزشک متخصص معاینه بشید.

 مهرو اقاجانی۱۳۹۸/۶/۲۹ , 10:35 ب.ظ 

سلام من چند روزه سرما خوردم حالا از چهارشنبه شب دیذم گوشم لالش یعنی ورم کرده و درد میکنه مخصوصا دست میزنم گوش سمت راستم ک غذا هم نمیتونم خوب بخورم باید چیکار کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۳۰ , 09:07 ق.ظ 

سلام. علائم عفونت گوش رو دارید که شامل تورم قرمزی و درد است. باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 بابک ع۱۳۹۸/۶/۲۵ , 02:15 ب.ظ 

سلام. من حدود یک سال پیش سرماخوردگی شدیدی داشتم که همراه بود با گرفتگی و درد شدید گوش. دارو ها و آنتی بیتیک هایی که پزشک تجویز کرده بود رو تمام و کمال مصرف کردم. ولی الان بعد از گذشت یک سال گوشم خیلی حساس شده تا میخواد کمی باد بیاد یا کمی خیس میشه سریع احساس گرفتگی گوش میکنم و همان علایم پارسال ولی خفیفتر رو احساس میکنم. پیشنهاد شما چیه در این مورد؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۲۵ , 03:54 ب.ظ 

با سلام. بهتره بعد از علائم خفیف عفونت گوش زیر نظر پزشک یک دوره مجدد انتی بیوتیک مصرف بشه و بعد از حمام موها سریع خشک بشه.

 تقی فرهمند۱۳۹۸/۶/۱۷ , 01:25 ب.ظ 

سلام گوشام چن وقته سنگینه وتوی سرم‌قشمت بالای گوشم مور‌مور میشه انگار‌یه مورچه تو سرمه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۲۳ , 07:57 ب.ظ 

سلام. اطلاعاتی که دادید خیلی کمه و نمیشه نظری داد. توصیه میشه که به پزشک مراجعه کنید.

 رضا صدرنژاد۱۳۹۸/۶/۱۳ , 06:58 ق.ظ 

سلام. تورو خدا جوابم کامل بدین خسته شدم از گوشم هروز چرک ازش میاد بیرون تازه پشت گوشم ورم کرد بعد ترکید الان یکسال هم از پشت گوشم هم از داخل گوشم چرک سبز میاد بیرون گاهی هم بی رنگه...تا حالا چندین و چند بار پیش دکتر رفتم .از بس چرک خشک کن و عنبر نسا و آمپول پنی سلین و حساسیت،ساکشن ،سیر .روغن زیتون.پیاز.قطره های مختلف،رژیم غذایی بدون گوشت و شیرینی.زالو، نزدیک ۳۴ آمپول تا حالا زدم اما هیچ تاثیری نداشت که نداشت خسته شدم بخدا از بوی بد چرک گوشم دیگه کسی با من روبوسی هم نمیکنه(درضمن توی سن ۱۴ سالگی عملش کردم و از اون موقعه تا الان همش ۱۰ درصد شنوایی داره.من ۲۵ سالمه)خلط گلو هم بهش اضافه شده.یع(گاهی وقتا یه تکه های مثل دستمال کاغذی خیس ازش در میاد)

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۱۳ , 05:15 ب.ظ 

با سلام. حتما باید متخصص گوش شما رو معاینه کنه. به هیچ وجه از طب سنتی و عنبر نسا و غیره استفاده نکنید. باید ترشحات گوش شما کشت بشه تا بر اساس نتیجه آزمایش ، دارو با دوز مناسب تجویز بشه. با آرزوی سلامتی

 هانیه.آ۱۳۹۸/۶/۹ , 02:28 ب.ظ 

سلام من تقریبا دو ساله که گوش درد گرفتم اولین بار بعد از این بود که مدت طولانی هدفون یا هندزفری گذاشته بودم ..تقریبا به مدت 1 سال روزانه 10 ساعت مداوم هدفون رو گوشم بود چند بار مراجعه کردم به متخصص که بعد از معاینه دارویی بهم نداد فقط گفتن که بتادین رو روی گوش پاک کن بریزم و کاری کنم که پوست گوش خارجیم کنده بشه دارو های گیاهی هم استفاده کردم ولی فایده ای ندارن گوشم خیلی میخاره بعد از اینکه میخارونم پر از آب میشه و از گوشم بیرون میریزه و شروع میکنه به تیر کشیدن . لطفا کمکم کنید

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۹ , 04:24 ب.ظ 

با سلام. شما علائم اوتیت گوش رو دارید که باید با تجویز پزشک متخصص آنتی بیوتیک مصرف کنید.

 امیر احمدی۱۳۹۸/۶/۳ , 10:35 ب.ظ 

سلام ، من گوش راستم داخلش باد کرده ،و دکتر بهم انتی بیوتیک خوراکی داد خوب نشد ، وقتی بهش دست نمیزنم بادش میخوابه ولی وقتی دست میزنم در عرض چند دقیقه بزرگ و سفت میشه ،اصلا نمی دونم چی هست

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۴ , 08:31 ب.ظ 

سلام. باید آنتی بیوتیک رو کامل مصرف کنید. اگر همچنان این مشکل رو دارید باید نوع و دوز آن تغییر کنه.

 راد۱۳۹۸/۵/۲۸ , 11:05 ق.ظ 

سلام. خسته نباشید. من حدود دو الی 3 هفته هستش که سمت چپ گردنم درد و گرفتگی داره و این درد به گوش و پشت و جلوی سر میزنه و غدد لنفاوی سمت چپ گردنم هم درد و التهاب داره. دکتر آزیترومایسین 500 دادن یعنی این درد ها از عفونت گوشمه؟ یا دلیل دیگه ای داره ؟ ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۲۸ , 09:26 ب.ظ 

با سلام. در موارد زیادی درد گوش راجعه است و منبع درد از گردن، عضلات، فک، دندان و غیره است. شما باید کاملا معاینه بشید. به متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص عمومی مراجعه کنید.

 فرزانه ملکی۱۳۹۸/۵/۲۵ , 08:50 ق.ظ 

سلام من باردارم و تقریبا سه ماه پیش گوش هایم خودبخود کیپ شدن که پزشک اقدام به شستشوی گوشم کرد و خداروشکر خوب شدم الان مجددا گوش سمت راستم ابتدا درد شدید گرفت طوری که دست به لاله گوشم نمیتونستم بزنم و بعد هم کاملا کیپ شد دکتر رفتم گفتن قارچ داره و محلول کتوکونازول دو درصد تجویز کردن که بعد از ایتفاده درد تا حدودی از بین رفت ولی کاملا سنگین و پر شده و متاسفانه شنوایی ضعیف شده به نظرشما دوباره اقدام به شستشو کنم؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۲۸ , 09:38 ب.ظ 

با سلام. علائمی که عنوان کردید نشانه عفونت خارجی گوش هست. در مورد اینکه شنوایی شما ضعیف شده یا خیر باید ارزیابی شنوایی انجام بدید.

 ناصر۱۳۹۸/۵/۲۳ , 07:05 ق.ظ 

با سلام پرده گوش من یه چند سالی هست سوراخ هستش که قبلا به پزشک مراجعه کردم که گفتن نیاز به عمل نداره ولی شنوایی کم شده،هفته پیش برای شنا استخر رفتم که اب تویی گوش رفته که الان یک هفته هستش عفونت کرده ،چیکار کنم چه انتی بیوتیک بخورم برطرف بشه

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۲۸ , 09:47 ب.ظ 

با سلام. در مواردی که پرده گوش سوراخه از ورود آب به گوش جدا باید پرهیز بشه. در مورد انتی بیوتیک هم پزشک متخصص باید تجویز کنه. ولی معمولا از سفکسیم استفاده میشه.

 مهدی اسماعیلی۱۳۹۸/۵/۲۲ , 08:32 ب.ظ 

سلام من چند روز پیش گوش پاک کردم داخل گوشم سر گوش پاک کن ک پنبه ای هست موند داخل گوشم حالا شنواییم خیلی کم شده گوش دردهم دارم بایدچیکارکنم؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۲۸ , 09:48 ب.ظ 

با سلام. حتما به پزشک متخصص یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید تا پنبه از گوشتون خارج بشه.

 نگین صارمی۱۳۹۸/۵/۱۸ , 12:24 ق.ظ 

سلام چن روز هست ک سرم سنگین و داخل گوشم صدای وز وز میاد و ب صداهای اطرافم خیلی حساسم.مسکن ک‌میخورم تا چن ساعت ج میده بعدش دوباره دردم شروع میشه..ب دکتر دسترسی ندارم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۱۹ , 08:37 ب.ظ 

سلام. باید به پزشک مراجعه کنید. اطلاعاتی که دادید خیلی کمه و متاسفانه نمیشه نظری داد.

 طاها اسماعیلی۱۳۹۸/۵/۱۶ , 08:21 ب.ظ 

سلام من 10 ماهه عفونت مجرای خارجی گوش دارم انواع آنتی بیوتیک هم دکتر برام تجویز کرده خوب نشدم تو این ده ماه 5 روز خوب بوده ترشح و چرکشو تمیز میکنم تا دو روز درد نداره به نظر شما چیکار کنم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۱۹ , 08:40 ب.ظ 

سلام. باید نوع و دوز انتی بیوتیک تغییر کنه. به پزشک متخصص گوش حتما مراجعه کنید.

 میثم.غ۱۳۹۸/۴/۱۴ , 01:26 ب.ظ 

با سلام یک روز بعد از سستشوی گوش توسط گوش درد و خارش در گوشم دارم. درد با امس لاله گوش شدت می گیره حتی موقع جویدن غذا گوش درد می گیره. و حدود سه روزه این درد رو دارم. آیا این درد طبیعی است ویا گوش عفونت کرده؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۱۵ , 05:01 ب.ظ 

سلام. شما علائم عفونت گوش را دارید. به پزشک مراجعه کنید.

 مهدی تازیکه۱۳۹۸/۳/۴ , 08:06 ب.ظ 

با سلام.من دچار بیماری اگزما هستم که هربار در نقاط مختلف بدن بروز میدهد و حدودا دوسال اون قسمت بدن را درگیر دارد. اینبار گوشهایم را گرفت و هربار گوشهایم پر میشود و درد میگیرد و مقدار کمی مایعی زرد رنگ با بوی بد بیرون میاد..میخواستم بپرسم آیا آنتی بیونیک در درمان مقطعی آن جهت کاهش درد و بازشدن مجرای گوش تا قبل از رسیدن به پزشک و شستشو موثر هست..و کدام نوع آنتی بیوتیک را مصرف کنم؟ ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۲ , 08:48 ق.ظ 

سلام. آنتی بیوتیک مناسب رو بایستی پزشک بعد از معاینه تجویز کنه و حقیقتا نمیشه در اینجا نظری داد. موفق و سلامت باشید

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: