تجویز سمعک مناسب
کلینیک نیک آوا با بهره گیری از متخصصان شنوایی با مدرک دکتری تخصصی شنوایی شناسی توانسته است گامی در راستای ارائه خدمات علمی به جامعه ی کم شنوا بردارد.
بهترین تنظیم
کلینیک نیک آوا از معدود کلینیک های شنوایی در سطح کشور با تجهیزات پیشرفته ی REM برای تنظیم سمعک و مجهز به لابراتوار پیشرفته ی ساخت سمعک نامرئی IIC می باشد.
بهترین قیمت سمعک
بهترین قیمت سمعک: در کلینیک نیک آوا شما می توانید پیشرفته ترین سمعک ها را با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات پس از فروش را با مناسب ترین قیمت ها دریافت کنید
مدارک کامل بیمه ها
برای تمامی بیمه ها تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته شده است و تمامی مدارک از جمله گواهی پزشک متخصص بدون هزینه در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده می شود.
بهترین خدمات پس از فروش
تمامی سمعک های تجویز شده از دو سال گارانتی بی قید و شرط بین المللی، پنج سال تنظیم و کنترل شنوایی رایگان و ده سال خدمات پس از فروش برخوردار هستند.
تضمین اصالت کالا
سمعک نیک آوا اصالت تمامی کالاهایش را تضمین و تمامی آن ها را با گارانتی اصلی و معتبر عرضه می کند. از این رو اصل بودن همه محصولات را تضمین می کنیم.

سمعک نیک آوا


صدا طعم زندگی است

 

قبل از هر اقدام و مطلبی لازم است در ذهن  خود یک دسته بندی دقیق و مشخص از سمعک ها داشته باشید.در ادامه ابتدا دسته بندی کلی و سپس توضیحات جزئی در مورد سمعک ها آورده شده :

 انواع سمعک از لحاظ شکل و اندازه

سمعک داخل گوشی

Invisible in the canal: نامرئی IIC

Completely in the canal: سمعک داخل کانال گوش CIC

In the ear: سمعک داخل گوش ITE

 

سمعک پشت گوشی

Behind the ear: سمعک پشت گوشی معمولی BTE

Mini BTE: سمعک پشت گوشی با تیوب باریک mini BTE

Receiver in the canal: سمعک بلندگو در گوش RIC یا RITE

 

سمعک جیبی

تمامی قطعات مورد نیاز سمعک در یک باکس در جیب قرار میگیرد و این قطعات با سیمی به گوش وصل میشود.

 

سمعک عینکی

تمام قطعات سمعک در قاب و در واقع دسته عینک قرار میگرد .

 

انواع مارک های سمعک

در زیر انواع برندهای با کیفیت و معتبر دنیا و کشور سازنده آن آورده شده است.

                   زیمنس آلمان، اتیکن دانمارک، برنافن سوئیس، ویدکس دانمارک، فوناک سوئیس، بلتون آمریکا، استارکی آمریکا، یونیترون کانادا، اینترتون دانمارک

 

انواع سمعک از نظر تکنولوژی

تغییرات اساسی در توسعه سمعک ها به ترتیب :

   1.  سمعک هوشمند وایرلس یا بلوتوث دار

   2.  سمعک هوشمند

   3.  سمعک دیجیتال معمولی

   4.  سمعک آنالوگ

 

شناخت دقیق سمعک ها در یک پاراگراف

سمعک وسیله ای جهت بدست آوردن حس شنوائی بهتر است که از سه قطعه تشکیل شده است

      قطعه اول : وظیفه جذب صوت را دارد 

      قطعه دوم :  تقویت کننده صدا است

      قطعه سوم : امواج الکتریکی را به صوت تبدیل نموده و آن را به گوش انتقال می دهد.

سمعک صوت های وارده به گوش را دریافت کرده و سپس آن را طبق میزان و مقدار افت شنوائی پردازش نموده و سپس صدای پردازش شده را تقویت و به داخل گوش ارسال می نماید، تمامی این پروسه به صورت آنی و یک باره صورت می گیرد.

اجزای اصلی و تشکیل دهنده یک سمعک به 5 وسیله اصلی تعریف نمود

از جمله میکروفون، میکروچیپ یا همان پردازشگر ، تقویت کننده ، باتری،  رسیور.

میکروفن در بخش بیرونی سمعک قرار دارد و وظیفه آن دریافت صدا از محیط پیرامون و تبدیل آن به سیگنال های دیجیتال است. تقویت کننده سیگنال های دیجیتال را تقویت می نماید. پردازشگر به شکل یک مینی کامپیوتر عملیات پردازش سیگنال های دیجیتال را صورت می دهد و در واقع ایجاد بخش برنامه ریزی سمعک و سازگاری آن با نیازهای شنیداری افراد با استفاده از این قطعه صورت می پذیرد. رسیور سمعک نیز سیگنال های دیجیتال را پردازش شده را به صورت امواج شنوائی تبدیل و برای فرد قابل فهم می کند.

سمعک ها در انواع آنالوگ و دیجیتال در جهان تولید می شود.

سمعک های آنالوگ صدای دریافتی را به سیگنال الکتریکی تبدیل کرده و سپس این سیگنال الکتریکی را تقویت و به داخل گوش ارسال می نمایند. سمعک های دیجیتال دارای پیشرفت بسیار زیادتری نسبت به سمعک های آنالوگ هستند و در این سمعک ها از پردازشگرهای سیلیکونی جهت پردازش صدای دریافتی استفاده می گردد. سیگنال های صوتی پردازش شده به شکل شنیداری تبدیل و در سطح مناسبی از صدا وارد گوش می گردد. قدرت این سمعک ها بسیار بالاتر از دیگر انواع سمعک می باشد و می توان به طور هوشمند در مورد صداها، مقدار تقویت آن تصمیم گیری کرد.

 

آیا درمان کم شنوایی و ناشنوایی بدون سمعک امکان پذیر است

 

بسیاری از افرادی که دارای مشکل ناشنوائی و کم شنوائی هستند به این فکر می کنند که این مشکل برای آن ها غیر قابل حل بوده و راهی برای درمان نخواهند یافت و یا به دنبال درمان های زیادی هستند تا استفاده از سمعک را کنار گذاشته و به روش دیگری شنوائی خود را بازیابند. درمان کم شنوائی بدون سمعک در حال حاضر امکان پذیر نبوده و حتی پس از جراحی های سنگین نیز استفاده از سمعک به عنوان یک وسیله اصلی برای بدست آوردن شنوائی نیاز است.

چناچه دچار سنگینی گوش شده و حس شنوائی خود را تا حدود زیادی از دست داده اید نباید این احساس را داشته باشید که با گوش سنگین خود باید بسازید بلکه باید به دنبال درمان خود باشید و باید گفت بهترین درمان استفاده از سمعک های مناسب جهت بازیابی شنوائی است.

 کاهش شنوائی شامل دو دسته می شود : 

             1.  کاهش شنوائی انتقالی  : کسانی که دچار بیماری کاهش شنوائی انتقالی می شوند با کمک سمعک به راحتی مشکل شان حل خواهد شد و می توانند به شکل معمول حس شنوائی خود را بدست آورند.

            2.  کاهش شنوائی حس عصبی  : افرادی که دارای کاهش شنوائی حسی عصبی می گردند نیاز به درمان بیشتری دارند.

امروزه تولید سمعک های مختلف برای از بین بردن مشکلات شنوائی توانسته بسیاری از مشکلات شنیداری را از نوزادی تا کهنسالی از بین ببرد و این افراد مانند یک انسان عادی به کارهای روزمره خود بپردازند، بنابراین می توان گفت درمان قطعی و اصلی بسیاری از مشکلات شنوائی از سنگینی گوش تا کم شنوائی و... استفاده از سمعک می باشد.

در ابتدا ساخت سمعک های سنگین و بزرگ سبب می شد که افراد تمایلی به استفاده مداوم از آن ها نداشته باشند اما امروزه با تولید سمعک های کوچک یا نامرئی و وایرلس که بسیار کوچک و سبک بوده این مشکلات حل شده و همه افراد می توانند به راحتی از آن استفاده نمایند و روزانه با پیشرفت تکنولوژی یک بخش جدید فناوری به آن افزوده شده و سبب لذت بردن بیشتر افراد و جلب رضایت استفاده کننده گان از آن می شود.

 

ارتباط میزان شنوایی با گفتار

      1. خفیف: در ابتدا مشکلی در گفتاروجود ندارد اما روند رشد آن کندتر از حد نرمال پیش می رود.

     2. متوسط: رشدآن با تاخیر است و در تولید اصوات گفتاری مشکلاتی وجود دارد.

     3. شدید: رشد آن با تاخیر است و در تولید اصوات گفتاری مشکلاتی وجود دارد.

     4. عمیق: گفتار و تولید اصوات غیر قابل درک است و ریتم نرمال ندارد و برای ارتباط و بیان باید از حواس دیگر چون بینایی و لامسه کمک بگیرد.

 

در انتخاب سمعک مناسب لازم است به این نکته توجه کنید که:

 بهترین راه برای انتخاب و خرید سمعک مناسب مشاوره با متخصص شنوایی و سمعک یا ادیولوژیست است.

در این وب سایت، شما می توانید اطلاعات کامل و دقیق  درباره کم شنوایی، از جمله پیشرفت های موجود در تشخیص و درمان، مروری بر انواع سمعک ها از جمله سمعک نامرئی، قیمت سمعک و کمک های مالی بیمه ها را بیابید.و از طریق تماس یا مشاوره حضوری در لابراتوار نیک آوا بهترین انتخاب را داشته باشید.

ما در کلینیک سمعک نیک آوا با ارائه ی خدمات علمی ومشاوره تخصصی رایگان و ارائه تمامی انواع سمعک هاجهت کمک به جامعه کم شنوایان و ارتقا سطح علمی و تخصصی جامعه ناشنوایان ایران سعی درایجاد و توسعه بهترین لابراتوار شنوایی و ساخت سمعک را داریم.

 

 

دلایل استفاده از سمعک
عدم استفاده از سمعک بر زندگی فرد کم شنوا و اطرافیانش تاثیر سوء خواهد گذاشت. برای استفاده از سمعک دلایل زیادی وجود دارد در ادامه به ۲۰ دلیل اشاره خواهد شد.
انتخاب سمعک مناسب
هنگام انتخاب سمعک باید به این نکته توجه داشته باشید که یک مارک یا یک مدل خاص سمعک برای تمام انواع کم شنوایی مناسب نیست.
کم شنوایی
خوب است بدانیم که حدود هشتصد میلیون نفر در سراسر دنیا به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند و حدود نیمی از این افراد نسبت به کم شنوایی خود آگاهی ندارند.
مراحل تجویز سمعک
تجویز سمعک با ارزیابی های اولیه ی شنوایی و قالب گیری از گوش شروع می شود و با جلسات تنظیم و پیگیری های بعدی به پایان می رسد.
بهترین مارک سمعک
بهترین مارک های سمعک: قبل از تهیه ی سمعک، شش کمپانی تولید کننده ی عمده ی سمعک در جهان را بشناسید. نکاتی که قبل از خرید سمعک بهتر است بدانید
سمعک نامرئی IIC
سمعک های نامرئی یا IIC کوچکترین سمعک های داخل گوشی هستند. کلینیک نیک آوا از معدود مراکز کشور مجهز به لابراتوار پیشرفته ی ساخت سمعک نامرئی IIC می باشد.