قیمت سمعک استخوانی | کاشت سمعک استخوانی

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

قیمت سمعک استخوانی | کاشت سمعک استخوانی

سمعک استخوانی چیست؟

جالب است بدانید که انسان از راه استخوان پشتِ گوش نیز می‌تواند بشنود. صدایی که از این طریق شنیده می‌شود کیفیتش متفاوت است. تجربۀ شما در شنیدن صدایتان از طریق ضبط صوت می‌تواند این تفاوت را به شما نشان بدهد. صدا از راه استخوان پشت گوش مستقیم به حلزون گوش می‌رسد. سمعک استخوانی برخلاف نوع رایج سمعک‌ها، صداهایی را که از  این طریق دریافت می‌کند تبدیل به ارتعاشات مکانیکی می‌کند و با پردازش این صداها، فرد می‌تواند به‌خوبی بشنود. سمعک استخوانی در واقع نوعی وسیلۀ تقویت‌کنندۀ صداست که ارتعاشات را به جای سوراخ گوش از پشت گوش وارد  می‌کند.

کاربرد سمعک استخوانی برای چه افرادی است؟

کودکانی که از زمان تولد بخشی یا همۀ گوششان مسدود است یا در موارد بسیار نادری محل قرار گرفتن گوشش‌هایشان شبیه یک تکّۀ گوشتی زاید دیده می‌شود، کودکانی که گوش خارجی و میانی آن‌ها تشکیل نشده است، از مواردی هستند که سمعک استخوانی برایشان کاربرد دارد. این کودکان باید در دو ماهگی تست ABR بدهند و میزان کم‌شنواییشان مشخص شود. بعضی بیماران هم که به دلایل مختلف، انسداد در گوششان ایجاد شده است یا کری یک‌طرفه دارند، ممکن است دچار عفونت‌های شدیدی شده باشند که دیگر قابل درمان نیست. در این میان افرادی هم هستند که یک گوششان کاملا ناشنواست. در همۀ این موارد و نمونه‌های مشابه، سمعک استخوانی کاربردی است. در نوزادان کم شنوا، استفاده از انواع سمعک استخوانی به دلیل جای‌گیری محکم آن کارایی بهتری دارد. برخی افراد استفاده از سمعک‌های رایج را به دلیل ظاهر آشکارشان، دوست ندارند و از سمعک‌های داخل گوشی هم به خاطر ترشحات زیاد گوش و مشکلاتی که این سمعک‌ها در تقویت و پردازش صدا دارند، نمی‌توانند استفاده کنند، بنابراین واضح است که این افراد هم سمعک‌های استخوانی را ترجیح می‌دهند.

 

کاشت سمعک استخوانی

 

انواع سمعک‌های استخوانی

در این‌ بخش، انواع سمعک‌های استخوانی را معرفی می‌کنیم.

1- سمعک استخوانی تلی و هدبندی :

این نوع سمعک برای کودکان و نوزادان مناسب‌تر است. در این موارد فنر کششی با استفاده از هدباند، انتقال دهندۀ استخوانی را به سر فشار می‌دهد.

2- سمعک استخوانی عینکی :

کاربرد این نوع سمعک به همراه عینک بیشتر برای کودکان 9 سال به بالاست. در این مورد، انتقال دهندۀ استخوانی روی دستۀ عینک قرار می‌گیرد.

3- سمعک استخوانی کاشتنی :

در جهان از سال1970 در کشور سوئد در درمان بیماری‌های شنوایی از سیستم BAHA که قابل کشت است، بهره می‌برند. سمعک استخوانی کاشتنی، به‌خصوص در موارد انسدادِ کامل گوش بسیار کاربردی است. این نوع سمعک برای کسانی که مشکلات جراحی را می‌پذیرند مناسب‌تر است، چون علاوه بر داشتن کیفیت شنیداری بیشتر، ظاهر بهتری هم دارد. 

کاشت سمعک استخوانی چگونه است؟

این سمعک باید با جراحی، از زیر پوست جاسازی شود. کاشت سمعک استخوانی به این شکل است که یک بخش تیتانیومی پشت گوش و روی استخوان تمپورال کاشته می‌شود و بعد از آن یک صفحۀ آهن‌ربایی رویش قرار می‌دهند و سپس پوست را بخیه می‌زنند. 3 تا 5 ماه بعد استخوان جمجمه آن را احاطه می‌کند. در مرحلۀ دیگرِ جراحی، یک رابط از روی پوست به آن بخش تیتانیومی وصل می‌شود. این قطعه بین پردازشگر و بخش تیتانیومی که صدا را به جمجمه می‌رساند ارتباط برقرار می‌کند. در بزرگسالان هر دوی این مراحل در یک بار عمل جراحی قابل انجام است. در کاشت استخوانی صدا از طریق میکروفن سمعک دریافت و به ارتعاش تبدیل می‌شود و بعد از آن، از راه استخوان به حلزون گوش می‌رسد و بیمار صدا را می‌شنود. 

قیمت سمعک استخوانی چقدر است؟

سمعک‌های استخوانی به نسبت سایر سمعک‌ها قیمت بالاتری دارند، ولی با توجّه به کارآیی‌، مدّت زمان طولانی‌ای که استفاده می‌شوند و راحتی‌ای که به مشتری عرضه می‌کنند مقرون به صرفه‌ترند. هزینۀ عمل کاشت سمعک استخوانی 10 میلیون تومان است. همچنین قیمت سمعک استخوانی تلی و هدبندی برای هر گوش بالای 4 میلیون تومان است.
بنابر آنچه گفته شد، ناهنجاری‌های ناشنوایی، کم‌شنوایی، مشکلات انسداد و گرفتگی گوش زندگی افرادی را که با این معضلات مواجه باشند، به شکل قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌خصوص شنیدن برای کسب مهارت‌های کلامی در کودکان لازم است. برای چنین مشکلاتی به محض تشخیص داده شدن توسط متخصص باید به بهترین شکل چاره‌جویی کرد. سمعک‌های استخوانی به‌خصوص در مواقع انسدادهای کامل گوشی یا گرفتگی‌های شدید، یاری‌رسان است. این نوع سمعک‌ها به ویژه نوعی از آن‌ها که بر استخوان پشت گوش و زیر پوست این ناحیه کاشت می‌شود، کیفیت صدا را چند برابر می‌کنند. با پیشرفت علم و فناوری بهره بردن از انواع سمعک استخوانی از جمله کاشت سمعک استخوانی می‌تواند به زندگی افراد زیادی کمک کند.  

 

جهت آگاهی از قیمت انواع سمعک کلیک کنید

       


تعداد نظرات: 7
 لیلا جعفرپور ۱۳۹۸/۶/۱۷ , 01:08 ب.ظ 

سلام پسر من کم شنوا هست هردوتا گوشش خواستم بدونم میشه انجام بدم درصد شنوایش مثل یک فرد عادی میشه وهزینش چقدر هست وکجا انجام میدین ممنون

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۲۳ , 07:56 ب.ظ 

سلام. بستگی به نوع و میزان کم شنوایی داره. سمعک استخوانی برای افرادی مناسبه که حلزون و عصب گوش سالمه و فقط مشکل انتقالی دارن. اگر کم شنوایی پسر شما حسی عصبی است کاندید سمعک استخوانی نیستن.

 بهمن دهستانی۱۳۹۸/۶/۷ , 04:40 ق.ظ 

سلام من میشنوم ولی صحبت افرادرا متوجه نمیشم 32سالمه ایاباسمعک مشنوم کدوم سمعک خوبه ممنونم

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۷ , 10:12 ب.ظ 

سلام. بله اگر کم شنوایی دارید سمعک به شما کمک میکنه. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر میتونید با واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۳۵۴۵۴۹۹۵۴ با ما در ارتباط باشید.

 زینب۱۳۹۸/۶/۵ , 02:43 ب.ظ 

سلام من بچم 28 روزشه رفتم شنوایی سنجی گفت ناشنوایی عمیق داره و اینکه بصورت ارثیه از عمه ی دوتامون ای بی ار هم دادیم همین نتیجه رو داده بهمون با توجه به اینکه یکی از گوشهاش هم عفونت داره بنظر شما باید چیکار کنم?

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۷ , 10:15 ب.ظ 

با سلام. تا یک ماه دیگر صبر کنید. مجدد ABR و ASSR انجام بدید. در صورتی که مجدد کم شنوایی تایید شد برای سمعک و کاشت حلزون اقدام کنید.

 منصور۱۳۹۸/۵/۳۰ , 11:00 ق.ظ 

سلام من یکی از گوشهام کلا شنوایی نداره و بخاطر ظاهر بد سمعک های بیرونی اصلا دوس ندارم از این سمعک ها استفاده کنم به نظرتون من چه جور سمعکی میتونم استفاده کنم و ایا این سمعک مشکل من رو حل خواهد کرد

 مدیر سایت۱۳۹۸/۶/۴ , 08:36 ب.ظ 

با سلام. اگر گوش کاملا شنوایی نداره نمیتونید از سمعک استفاده کنید.

 ولی اله۱۳۹۸/۴/۲۵ , 02:42 ب.ظ 

من گوش چپم مشکل حسی عصبی شدید دارد یعنی 80 db . می خواستم بپرسم چه سمعکی برای من جواب می دهد؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۳۰ , 08:50 ب.ظ 

تجویز سمعک به میزان و نوع کم شنوایی، سن، سابقه استفاده از سمعک، بیماری ها و دیگر مشکلات گوش، بودجه و غیره بستگی داره. برای مشاوره با واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۳۵۴۵۴۹۹۵۴ با ما در ارتباط باشید.

 امیرعباس۱۳۹۸/۴/۲۲ , 12:38 ق.ظ 

سلام من پسرم کم شنوایی دوگوش داره والان۱۸ماهش هست میخواستم ببینم میشه به جای کاشت حلزون این نوع سمعک وکاشت براش استفاده بشه؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۲۲ , 02:00 ب.ظ 

سلام. بستگی به نوع و میزان کم شنوایی داره.

 نگین ۱۳۹۸/۳/۱۰ , 04:55 ب.ظ 

سلام.با تشکر از مطلب مفیدتون.آیا در خصوص افرادی که کم شنوایی شدید دو گوش دارن و به علت مسائل ظاهری حاضر به استفاده از سمعک معمولی پشت گوش نیستن ، ایا میشه همچین جراحی رو انجام داد؟ کیفیت شنیدن با این سمعکها چطوره؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۳/۱۲ , 08:39 ق.ظ 

سلام. بعضی از سمعک های داخل گوشی برای کم شنوایی های شدید مناسبه. برای کم شنوایی های شدید سمعک های کاشتنی مناسب نیستند.

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: