کم شنوایی در کودکان


کم شنوایی در کودکان

کاهش شنوایی در کودکان

از دست دادن شنوایی می تواند توانایی کودک در توسعه گفتار، زبان و مهارت های اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان مبتلا به کم شنوائی همزمان با تشخیص کم شنوایی ، شروع به دریافت خدمات مربوطه می کنند، و در صورت انجام به موقع این اقدامات احتمالا بتوانند به بسیاری از توانایی های کودک معمولی برسند .

افت شنوایی چیست؟

کم شنوایی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد . بطور کلی ، هرگاه هرکدام از بخش های گوش اعم از گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی و عصب گوش ، به درستی کار نکنند و دچار مشکل شوند فرایند شنوایی دچار اختلال میشود .

علل و عوامل خطر

کم شنوایی ممکن است در هر زمانی در طول زندگی رخ دهد . و دلایل گوناگونی دارد . که به بررسی برخی دلایل کم شنوایی در کودکان میپردازیم .
علت ژنتیکی: در حدود 1 مورد از 2 مورد کم شنوائی در نوزادان به علت علل ژنتیکی است. برخی از نوزادانی که با علل ژنتیکی دچار کم شنوایی شده اند ممکن است در خانواده و یا بستگان خود نیز سابقه ی کم شنوایی داشته باشند .
حدود 1 از 3 کودک مبتلا به کم شنوایی ژنتیکی "سندرم" دارند. به این معنی که آنها علاوه بر کاهش شنوایی، مانند سندرم داون یا سندرم آشر، اختلالات دیگری نیز دارند.
1 از 4 مورد از کم شنوایی در نوزادان به علت عفونت مادران در دوران بارداری، عوارض بعد از تولد و آسیب سر است.
کودکانی که 5 روز یا بیشتر در بخش مراقبت های ویژه بستری باشند احتمال خطر بیشتری برای ابتلا به کم شنوایی دارند .
کودکان دارای زردی بالا بخصوص با تعویض خون ، برخی اختلالات عصبی ، عفونت های ویروسی و باکتریایی ، قرار گرفتن در معرض صدای بلند ، عفونت مغز و نخاع ، آسیب سر  و .... از علل دیگر کم شنوایی در کودکان است . بسیاری از کم شنوایی های کودکان نیز در حال حاضر دارای علل ناشناخته هستند .

غربالگری شنوایی برای نوزادان و کودکان

امروزه، اکثریت قریب به اتفاق نوزادان قبل از ترخیص از بیمارستان، غربالگری شنوایی دریافت می کنند.
غربالگری شنوایی بدو تولد بسیاری از کم شنوایی را کشف میکند اما باید یدانید هیچگاه صددرصد کامل و کافی نبوده و باید تست های بعدی نیز انجام شود .
کودکان مبتلا به کم شنوایی ملایم ممکن است تا مدت ها نشانه ای از خود بروز نکنند . بنابراین، مهم است که شنوایی کودک توسط متخصص شنوایی چکاپ دوره ای شود. اگر کودک مشکلات دیگری از جمله بینایی و . ..دارد ، ارزیابی شنوایی اهمیتی چندبرابر دارد.
با وجود انجام تست های شنوایی هنگام ورود کودکان به مدرسه ، بهتر است این تست ها سالی یکبار توسط متخصص شنوایی انجام گیرد .

کم شنوایی در کودکان | عوامل کم شنوایی در کودکان

علائم کاهش شنوایی

از آنجا که کودکان با گوش دادن یاد میگیرند تا سخن بگویند، کم شنوایی بدون تشخیص به موقع عواقب بسیار جبران ناپذیری بر گفتار کودک دارد . پس دقت کنید که اگر کودک شما برخی از علائم زیر را دارد ، به متخصص شنوایی مراجعه کنید .

نشانه های افت شنوایی کودک عبارتند از :

 • عدم واکنش سریع هنگامی که اسم او را صدا میزنید
 • عدم واکنش به صداهای آهسته
 • تاخیر در صحبت کردن
 • تلفظ نادرست برخی حروف
 • نقص در توجه
 • افت تحصیلی حتی در یک درس
 • استفاده مکرر از کلمات چی و ها .
 • اشتیاق زیاد برای نگاه کردن به صورت فردی که با او صحبت میکند
 • درک دشوار گفتار هنگام وجود سر و صدا
 • بلند کردن غیرمعمول صدای تلویزیون و ....
 • بلند صحبت کردن غیرعادی کودک
 • عدم جهت یابی درست صدا

درمان و خدمات مداخله

صرفا تشخیص به موقع کم شنوایی ، برای بهبود شرایط کودک کافی نیست . بلافاصله پس از تشخیص ، باید اقدامات لازم مانند دریافت پروتز مناسب ، کلاس های گفتاردرمانی و تربیت شنوایی در صورت لزوم ، نظارت دقیق ،پیگیری و فراهم آوردن وسایل مورد نیاز ارتباطی برای کودک از اهمیت بالایی برخوردار است . لازم به ذکر است که نوع رفتار و عکس العمل والدین و اطرافیان در دریافت نتیجه ی مناسب بسیار حائز اهمیت بوده به همین دلیل والدین باید در مواردی که کودکشان دچار کم شنوایی شده است ، بر رفتار ها و وظایف خود آگاهی پیدا کنند و در صورت لزوم در کلاس ها و جلسات مشاوره مخصوص شرکت نمایند .

برخی اوقات در صورتی که برخی شرایط مهیا باشد با پیشنهاد متخصص شنوایی کودک ، هرچه سریعتر اقدام به ثبت پرونده کاشت حلزون نمایید تا در صورت نیاز تا قبل از 2 سالگی عمل کاشت حلزون شنوایی برای کودکتان انجام شود .

پیشگیری

آیا کم شنوایی کودکان قابل پیشگیری است ؟
در بسیاری از مواقع و معمولا در کم شنوایی هایی که منشا ژنتیکی دارند ، نمیتوان از این عارضه پیشگری کرد و حتی علم ژنتیک قادر نیست بطور قطع اختلال شنوایی در کودک را پیشبینی کند اما با رعایت برخی نکات میتوان احتمال آسیب شنوایی را بخصوص در شرایطی که دلیل آن غیرژنتیکی میباشد به حداقل رساند .

در زیر نکاتی برای والدین برای کمک به پیشگیری از کم شنوایی کودکان ارائه شده است :

 • آزمایش ژنتیک قبل از حاملگی
 • عدم استفاده از دارو در دوران حاملگی بدون تجویز پزشک
 • مراقبت جهت مبتلا نشدن مادر به هرگونه بیماری
 • عدم قرارگیری در معرض سر و صدا و اشعه ها
 • اطمینان از دریافت واکسن های کودک
 • دور نگاه داشتن کودک از محیط های پر سر و صدا ، اسباب بازی های پر سر و صدا ، ضربه ها ، مصرف خودسرانه دارو ، انواع بیماری ها

مطالب مرتبط با کم شنوایی در کودکان

علائم مهم کم شنوایی در نوزادان و کودکان

تشخیص زودهنگام نشانه های کم شنوایی در نوزادان و کودکان نو پا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا مهم ترین دوره برای رشد گفتار و زبان از بدو تولد تا سه سالگی می باشد. رفتارهای متناسب سن در نوزادان و کو ...