استئومای مجرای گوش

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

استئومای مجرای گوش

آیا استئوما خطرناک و سرطانی است؟

استئوما تومور استخوانی خوش خیم و غیرخطرناک مجرای گوش است. در واقع، استئوما سرطان گوش نیست و به دیگر مناطق بدن گسترش پیدا نمی کند. معمولا اندازه استئوما کمتر از 2 سانتیمتر است و گاهی نیز تا آنجایی رشد می کند که مجرای گوش را کاملا می بندد. همچنین، استئوما سبب به وجود آمدن سرطان بدخیم استخوان نمی شود. استئومای مجرای گوش توده ی استخوانی است که نزدیک به پرده صماخ رشد می کند و به ویژه در کسانی مشاهده می شود که مقدار زیادی در آب سرد شنا می کنند. استئوما خطرناک نیست و نیازی به برداشته شدن ندارد مگر این که آنقدر رشد کند که مانعی در عملکرد هنجار گوش شود.

علت استئوما چیست؟

علت به وجود آمدن استئوما ناشناخته است. استئوما معمولا علائم خاصی ندارد و در تمیز کردن های معمول گوش توسط خود بیمار کشف می شود. اما معمولا ضربات به گوش و عفونت های گوش را با استئوما مرتبط می دانند. همچنین استئوما در سندرم گاردنر هم مشاهده می شود. در افرادی نیز که در آب سرد زیاد شنا می کنند و یا در معرض بادهای سرد هستند استئوما بیشتر مشاهده می شود. باد و آب سرد موجب تحریک رشد استخوان می شود. استئوما در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. استئوما در هر سنی می تواند ایجاد شود ولی معمولا در سنین 5 تا 25 سالگی مشاهده می شود.

عوارض استئوما

استئوما می تواند آنقدر رشد کند که مجرای گوش را کاملا ببندد. در این موارد کم شنوایی انتقالی رخ می دهد. دیگر عوارض استئوما موارد زیر است:
•    عفونت مجرای گوش
•    عفونت سینوس ها
•    جمع شدن وکس گوش
•    سردرد و درد صورت
استئوما می تواند دردناک باشد. درجه درد از متوسط تا شدید است و اغلب در شب بدتر می شود.

درمان استئوما

معمولا اندازه ی استئوما تعیین می کند که جراحی و خارج کردن استئوما ضروری است یا خیر. اگر مجرای گوش بسته شود و روی شنوایی تاثیر منفی گذارد معمولا جراحی انجام می شود. در مواردی هم که استئوما مانع استفاده از سمعک می شود، جراحی و برداشته می شود. برای درمان درد ناشی از استئوما معمولا داروهای آسپرین، ایبوپروفن یا دیگر داروهای ضد درد و التهاب تجویز می شود.
 
 

شما اولین نفری باشید که نظر می دهد
ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید: