استفاده از سمعک در کودکان | مدل های مختلف سمعک کودکان

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: 

استفاده از سمعک در کودکان | مدل های مختلف سمعک کودکان

سمعک کودکان

به گفته انجمن علمی شنوایی ایران، سالیانه حدود 5 هزار کودک کم شنوا در ایران متولد می شوند. به علاوه، کودکان بیشتری نیز شنوایی خود را در دوران کودکی (بعد از سه سالگی) از دست می‌دهند. در کودکانی که کم شنوایی حسی-عصبی (کاهش شنوایی در گوش داخلی به علت آسیب دیدگی سلول های مویی یا آسیب دیدگی عصب شنوایی) دارند، سمعکها می توانند باعث بهبود شنوایی و تکلم شوند. توانایی شنوایی برای کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا رشد مهارت های گفتاری و زبانی و آینده ی کودکان به شنیدن آنها وابسته است. کم شنوایی حسی-عصبی در کودکان می تواند ناشی از صدای بلند، آسیب دیدگی، عفونت، داروهای خاص، نقایص مادرزادی، تومورها و مشکلات گردش خون باشد. سمعکها دستگاه هایی الکترونیکی هستند که می توانند صداها را تقویت کنند و آنها را قابل شنیدن سازند. در سمعک‌ها، یک میکروفن صدا را دریافت می کند و آن را به امواج الکتریکی تبدیل می کند. سپس این سیگنال های الکتریکی توسط آمپلی‌فایر پردازش و تقویت می شود. در پایان، رسیور یا بلندگو، امواج الکتریکی را به صوتی تبدیل و به گوش ارائه می کند.

کلینیک سمعک نیک آوا یکی از مجهزترین مراکز سمعک مخصوص کودکان در تهران است. در کلینیک نیک‌آوا سمعک کودکان توسط پزشک متخصص شنوایی با تجهیزات پیشرفته REM مطابق با استانداردهای بین المللی تجویز و تنظیم می‌شود. در کلینیک نیک‌آوا پیشرفته ترین و جدیدترین سمعک‌های روز دنیا از برندهای زیمنس، اتیکن و فوناک ارائه می‌شود.

مدل های مختلف سمعک برای کودکان کدامند؟

نوع سمعک توصیه شده برای کودک شما به عوامل متعددی از جمله: محدودیت های فیزیکی، شرایط پزشکی، نوع و میزان کم‌شنوایی و اولویت های شخصی بستگی دارد. امروزه، سمعک های متنوعی وجود دارند که شرکت های تولیدکننده‌ی سمعک به طور مداوم سمعک های جدیدتری می سازند و باعث بهبود آنها می شوند. با این حال امروزه پنج نوع سمعک برای کودکان تجویز می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از سمعکهای معرفی شده در زیر، با ادیولوژیست خود مشورت کنید.

1- سمعک های درون گوشی (ITE) کودکان

این سمعک ها بر اساس قالب گوش هر فرد ساخته می‌شوند و میتوانند به خوبی در داخل گوش بیرونی جای گیرند. سمعک ITE به طور کلی برای کاهش شنوایی خفیف تا شدید استفاده می‌شود و می‌تواند به ویژگی‌هایی مانند تله کویل (telecoil)، که دستگاهی برای بهبود صدا هنگام مکالمه تلفنی است، مجهز شوند. با این حال، اندازه کوچک آنها می تواند استفاده از سمعک را دشوار سازد. علاوه بر این، سمعک های ITE ممکن است توسط موم گوش و یا مایعی که از گوش ترشح میشود آسیب ببینند.

سمعک های درون گوشی کودکان

 

2- سمعک های پشت گوشی (BTE)  کودکان

سمعک های پشت گوشی همانطور که از نامشان پیداست، در پشت گوش قرار میگیرند. این نوع سمعک ها توسط یک لوله پلاستیکی به قالب گوش متصل میشود. این سمعک ها عموما برای کم شنوایی های خفیف تا شدید مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از این سمعک ها معمولا به نسبت سمعک های داخل گوشی آسان‌تر است و طول عمر باتری سمعک نیز بیشتر می باشد. در سمعک‌های پشت گوشی حداکثر ویژگی‌های پردازش صدا تعبیه می‌شود و بیشترین تجویز سمعک در کودکان را شامل می‌شود.

سمعک های پشت گوشی کودکان

 

3- سمعک های درون کانالی برای کودکان

سمعک های درون کانالی دقیقا درون کانال گوش قرار میگیرند و دو نوع دارند: درون کانالی (ITC) و کاملا درون کانالی (CIC). این سمعک ها برای جای گیری از نظر شکل و اندازه کانالهای گوش افراد سفارشی سازی میشوند. سمعک‌های درون گوشی معمولا برای کم شنوایی های خفیف تا متوسط بکار میروند. با این حال بخاطر اندازه کوچک آنها، استفاده از این سمعک‌ها ممکن است از بقیه سخت تر باشد. بعلاوه طول عمر باتری سمعک نیز کوتاه است و سمعک در معرض جرم و رطوبت گوش قرار دارد.

سمعک های درون کانالی کودکان

 

4- سمعک های جیبی (Body aids) برای کودکان

سمعک‌های جیبی معمولا برای کم شنوایی های شدید بکار می روند و در مواردی که دیگر انواع  سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی منع تجویز دارند، استفاده می‌شوند. این سمعک ها به کمربند متصل می‌شوند و یا در داخل جیب قرار می‌گیرند و با یک سیم به گوش فرد متصل می‌شوند. امروزه این سمعک‌ها تقریبا منسوخ شده‌اند و تجویز نمی‌شوند.

سمعک های جیبی کودکان

 

سمعک ها برای چه کودکانی مفیدند؟

تقریبا همه کودکانی که کم شنوایی دارند و سمعک باعث بهبود شنوایی آنها می شود، میتوانند از این دستگاه بهره ببرند. نوع سمعک توصیه شده به عوامل مختلفی که در ذیل آمده است مرتبط است:
• شکل گوش بیرونی (گوش های ناقص و یا دارای فرم نامتعارف ممکن است با سمعکهای پشت گوشی همخوانی نداشته باشند).
• عمق و اندازه کانال گوش (گوشهای دارای عمق کم نمیتوانند از سمعکهای درون گوشی استفاده کنند).
• نوع و شدت کم شنوایی
• مهارت کودک در قرار دادن و بیرون آوردن سمعک
• مقدار مومی که گوش فرد تولید می کند (تولید بیش از حد موم و رطوبت در گوش مانع استفاده از سمعک های درون گوشی میشود)
•    بیماری‌ها و مشکلات گوش خارجی و میانی

 

استفاده از سمعک در کودکان

 

استفاده از سمعک در کودکان

هنگامی که سمعک برای گوش کودک تجویز شد و روی گوش کودک قرار گرفت، کودک باید سعی کند که به مرور از آن استفاده کند. از آنجا که سمعک ها شنوایی عادی فرد را کاملا بازیابی نمی کنند، ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک با صداهای مختلفی که توسط سمعک ارائه می شود، خو بگیرد. اقدامات زیر برای اوایل استفاده از سمعک توصیه می‌شود:
• شکیبا باشید و به فرزند خود زمان بدهید تا به سمعک و صداهایی که ارائه می کند، عادت کند.
• از محیط های آرام شروع کنید و به تدریج به محیط های پر سروصداتر بروید.
• امتحان کنید که کجا و چه وقتی سمعک بهترین عملکرد را برای فرزندتان دارد.
• لیستی از سوالات و نگرانی هایتان تهیه کنید و با ادیولوژیست خود در میان بگذارید.

مراقبت از سمعک در کودکان

سمعک ها باید خشک نگهداری شوند. روشهای تمیز کردن سمعک ها بسته به سبک و شکل سمعک، متفاوت است. نکات دیگر برای مراقبت از سمعک ها عبارتند از:
• سمعک ها را از گرما دور نگه دارید.
• باتری ها باید در فواصل زمانی مرتب تعویض شوند.
• هنگامی که سمعک در گوش قرار دارد از از اسپری مو و بقیه محولات مرتبط با آن استفاده نشود.
در سمعک‌های پشت گوشی، قالب و تیوب آن باید به صورت مداوم چک شود که با جرم گوش مسدود نشده باشد و در صورت پارگی لوله قالب، تیوب تعویض گردد.

ملاحظات هنگام خرید سمعک برای کودکان

 قبل از خرید سمعک باید یک معاینه پزشکی کامل از کودک صورت گیرد. سمعک باید تنها از مراکز ارزیابی شنوایی و ادیولوژیست یا شنوایی شناس تهیه شود. هنگام خرید سمعک سوالات زیر را در نظر داشته باشید:
• آیا امکان بهبودی کم شنوایی با جراحی یا مداخلات پزشکی وجود دارد؟
• کدام نوع سمعک برای نوع کم شنوایی که فرزندم دارد مناسب تر است و بهترین عملکرد را دارد؟
• قیمت سمعک ها چقدر است؟
آیا سمعک ها دارای گارانتی هستند و گارانتی شامل چه مواردی می‌شود؟ 
• آیا تنظیمات تخصصی سمعک و ارزیابی‌های دوره‌ای انجام می شود؟
• آیا میتوان همراه سمعک از تکنولوژی های کمک شنیداری دیگر مانند اف‌ام و غیره استفاده کرد؟

 

برای آشنایی با برترین برندهای سمعک کلیک کنید

 

برای مشاهده لیست قیمت انواع سمعک کلیک کنید
 


تعداد نظرات: 8
 الهام مقدسی ۱۳۹۹/۵/۶ , 01:49 ق.ظ 

با سلام پسر من ۷سالشه ازسال پیش فهمیدم گوش چاپش تقریبا ۷۰درصد عصرش ازبین رفته به نظر شما میتونه ازسمعک نامرئی استفاده کنه .عمر باطریش چقدر ه.بعد یه سوال دیگه من پسرم امیر اعلم وچندجای دیگه بردم گفتن بهتره سمعک استفاده نکنه یاد بگیره از گوش راستش بیشتر استفاده کنه میشه لطفا جواب بدید

 مدیر سایت۱۳۹۹/۷/۴ , 07:45 ب.ظ 

سلام. در کم شنوایی یک طرفه در کودکان هم استفاده از سمعک توصیه میشود. ضمن اینکه سمعک پشت گوشی بهترین نوع سمعک برای کودکان محسوب میشود.

 مسلم ابراهیمی۱۳۹۹/۳/۱۸ , 03:02 ب.ظ 

در ادامه سوال قبلی...افت شنوایی کودک من بین 50تا70 هست وشش ماهه است

 مسلم ابراهیمی۱۳۹۹/۳/۱۸ , 02:59 ب.ظ 

برای نوزاد شش ماهه چه نوع سمعکی خوب است واز کدام نوع برایش بهتر است داخل گوش یا پشت گوش؟

 مدیر سایت۱۳۹۹/۴/۲۷ , 06:41 ب.ظ 

سلام. حتما سمعک پشت گوشی

 نازنین ابهری۱۳۹۹/۲/۲ , 03:22 ق.ظ 

باسلام دخترمن ۶ سالشه و به تازگی متوجه شدیم گوش سمت راست ۹۰ در صد شنوایی نداره . تشخیص کم شنوایی حسی عصبی دادند . پیشنهاد یکی از دکتر ها استفاده از سمعک کراس بوده . پیشنهاد شما چیه؟ با سپاس

 مدیر سایت۱۳۹۹/۲/۵ , 01:38 ب.ظ 

سلام. باید نتایج تست شنوایی ایشون رو ببینم. میتونید در واتساپ ارسال کنید.

 مهدی۱۳۹۸/۱۰/۳۰ , 08:30 ق.ظ 

برای بچه 6 ماهه سمعک هوشمند وایرلس دار چه مارکی و در چه رنج قیمتی میتوان تهیه کرد

 مدیر سایت۱۳۹۸/۱۰/۳۰ , 10:20 ق.ظ 

سلام. به میزان کم شنوایی بستگی داره. ضمن اینکه برای کودکان کم شنوا باید در اسرع وقت و حتما تا ۶ ماهگی سمعک تجویز بشه.

 مرتضي شيخي۱۳۹۸/۵/۱۷ , 09:31 ق.ظ 

با سلام خواستم بدونم قيمت سمعك زيمنس پشت گوشي براي پسرم كه 9 ساله هستش با بيمه تامين اجتماعي چند است در ضمن بنده يكبار كمك هزينه سمعك از بيمه دريافت كرده ام

 مدیر سایت۱۳۹۸/۵/۱۹ , 08:38 ب.ظ 

با سلام. تامین اجتماعی هر ده سال مبلغ ۱۲۶۰۰۰۰ ت تقبل میکنه. قیمت سمعک زیمنس هم متفاوت است از دو تا ده میلیون. موفق باشید

 امیری۱۳۹۸/۴/۸ , 11:31 ق.ظ 

با سلام. بهترین سمعک برای بچه ای با کم شنوایی ۹۰ درصد چیه و چه مارکی؟ با تشکر

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۸ , 11:46 ب.ظ 

با سلام. در کل برای کم شنوایی های عمیق استفاده از سمعک های پشت گوشی سوپرپاور و بررسی برای کاشت حلزون توصیه میشه. با آرزوی سلامتی

 یک مادر۱۳۹۸/۴/۸ , 11:23 ق.ظ 

با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون. دختر من هشت سالشه با کم شنوایی پنجاه درصد که از حدود سه سالگی سمعک پشت گوشی داشته سوال من اینه که الان دخترم میتونه از سمعک داخل گوشی استفاده کنه؟

 مدیر سایت۱۳۹۸/۴/۸ , 11:43 ب.ظ 

با سلام و تشکر. اگر کم شنوایی شدید نباشه و مجرای گوش کم عمق و کوچک نباشه ، ضمن اینکه گوش خارجی کاملا سالم باشه، سمعک داخل گوش منع تجویز نداره. البته مدنظر داشته باشید که سمعک پشت گوشی کارایی و دوام بالاتری داره.

ارسال نظر جدید
کد امنیتی

امتیاز دهید:

آزمایشات غربالگری در هنگام تولد نوزاد مشخص می‌کند که آیا کودک شما کم‌شنواست یا خیر. برای ارزیابی شنوایی کودکان تست‌های شنوایی مختلفی مانند تست ASSR-ABR-OAE و ادیومتری با روش بازی در کودکان بزرگتر وجود دارد که توسط ادیولوژیست در کلینیک‌های ارزیابی شنوایی قابل انجام است. علاوه بر این توجه بیشتر کودک به اسباب‌بازی‌هایی که صدا و آهنگ دارند یا از جا پریدن با صداهای بلند می‌تواند نشانه سلامت سیستم شنوایی باشد.

شنوایی حسی بسیار مهم در شکل‌گیری گفتار و رشد مسیرهای عصبی مغز است. همچنین، شنوایی در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی و رشد مهارت‌های آموزشی و ارتقا اعتماد‌به‌نفس بسیار اهمیت دارد. بنابراین بایستی کم‌شنوایی در سنین و دوره‌ی طلایی که معمولا زیر شش ماه است، درمان شود.

درمان کم‌شنوایی کودکان بستگی به علت و شدت آن دارد. در مواردی که کم‌شنوایی حسی-عصبی و شدید یا عمیق است، درمان با سمعک یا کاشت حلزون توصیه می‌شود. در کم‌شنوایی‌های کمتر از شدید نیز سمعک تجویز می‌شود. بایستی توجه داشت که شنوایی بی‌نقص برای رشد گفتار و مهارت‌های آموزشی و اجتماعی کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کلینیک تخصصی شنوایی نیک آوا با دارا بودن متخصصان با مدرک دکترای شنوایی‌شناسی بهترین روش‌های درمان کم‌شنوایی را پیش پای شما میگذارد و مناسب ترین راه را به شما نشان می‌دهد.

بهترین سمعک برای کودکان بستگی به میزان کم‌شنوایی کودک دارد. معمولا برای کودکان سمعک پشت‌گوشی با تکنولوژی بالا و حداکثر وضوح گفتار تجویز می‌شود. همچنین در کودکان بزرگتر با کم‌شنوایی کمتر امکان تجویز سمعک داخل گوشی نیز وجود دارد. کلینیک تخصصی شنوایی نیک آوا با دارا بودن متخصصان با مدرک دکترای شنوایی‌شناسی با توجه به الگوی کم‌شنوایی کودک شما بهترین سمعک با بیشترین بازدهی تجویز می‌شود و در راه درمان کم شنوایی، همواره کنار شماست.